Muszkiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muszkiet z XVII w. z nałożonym lontem
Salwa z muszkietów (rekonstrukcja bitwy na Białej Górze z 1620 r.)

Muszkiet – długa gładkolufowa broń palna wyposażona w zamek lontowy, zwykle wymagająca podparcia lufy na forkiecie. Używana od XVI do XVII wieku. Muszkiet jest odprzodową bronią rozdzielnego ładowania, wykorzystującą jako ładunek miotający proch czarny. Kaliber lufy wahał się w przedziale od 18 do 20 milimetrów[1]. Muszkiety zostały zastąpione lżejszymi karabinami w XVII wieku.

Muszkiety wywodzą się bezpośrednio od prymitywnych hakownic (rodzaj ciężkiej rusznicy). Pojawiły się na polach bitew w początkach XVI w. jako wyposażenie formacji muszkieterów w armiach włoskich i hiszpańskich (pierwsza wzmianka o ich użyciu pochodzi z Rawenny z 1512 r.)[potrzebny przypis]. Następnie upowszechniły się w całej Europie, aż do ich wyparcia przez lżejsze i nowocześniejsze karabiny z zamkami skałkowymi w następnym stuleciu.

Ze względu na niską celność i donośność, skuteczny zasięg rażenia muszkietu wynosił zaledwie około 50–60 metrów. Dodatkowo bardzo niska szybkostrzelność (2-3 strzałów na minutę) doprowadziła do przyjęcia w różnych armiach taktyki kontrmarszu[a] i prowadzenia ognia salwowego. Po oddaniu salwy pierwszy szereg przemieszczał się na koniec szyku w celu nabicia broni, dając jednocześnie miejsce do oddania następnej salwy kolejnemu szeregowi. Rosła dzięki temu intensywność prowadzonego ognia. Ochronę muszkieterów w sytuacji bezpośredniego starcia z kawalerią stanowili pikinierzy uzbrojeni w długie piki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W Europie opracowanej przez Maurycego Orańskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. muszkiet, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-04-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Illustrated Book of Guns. pod redakcją Davida Millera. London: Salamander Book Ltd, 2002. ISBN 1-84065-172-5.
  • Roman Matuszewski: Muszkiety, arkebuzy, karabiny.... Warszawa: Rytm, 2000. ISBN 83-8789-369-2.