Wolność wiodąca lud na barykady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wolność wiodąca lud na barykady
Ilustracja
Autor Eugène Delacroix
Rok wykonania 1830
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 260 × 325 cm
Muzeum Luwr
Miejscowość Francja Paryż

Wolność wiodąca lud na barykady[1] (fr. La Liberté guidant le peuple) – obraz francuskiego malarza, Eugène’a Delacroix upamiętniający wydarzenia rewolucji lipcowej wymierzonej przeciwko panowaniu króla Francji, Karola X. Wolność została uosobiona w postaci kobiety trzymającej w jednej ręce trójkolorową flagę, a w drugiej muszkiet wyposażony w bagnet.

Obecnie Wolność wiodąca lud na barykady jest jednym z najbardziej znanych w kulturze masowej obrazów Delacroix. Został umieszczony na banknocie stufrankowym na początku lat 90. XX wieku. Widnieje także na okładce płyty Viva la Vida or Death and All His Friends, zespołu Coldplay.

Historia obrazu[edytuj | edytuj kod]

Delacroix skończył malować swoje dzieło jesienią 1830. Po raz pierwszy obraz został wystawiony na paryskich salonach w 1831. Delacroix odrzucił normy akademizmu na rzecz założeń malarstwa romantycznego.

Postać wolności jest personifikacją Marianny, jednego z symboli narodu francuskiego, alegorią wolności oraz rozumnego myślenia. Marianna nosi na głowie czapkę frygijską, będącą symbolem rewolucji francuskiej z 1789.

Rewolucjoniści umieszczeni na obrazie stanowią mieszankę różnych klas społecznych. Obecny jest na nim między innymi przedstawiciel klasy średniej, w cylindrze oraz młody chłopiec który prawdopodobnie zainspirował Victora Hugo do stworzenia postaci Gawrosza, jednego z bohaterów powieści Nędznicy. Chłopiec trzyma w rękach pistolety, reprezentując klasę pracującą, robotniczą. Postaci namalowane przez Delacroix charakteryzuje determinacja oraz zaangażowanie, które towarzyszyły rewolucjonistom podczas lipcowych walk.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

W 1831, rząd francuski kupił obraz za 3 tysiące franków. Dzieło Delacroix miało ozdobić Pałac Luksemburski, w którym mieszkał nowy król Francji, potocznie nazywany „królem obywatelem”, Ludwik Filip I. Dzieło nie zostało wywieszone w pałacu, przez co obraz został odesłany ciotce Delacroix na przechowanie. Od 1848 obraz był w stałej ekspozycji paryskiego salonu, a w 1874 został oddany w ręce muzeum w Luwrze. Od 2012 wystawiany był w zamiejscowym oddziale muzeum w Lens. 8 lutego 2013 obraz uszkodziła 28-letnia kobieta[2] jednak udało się go oczyścić.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Delacroix. W: Encyklopedia powszechna PWN. T. I. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 588. ISBN 83-01-00001-5.
  2. Gazeta.pl: Zniszczyła słynny obraz Delacroix. Wcześniej umieściła na nim zagadkowy napis

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]