Workhorse Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Workhorse Group
Workhorse Group Inc.
Ilustracja
logo Workhorse
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Cincinnati

Data założenia

1998

Forma prawna

spółka publiczna

Prezes

Richard Dauch

Dyrektor

Raymond Chess

Zatrudnienie

81 (2021)[1]

Giełda

NYSE: WKHS

ISIN

US98138J2069

brak współrzędnych
Strona internetowa
Workhorse P32
Workhorse P42
furgonetka UniFirst

Workhorse Group Inc. – amerykański producent elektrycznych samochodów ciężarowych i pickupów z siedzibą w Cincinnati działający od 1998 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo Workhorse zostało założone w 1998 roku z inicjatywy inwestorów, którzy chcieli doprowadzić do realizacji projektu dużego dostawczo-ciężarowego P-Series opracowywanego i zarzucony przez General Motors[2]. Do wdrożonego do produkcji na rynku pojazdu w 2002 roku wykorzystano zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne jednostki napędowe wraz z ramą konstrukcji koncernu z Detroit[2]. Samochód produkowano przez kolejne 3 lata z myślą o nabywcach flotowych, wśród których znalazły się takie korporacje jak Frito-Lay, UPS czy FedEx[2].

W 2005 roku Workhorse zostało nabyte przez amerykańskiego producenta samochodów ciężarowych Navistar International[2], pozostając w jego strukturze przez kolejne 7 lat. W 2012 roku firma zdecydowała się sprzedać Workhorse w ramach planu oszczędnościowego[3], trafiając następnie do struktury amerykańskiej firmy AMP Holding. Nowy właściciel zdecydował się zmienić profil Workhorse, koncentrując się odtąd na rozwoju napędów w pełni elektrycznych[4].

W-15[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2016 roku Workhorse potwierdziło, że pracuje nad pierwszym samochodem osobowym w postaci w pełni elektrycznego pickupa W-15[5]. Pierwszy przedprodukcyjny egzemplarz przedstawiony został w maju 2017 roku, przedstawiając wstępną specyfikację techniczną W-15[6].

W maju 2019 roku Workhorse Group poinformowało, że prowadzi zaawansowane rozmowy z General Motors na temat kupna wygaszonych właśnie zakładów w mieście w Lordstown[7]. Ostatecznie fabrykę zdecydowano się przekazać w ręce współzarządzanego wówczas prez Workhorse startupu Lordstown Motors[8], do którego przeszedł dotychczasowy prezes, Steve Burns[9].

W grudniu 2020 roku Workhorse ogłosiło, że po zmianie we władzach spółki zdecydowano się zarzucić projekt elektrycznego pickupa[10], przekazując prawa do jego produkcji siostrzanemu Lordstown Motors. Firma z kolei zdecydowała się skupić na swoim elektrycznym samochodzie dostawczo-ciężarowym, Workhorse C-Series. W sierpniu 2021 Workhorse sprzedało swoje udziały w Lordstown Motors[11].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

  • C-Series

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

  • P-Series (2002–2005)
  • W-15 (2016–2020)


Przypisy[edytuj | edytuj kod]