Wirus Coxsackie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wirus coxsackie)
Wirus Coxsackie
Ilustracja
wirus Coxsackie B4
Systematyka
Grupa

Grupa IV ((+)ssRNA)

Rodzina

pikornawirusy

Rodzaj

enterowirusy

Gatunek

Coxsackie A
Coxsackie B

Cechy wiralne
Kwas nukleinowy

RNA

Liczba nici

jedna

Polaryzacja kwasu nukleinowego

dodatnia

Wirus Coxsackie[1], koksakiwirus[2]takson wirusów litycznych z rodziny Picornaviridae, rodzaju Enterovirus (do którego należą też wirusy polio i ECHO), dzielący się na dwie grupy: Coxsackie A (23 znane wirusy) i Coxsackie B (6 wirusów)[3].

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Wirus Coxsackie został po raz pierwszy opisany w 1948 roku podczas badań nad polio. Jego nazwa pochodzi od miasta Coxsackie w stanie Nowy Jork, gdzie został wyizolowany po raz pierwszy[4].

Choroby[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znaną chorobą wywoływaną przez wirus Coxsackie A (często A16) jest choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (niepowiązana z zespołem stóp i ust), powszechna choroba wieku dziecięcego. W większości przypadków infekcja jest bezobjawowa lub daje tylko łagodne objawy. W pozostałej części zakażenie powoduje krótkotrwałą (7–10 dni) gorączkę oraz bolesne pęcherze w jamie ustnej i na dłoniach lub podeszwach. Do innych chorób wywoływanych przez Coxsackie A zalicza się: ostre krwotoczne zapalenie spojówek (szczególnie A24), herpanginę, biegunkę niemowląt oraz niezakaźne zapalenie opon mózgowych (zarówno Coxsackie A, jak i B)[potrzebny przypis].

Wirus Coxsackie B wywołuje też zakaźne zapalenie mięśnia sercowego, zakaźne zapalenie osierdzia, chorobę bornholmską i wieloukładową chorobę noworodków. Aby zdiagnozować zapalenie serca, dokonuje się jego biopsji[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wirusy Coxsackie. Słownik terminów biologicznych PWN. Aneks. [dostęp 2013-12-27].
  2. Renata Kocwa-Haluch, Robert Michalec: Występowanie rotawirusów w środowisku wodnym, s. 2 [dostęp 21.10.2017]
  3. Leszek Szenborn: Choroby enterowirusowe. Medycyna Praktyczna. [dostęp 2013-12-27].
  4. Edward Kramer: O bełkocie w medycynie (3). Serwis Tłumacza. [dostęp 2013-12-27].