Wodospad Szklarki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki wiosną
Wodospad Szklarki wiosną
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Wysokość 13,3 m
Rzeka zasilająca Szklarka
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki
Ziemia50°49′46,8″N 15°33′18,5″E/50,829667 15,555139
Wodospad Szklarki zimą
Wodospad Szklarki latem

Wodospad Szklarki (niem. Kochelfall) – drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka (27 m wysokości) wodospad w polskich Karkonoszach.

Wodospad Szklarki usytuowany jest na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcająca spiralnie gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Wodospad oraz jego otoczenie stanowią enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego.

Do wodospadu od parkingu prowadzi szeroka dróżka kończąca się platformą widokową. Wejście na teren Parku Narodowego jest płatne. Wodospad dostępny jest dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Przy wodospadzie usytuowane jest schronisko „Kochanówka”, jedyny tego typu obiekt na terenie Piechowic, niedaleko granicy ze Szklarską Porębą.

Jest najczęściej odwiedzanym wodospadem w Karkonoszach z uwagi na położenie przy drodze E65 (drodze krajowej nr 3) obok Szklarskiej Poręby. Sam wodospad leży nieco powyżej ujścia Szklarki do Kamiennej w malowniczym wąwozie wśród pięknego lasu mieszanego.

W XIX wieku ponad wodospadem został wybudowany przez Towarzystwo Karkonoskie (Riesengebirgsverein) niewielki jaz, którego szybkie otwarcie powodowało przez chwilę efektowny spadek wody.