Przejdź do zawartości

Szklarka (dopływ Kamiennej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szklarka
Ilustracja
Szklarka powyżej wodospadu
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Karkonosze

Potok
Długość 6,78 km
Źródło
Miejsce Śląski Grzbiet,
Śmielec
Wysokość

740 m n.p.m.

Współrzędne

50°49′18″N 15°33′08″E/50,821667 15,552222

Ujście
Recypient Kamienna
Miejsce

Szklarska Poręba

Wysokość

497,2 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°49′54″N 15°33′28″E/50,831667 15,557778

Położenie na mapie Piechowic
Mapa konturowa Piechowic, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu karkonoskiego
Mapa konturowa powiatu karkonoskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Szklarka (niem. Kochel, Niedere Kochel[potrzebny przypis]) – potok, prawy dopływ Kamiennej[2] o długości 6,78 km[3].

Potok płynie w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Karkonoszy. Wypływa na północnych zboczach Śmielca na wysokości 740 m n.p.m. z połączenia dwóch potoków - Górnej Szklarki i Niedźwiady. Przyjmuje wiele drobnych, bezimiennych potoków. W górnym biegu płynie na północ, by na wysokości Brzeźniaka skręcić na północny zachód. Opływa Łagodną i Bucznik, po czym skręca ponownie na północ, a później na północny wschód. Poniżej Szklarskiej Poręby tworzy wodospad. Uchodzi do Kamiennej w Szklarskiej Porębie Dolnej.

Wodospad Szklarki

Poza kilkoma bezimiennymi, Szklarka przyjmuje 3 lewe dopływy: Bielnik, Płócznik oraz Szrenicki Potok. Wraz z dopływami odwadnia północne stoki Karkonoszy pomiędzy Śmielcem a Szrenicą. Płynie po granicie i jego zwietrzelinie. Zlewnia Szklarki porośnięta jest górnoreglowymi lasami świerkowymi.

Nad Szklarką, poniżej wodospadu, znajduje się Schronisko PTTK „Kochanówka”. Wzdłuż górnego biegu Szklarki biegnie czarny szlak turystyczny z Jagniątkowa do schroniska PTTK „Pod Łabskim Szczytem”, wzdłuż dolnego niebieski szlak z Piechowic do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]