Wojciech Jurczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojciech Jurczak
Data i miejsce urodzenia

9 sierpnia 1966
Kraków

Profesor nauk medycznych
Specjalność: hematologia
Alma Mater

Akademia Medyczna w Krakowie

Doktorat

1996 – nauki medyczne
Akademia Medyczna w Krakowie

Habilitacja

2011 – nauki medyczne
Akademia Medyczna w Krakowie

Profesura

27 lutego 2017[1]

Nauczyciel akademicki
Akademia Medyczna w Krakowie

Katedra i Klinika Hematologii CMUJ

Stanowisko

Kierownik

Okres zatrudn.

od 1991

Okres spraw.

od 2018

Poprzednik

Aleksander Skotnicki

Kierownik Pododdziału
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowiej

Pododdział Leczenia Nowotworów Układu Chłonnego Kliniki Onkologii Klinicznej

Okres spraw.

od 2021

Wojciech Jan Jurczak (ur. 9 sierpnia 1966 w Krakowie[2]) – polski hematolog, specjalista chorób wewnętrznych, jeden z prekursorów leczenia nowotworów układu chłonnego w Polsce. Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie, z którą związał całe swoje życie zawodowe. Asystent, adiunkt, profesor, kierownik katedry hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie prowadzi referencyjny ośrodek leczenia nowotworów układu chłonnego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Liceum Nr 1 im. Nowodworskiego ukończył w 1984 roku z wynikiem bardzo dobrym, zdając egzamin na Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie z czwartą lokatą na roku. Studia wyższe ukończył w roku 1990 z wyróżnieniem, studiując od drugiego roku w trybie indywidualnym, co pozwoliło mu równocześnie zaliczyć dwa lata zajęć na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Działalność dydaktyczna[edytuj | edytuj kod]

Początkowo asystent a po uzyskaniu w 1993 i 1997 roku I i II stopnia specjalizacji z Chorób Wewnętrznych starszy asystent Katedry i Kliniki Hematologii w Krakowie[3][4]. W 2000 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał się cykl 30 seminariów z prowadzonego przez niego przedmiotu „Wstęp do Chorób Wewnętrznych”[3].

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Wojciech Jurczak jest jednym z założycieli Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków, gdzie przewodniczy sekcji badań klinicznych. Jako główny badacz i koordynator krajowy prowadził ze swoim zespołem ponad 150 badań klinicznych nad nowymi lekami u pacjentów z chłoniakami, przewlekłą białaczką limfatyczną i szpiczakiem mnogim. Większość z nich dotyczyła roli leków ukierunkowanych molekularnie, celowanej chemioterapii i immunoterapii. Jest współautorem publikacji, które doprowadziły do rejestracji inhibitorów kinazy Brutona I, II i III generacji (ibrutynibu, akalabrutynibu, zanubrutynibu, pirtobrutynibu), inhibitorob bcl-2 (wenetoklaksu), inhibitorów kinazy IP3 (idelalisibu, kopanlisibu, umbralisibu), belinostatu, leków immunomodulujących (lenalifomidu), biosymilarów retuksymabu i celowanej chemioterapii (brentuksymabu, polatuzumabu).

Współtworzył, największy obecnie w Polsce ośrodek badań klinicznych (Pratia MCM Kraków), w którym możliwy jest nieodpłatny dostęp do nowych technologii medycznych, dla setek chorych.

W 2022 badania prowadzone wspólnie z dr hab. n. med. Moniką Długosz-Danecką (prof. NIO-PIB) z Pododdziału Leczenia Nowotworów Układu Chłonnego Kliniki Onkologii Klinicznej NIO-PIB Oddziału w Krakowie doprowadziły do zmiany standardów leczenia I linii w chłoniaku Hodgkina, chłoniaku rozlanym z dużych limfocytów B oraz w chłoniaku z komórek płaszcza. Wyniki zostały opublikowane w New England Journal of Medicine (NEJM)[5].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawca powstałego w 2008 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki (www.przebisnieg.org) oferującego pomoc osobom będącym po diagnozie choroby i w trakcie leczenia. Dla chorych i ich rodzin zorganizował cykl ponad 30 spotkań na temat chemioterapii, odbywających się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Współzałożyciel wraz z prof. Moniką Długosz Danecką i członek zarządu Fundacji „Pokonaj Chłoniaka” z siedzibą w Krakowie (chloniak.org). Fundacja zarejestrowana została 28 października 2019 pod nr KRS 0000810662. To organizacja pożytku publicznego, której misją jest edukacja chorych i popularyzowanie informacji o nowych metodach leczenia[6][7].

Liczne wywiady dla prasy, radia, mediów internetowych i telewizji promujące nowoczesne metody leczenia nowotworów krwi[8][9][10]. Przekonywanie do refundacji przez państwo polskie najnowszych technologii medycznych.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Jego prace były publikowane w impaktownych pismach (>150) m.in. w New England Journal of Medicine, The Lancet, The Lancet Oncology, Journal of Clinical Oncology, Blood, Leukemia czy Annals of Oncology (łączny IF >2097, wskaźnik Hirscha 43).

Członkostwo w towarzystwach naukowych[2][edytuj | edytuj kod]

  • Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT)
  • Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO)
  • Europejskie Towarzystwo Hematologiczne (EHA)
  • Amerykańskie Towarzystwo Hematologiczne (ASH)
  • Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO)

Współpracuje z międzynarodowymi grupami badawczymi.

Konsultant[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • W 2000 roku uhonorowany dyplomem uznania od Rektora UJ za swoją działalność dydaktyczną[3].
  • Osobowość Roku 2020 w kategorii Nauka w plebiscycie prowadzonym przez „Gazetę Krakowską” i „Dziennik Polski[4][12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 2017 r. poz. 392
  2. a b c CV Katedra Hematologii UJ CM [online], hematologia.cm-uj.krakow.pl [dostęp 2022-12-21].
  3. a b c dr hab. Wojciech Jurczak [online], uniwersytetdladzieci.eu [dostęp 2022-12-21].
  4. a b Agnieszka Aulich, Osobowość Roku 2020. Wojciech Jurczak: Poskromić chłoniaka, dać nadzieję i siłę pacjentom [online], Dziennik Polski, 19 lipca 2021 [dostęp 2022-12-21] (pol.).
  5. Katarzyna Strzałkowska, Standardy w leczeniu chłoniaków i 3 publikacje wyników badań w NEJM [online], Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy oddział w Krakowie, 20 lipca 2022 [dostęp 2022-12-21] (pol.).
  6. „FUNDACJA POKONAJ CHŁONIAKA” KRS: 0000810662 REGON: 384712668 [online], www.wyszukiwarkakrs.pl [dostęp 2022-12-21].
  7. Pokonaj Chłoniaka, KONTAKT [online], Pokonaj Chłoniaka [dostęp 2022-12-21] (pol.).
  8. Leczenie pacjentów z chłoniakiem. „Trzeba nauczyć ich arogancji" [online], www.rmf24.pl [dostęp 2022-12-30] (pol.).
  9. Pani Patrycja walczy o życie. Ministerstwo odmówiło jej refundacji leczenia [online], TVN24.pl [dostęp 2022-12-30] (pol.).
  10. Prof. Wojciech Jurczak: Chemioterapia jest jak stanowisko z karabinem [online], Rzeczpospolita [dostęp 2022-12-30] (pol.).
  11. Pokonaj Chłoniaka, Wojciech Jurczak [online], Pokonaj Chłoniaka [dostęp 2022-12-21] (pol.).
  12. Katarzyna Strzałkowska, Osobowość Roku 2020 w kategorii Nauka w Małopolsce dla Profesora Wojciecha Jurczaka [online], Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy oddział w Krakowie, 25 czerwca 2021 [dostęp 2022-12-21] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]