Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Adres

Sikorskiego 107

Dyrektor

Sławomir Szenwald

Data założenia

1946

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim”
Ziemia52°43′49,3″N 15°13′53,2″E/52,730361 15,231444
Strona internetowa

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskimbiblioteka w Gorzowie Wielkopolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Instytucja została założona w 1946 jako Powiatowa Biblioteka Publiczna, z której następnie wyewoluowały wszystkie gorzowskie biblioteki publiczne[1]. Pozostała po niej infrastruktura w postaci 11 bibliotek i 9 filii oraz księgozbiór. Na tej bazie w 1947 r. powstała Miejska Biblioteka Publiczna. W 1974 cały księgozbiór liczył 145,6 tys. woluminów oraz zarejestrowano 11 900 czytelników, którzy wypożyczyli 205 tys. książek.

W sierpniu 1952 pozyskano samodzielny budynek przy ul. Łokietka 37, który do dziś służy Bibliotece Wojewódzkiej.

Na mocy Zarządzenia Wojewody Gorzowskiego nr 44/75 z dnia 6 września 1975 roku, w wyniku połączenia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, powstała Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

W 1990 ustanowiono Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną.

7 czerwca 2001 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim została samorządową jednostką upowszechniania kultury. Stanowi bibliotekę miejską i powiatową dla miasta Gorzowa Wlkp., ponadto jako biblioteka powiatowa dla powiatu gorzowskiego nadzoruje bezpośrednio biblioteki gminne, miejsko gminne i miejskie na jego obszarze, natomiast jako biblioteka wojewódzka obejmuje dodatkowo bezpośrednim nadzorem merytorycznym powiatowe biblioteki publiczne na terenie pozostałych czterech powiatów północnej części województwa lubuskiego, a pośrednio również działające na ich terenie biblioteki gminne, miejsko-gminne i miejskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia WiMBP w Gorzowie Wlkp.. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, 2014-07-03. [dostęp 2015-05-30]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]