Joanna Dark

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joanna Dark
Ilustracja
Imię i nazwisko Joanna Jagła
Data i miejsce urodzenia 1965
Toruń
Gatunki jazz, pop, piosenka poetycka
Zawód piosenkarka, aktorka
Powiązania Wytwórnia-Magic Records Universal Music Polska
Strona internetowa

Joanna Dark, właśc. Joanna Jagła (ur. 1965 w Toruniu)[1]polska piosenkarka i aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów zdobyła Grand Prix Festiwalu Piosenki Miłosnej w Poznaniu oraz nagrodę Miss Obiektywu Debiutów Opolskich. Na festiwalu akademickim FAMA wystąpiła z recitalem songów Brechta – Mein lieber Brecht, dzięki czemu otrzymała stypendium za „intrygującą osobowość artystyczną”. Wystąpiła w 500 spektaklach w brodwayowskim składzie musicalu Metro. Po nowojorskiej premierze „New York Newsday” pisał o „pięknej, wysokiej blondynce śpiewającej słodko i zmysłowo jak barytonowy saksofon”.

Po powrocie z Ameryki opuściła Metro i związała się na krótko z modą. Współpracowała z największymi ówczesnymi projektantami – Grażyną Hasse, Barbarą Hoff, Marią Urbaniak i Jerzym Antkowiakiem, u którego podczas pokazów śpiewała piosenki Marleny Dietrich.

Pierwszą płytę – „Nie bój się latania” – nagrała dla firmy PolyGram w 1995 r. Przeboje z niej to Senna jak lawina i Moja religia. Zaśpiewała piosenkę czołówkę Krąg życia do polskiej wersji językowej słynnego Króla Lwa. Zagrała u boku Daniela Olbrychskiego w filmie Jacka Bromskiego To ja, złodziej, a jej piosenka „Senna jak lawina” znalazła się na krążku CD do filmu.

Nagrała piosenkę „Windą do nieba” w oryginalnej aranżacji Igora Czerniawskiego. Wystąpiła w serialu Magdaleny Łazarkiewicz Marzenia do spełnienia, gdzie zaśpiewała swoją wersję przeboju Przytul mnie przy akompaniamencie Bogdana Hołowni.

W 2001 wyprodukowała recital z piosenkami o miłości pt. Przytul mnie. Grała go z kwartetem jazzowym w Teatrze Nowym u Adama Hanuszkiewicza. W 2002 wzięła udział w przedstawieniu muzycznym Ostatni bal – listy do Agnieszki Osieckiej Hanny Bakuły.

Na płycie Wydawnictwa Twój Styl Agnieszka nagrała: Ja nie chcę spać, Na całych jeziorach ty, Bossa nova do poduszki i Ludzkie gadanie (w duecie z Wojtkiem Dmochowskim). W 2005 roku wyszła jej druga płyta „Dark Night” wydana przez Magic Records z zaskakującymi wersjami wielkich polskich przebojów – „Windą do nieba”, „Przytul mnie”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”. W 2005 ukazała się książka i płyta „Bajki gwiazd” gdzie zamieszczona jest między innymi bajka Joanny pt. „Leon z zamku”. Koncertowała też z piosenkami poetyckimi z Bogdanem Hołownią przy fortepianie.

W maju 2009 ukazała się płyta Bar Nostalgia wydana przez Magic Records Universal Poland. Na płycie znajdują się światowe przeboje – standardy, evergreeny muzyki rozrywkowej – „Stormy weather”, „Besame mucho”, „Don’t explain”, „God bless the child”. Wsparcie muzyczne zagwarantowała elita polskich muzyków – Bogdan Hołownia, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Marcin Kajper, Jacek Królik, Klaudiusz Baran, Michał Jurkiewicz, Robert Murakowski, Janusz Yanina Iwański.

W 2011 wystąpiła w epizodzie w serialu „Przepis na życie”.

W grudniu 2013 wraz z wieloma artystami wzięła udział w nagraniu charytatywnym piosenki dla chorej koleżanki z musicalu Metro pt. „Magia Świąt – projekt Realicja”. W listopadzie 2013 zaśpiewała piosenkę „Dziobak król” do krążka „Bez chłopaków dla dzieciaków”.

W 2014 skończyła podyplomowy wydział Kształcenia Głosu i Mowy w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) w Warszawie.

W roku 2015 założyła firmę Wonder Voice. Prowadzi w niej trening głosu i ekspresji interpersonalnej. Zaprasza na lekcje indywidualne z otwierania głosu z elementami wystąpień publicznych i szkolenia grupowe.

W lipcu 2016 roku zaśpiewała koncert z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Zaproszenie do niego przez Agatę Passent było inspiracją do powstania płyty Krajewski na dziś”. która ukazała się 12 października 2017 roku.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żoną Marka Dutkiewicza – autora tekstów. Mają syna Ksawerego[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł
1995 Nie bój się latania
2005 Dark Night
2009 Bar Nostalgia
2017 Krajewski na dziś

Składanki[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Opis
1994 Król Lew – Oryginalna muzyka filmowa wersja polska Król Lew” – film animowany ze studia Disneya. Kompozytor dostał za tę partyturę Oscara. W polskiej wersji językowej tytułową piosenkę wykonuje Joanna Dark.

Muzyka: Hans Zimmer i Elton John Teksty piosenek: Tim Rice Tekst polski: Filip Łobodziński

1994 Musical Metro
1998 Agnieszka – Piosenki Agnieszki Osieckiej Inicjatywa Wydawnictwa Twój Styl, płyta z coverami piosenek Agnieszki Osieckiej. Wykonawcy to trzon musicalu Metro: Katarzyna Groniec, Joanna Dark, Robert Janowski, Wojciech Dmochowski. Joanna zaśpiewała tu cztery piosenki: „Ja nie chcę spać”, „Na całych jeziorach Ty”, „Bossa nova do poduszki” i duet z Wojtkiem Dmochowskim „Nocne gadanie”.
2000 To ja złodziej Składanka zawiera prócz utworów stricte ilustracyjnych skomponowanych specjalnie dla Jacka Bromskiego przez kompozytora Henri Seroki, utwory bluesowo-rockowe takich zespołów jak Dżem, Oddział Zamknięty. Na płycie znalazła się również piosenka Joanny Dark „Senna jak Lawina”.
2005 M -jak miłość Różni artyści polskiej sceny muzycznej. Kompilacja zawierającą piosenki rekomendowane przez aktorów telewizyjnych serialu M jak miłość. Na składance znalazł się utwór Joanny „Nigdy nie wiadomo” z płyty „Dark Night”.
2005 Bajki Gwiazd Z okazji Dnia Dziecka została wydana książka Bajki Gwiazd. W ślad za nią powstała płyta, kierowana do dzieci. Na albumie znalazło się dziewięć bajek, napisanych przez słynne mamy dla swoich dzieci. Interpretacje słowne każdej z autorek zostały uzupełnione o podkłady muzyczne. Patronat nad płytą objął miesięcznik „Twoje Dziecko”.
2009 The very best of smoth jazz po polsku Kontynuacja popularnej serii składanek smooth jazzowych, tym razem po polsku. Joanna śpiewa swoją wersję „Przytul mnie” z płyty „Dark Night”.
2011 4-płytowy album zespołu 2 Plus 1 4-płytowy album zespołu 2+1 połączony z książką z anegdotami i tekstami piosenek. Jedna z płyt to covery – nowe interpretacje piosenek zespołu. Wśród wielu artystów Joanna śpiewa dwie z nich – „Winda do nieba” i „California Mon Amour”.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Opis
1994 Metro DVD
1999 Marzenia do spełnienia serial Magdaleny Łazarkiewicz
2000 To ja złodziej film Jacka Bromskiego
2011 Przepis na życie serial

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joanna Dark – Filmweb. W: Filmweb [on-line]. [dostęp 2014-04-26].
  2. Krystyna Jodko: Wywiady: Joanna Dark i Marek Dutkiewicz. Znów świeci słońce. gala.onet.pl / Gala Nr 43-44/2005, od 24 października do 6 listopada, 2005-10-27. [dostęp 2016-07-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]