Przejdź do zawartości

Winnipegosis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Winnipegosis
Lake Winnipegosis
ilustracja
Położenie
Państwo

 Kanada

Prowincja

 Manitoba

Morfometria
Powierzchnia

5370 km²

Wymiary
• max długość


195 km

Głębokość
• maksymalna


18 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Red Deer, Woody, Swan

Rzeki wypływające

Water Hen

Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie Manitoby
Mapa konturowa Manitoby, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Winnipegosis”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Winnipegosis”
Ziemia52°30′N 100°00′W/52,500000 -100,000000

Winnipegosis (ang. Lake Winnipegosis, fr. Lac Winnipegosis) – jezioro w Ameryce Północnej, położone w kanadyjskiej prowincji Manitoba, 300 km na północny zachód od miasta Winnipeg. Jezioro zajmuje powierzchnię 5370 km².

Winnipegosis to jedno z jezior tworzących zespół jeziorny w środkowej części prowincji Manitoba. Pozostałe to jeziora Winnipeg, Manitoba i Cedar. Stanowią one pozostałość większego zbiornika wodnego – Lodowcowego Jeziora Agassiz.

Do jeziora uchodzą rzeki Red Deer, Woody, Swan, a wypływa z niego rzeka Water Hen, łącząca je z jeziorem Manitoba, dalej z jeziorem Winnipeg. Tym samym jezioro należy do dorzecza rzeki Nelson i zlewiska Zatoki Hudsona.

Nazwa jeziora, pochodząca z języka kri, stanowi zdrobnienie wyrazu Winnipeg (wīnipēk) i oznacza "małe bagniste wody".

Największą miejscowością nad jeziorem jest wieś Winnipegosis na południowym wybrzeżu jeziora, którą zamieszkuje około 700 osób.