Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Wałbrzychu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Wałbrzychu
Państwo  Polska
Siedziba Wałbrzych
Data założenia 1 stycznia 1976
Data likwidacji 1 stycznia 1991
Udziałowcy miasto Wałbrzych
gmina Dzierżoniów
gmina Świdnica
brak współrzędnych

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Wałbrzychu (WPK Wałbrzych) – jedno z Wojewódzkich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych w Polsce w czasach PRL, działające na terytorium województwa wałbrzyskiego w latach 1976–1991.

WPK utworzone zostało dn. 1 stycznia 1976 r. na bazie dotychczasowych: Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu, Powiatowego Przedsiębiorstwa Komunikacji (PPK) w Dzierżoniowie oraz Zakładu Komunikacji Miejskiej w Świdnicy, który wcześniej wchłonął podobny zakład w Świebodzicach. Przedsiębiorstwo świadczyło usługi przewozowe na terenie 10 miast oraz 30 osiedli podmiejskich i wiejskich zamieszkanych przez około 400 tysięcy mieszkańców. W 1979 roku nastąpiło podzielenie firmy i wytworzenie oddziałów w Wałbrzychu, Świdnicy i Dzierżoniowie.

W wyniku powstania WPK Wałbrzych ujednolicono numerację taborową autobusów (tzw. numery boczne):

W przeciwieństwie do wielu WPK, nie ujednolicono numeracji linii autobusowych, ani nie połączono poszczególnych miast-siedzib oddziałów województwa liniami autobusowymi. Jedynym wyjątkiem była linia nr 31 z Wałbrzycha do Świdnicy. W czasach Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu autobusy komunikacji miejskiej wjechały m.in. do Jaworzyny Śląskiej.

1 stycznia 1991 roku Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Wałbrzychu przestało istnieć. Nastąpił jego podział na trzy samodzielne przedsiębiorstwa:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]