Wolność wiodąca lud na barykady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wolność wiodąca lud na barykady
Wolność wiodąca lud na barykady
Autor Eugène Delacroix
Rok wykonania 1830
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 260 × 325 cm
Muzeum Luwr-Lens

Wolność wiodąca lud na barykady (fr. La Liberté guidant le peuple) – obraz francuskiego malarza, Eugène Delacroix upamiętniający wydarzenia rewolucji lipcowej wymierzonej przeciwko panowaniu króla Francji, Karola X. Wolność została uosobiona w postaci kobiety trzymającej w jednej ręce trójkolorową flagę, a w drugiej muszkiet wyposażony w bagnet.

Obecnie "Wolność wiodąca lud na barykady" jest jednym z najbardziej znanych w kulturze masowej obrazów Delacroix.

Historia obrazu[edytuj | edytuj kod]

Delacroix skończył malować swoje dzieło jesienią 1830 roku. Po raz pierwszy obraz został wystawiony na paryskich salonach w 1831 roku. Delacroix odrzucił normy akademizmu na rzecz założeń malarstwa romantycznego.

Postać wolności jest personifikacją Marianne, jednego z symboli narodu francuskiego, alegorią wolności oraz rozumnego myślenia. Marianne nosi na głowie czapkę frygijską, będącą symbolem rewolucji francuskiej z 1789 roku.

Rewolucjoniści umieszczeni na obrazie stanowią mieszankę różnych klas społecznych. Obecny jest na nim między innymi przedstawiciel klasy wyższej, ubrany w wysoki kapelusz oraz młody chłopiec, trzymający w rękach pistolety, reprezentujący klasę pracującą, robotniczą. Postaci namalowane przez Delacroix charakteryzuje determinacja oraz zaangażowanie, które towarzyszyły rewolucjonistom podczas lipcowych walk.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

W 1831 roku, rząd francuski kupił obraz za 3000 franków. Dzieło Delacroix miało ozdobić pałac luksemburski, w którym mieszkał nowy król Francji, potocznie nazywany "królem obywatelem", Ludwik Filip I. Dzieło nie zostało wywieszone w pałacu, przez co obraz następnie został odesłany ciotce Delacroix na przechowanie. Od 1848 obraz był w stałej ekspozycji paryskiego salonu, a w 1874 roku został oddany w ręce muzeum w Luwrze. Od 2012 r. wystawiany jest w zamiejscowym oddziale muzeum w Lens. 8 lutego 2013 obraz uszkodziła 28-letnia kobieta[1] - obraz jednak udało się odczyścić.

Obraz w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Obraz Wolność wiodąca lud na barykady został umieszczony na banknocie stufrankowym na początku lat 90. XX wieku. Dzieło Delacroix widnieje także na okładce płyty Viva la Vida or Death and All His Friends, zespołu Coldplay.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pool, Phoebe (1969). Delacroix. London: Hamlyn. ISBN 0-600-03796-7
  • Prideaux, Tom, etc. (1972). The World of Delacroix. United States: Time Life.
  • Toussaint, Hélene, (1982). La Liberté guidant le peuple de Delacroix. Paris: Editions de la Réunion des Musées Nationaux.