Wolfgangsee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Wolfgangsee
Wolfgangsee
Ilustracja
Widok od strony Sankt Gilgen
Położenie
Państwo  Austria
Kraj związkowy  Salzburg
Lokalizacja Salzkammergut
Miejscowości nadbrzeżne Strobl, Sankt Gilgen, Abersee, Ried, St. Wolfgang im Salzkammergut
Morfometria
Powierzchnia 13 km²
Głębokość
• maksymalna

114 m
Objętość 667.07 mio km³
Położenie na mapie kraju związkowego Salzburga
Mapa konturowa kraju związkowego Salzburga, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wolfgangsee”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wolfgangsee”
Ziemia47°45′N 13°24′E/47,750000 13,400000

Wolfgangseejezioro w Austrii, które leży głównie w kraju związkowym Salzburg i jest jednym z najpopularniejszych jezior w regionie Salzkammergut. Wśród miast nad jeziorem znajduje się Strobl, Sankt Gilgen wraz ze swoim przedmieściem Abersee, Ried (w kraju Salzburg) i St. Wolfgang im Salzkammergut (w Górnej Austrii). Część jeziora w okolicach Sankt Gilgen znana jest jako Abersee. Powierzchnia jeziora wynosi około 12.9 do 13.1 km².

Widok na Wolfgangsee wieczorem

Jezioro jest całkowicie otoczone górami. Po jego południowej i południowo-zachodniej stronie leży Osterhorngruppe, pasmo górskie o wysokości około 1,800 metrów n.p.m. Na południe od Sankt Gilgen wznosi się Zwölferhorn (1,521 m), który można zwiedzić dzięki kolejce gondolowej. Po północnej stronie jeziora umiejscowiona jest góra Schafberg (Salzkammergut-Berge). Kolej zębata Schafbergbahn prowadzi na sam szczyt na wysokości 1,782 m.