Wojciech Chądzyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Chądzyński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 października 1950
Wrocław
Zawód historyk, dziennikarz, nauczyciel, autor książek historycznych o Wrocławiu
Miejsce zamieszkania Wrocław
Narodowość Polska
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Odznaka Honorowa PCK IV stopnia

Wojciech Chądzyński, (ur. 27 października 1950 we Wrocławiu) – historyk, dziennikarz, nauczyciel, autor książek historycznych o Wrocławiu.

Studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (1972-1977). Z dziennikarstwem związany jest od 1974 roku. Pracował w Gazecie Robotniczej, następnie w Słowie Polskim, a później w Słowie Polskim Gazecie Wrocławskiej. Tematyka jego publikacji to głównie problemy ludzi, ich przeżycia, pasje, a także dzieje Wrocławia od średniowiecza po ostatnie dziesięciolecia.

Dzięki jego artykułom publikowanym w Gazecie Robotniczej i osobistemu zaangażowaniu, na początku lat osiemdziesiątych XX wieku wróciło na Ostrów Tumski, zlikwidowane wcześniej, oświetlenie gazowe.

W latach 1971-1975 był sekretarzem Studenckiej Wszechnicy Dziennikarskiej, działającej przy Radzie Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich we Wrocławiu. Do Stronnictwa Demokratycznego wstąpił w 1980 roku; w latach 1987-1989 był członkiem Rady Wojewódzkiej Stronnictwa Demokratycznego we Wrocławiu oraz redaktorem naczelnym miesięcznika Młody Demokrata. W 1994 roku był redaktorem naczelnym Wrocławskiego Tygodnika Miejskiego Panda.

Od 1998 do 2001 roku był rzecznikiem prasowym w Przedsiębiorstwie Higieny Komunalnej TRANS-FORMERS we Wrocławiu, a od 2001 roku prowadzi klasy dziennikarskie w XIII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu.

Jest pomysłodawcą i opiekunem Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej, która wydaje młodzieżowy miesięcznik Szlif, oraz inicjatorem ustanowienia nagrody Heble dla wrocławian działających na rzecz młodzieży.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką PCK.

Autor książek: Wrocław, jakiego nie znacie (2005), Wędrówki po Dolnym Śląsku i jego stolicy (2006), Niekonwencjonalny przewodnik po wrocławskiej katedrze (2007), Wrocławskie wędrówki przez stulecia (2009). Tajemnice wrocławskiej katedry i Ostrowa Tumskiego (2013). "Legendy starego Wrocławia" (2015).