Przejdź do zawartości

World Trade Center (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
World Trade Center
ilustracja
Gatunek

dramat

Data premiery

2006

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

125 min

Reżyseria

Oliver Stone

Scenariusz

Andrea Berloff

Główne role

Nicolas Cage
Maria Bello
Connor Paolo

Muzyka

Craig Armstrong

Zdjęcia

Seamus McGarvey

Wytwórnia

Paramount Pictures
Double Feature Films
Intermedia Films
Kernos Filmproduktionsgesellschaft & Company

Strona internetowa

World Trade Centeramerykański film fabularny w reżyserii Olivera Stone’a z 2006 roku oparty na prawdziwych zdarzeniach z zamachu z 11 września 2001 roku na budynek World Trade Center. Premiera filmu w USA miała miejsce 9 sierpnia, w Polsce 6 października.

Obsada aktorska (wykonawcy)[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

11 września 2001 roku był wyjątkowo ciepłym dniem w Nowym Jorku. Will Jimeno (Michael Peña), oficer z wydziału policyjnego Port Authority Police Department, chciał wziąć wówczas dzień wolny i poświęcić się swojemu hobby – polowaniu, ale w końcu zdecydował, że pójdzie do pracy i stawia się na posterunku. Sierżant John McLoughlin (Nicolas Cage), szanowany weteran PAPD, był na nogach już od wielu godzin – wymagał tego codzienny, półtoragodzinny patrol miasta. Wraz ze swoimi kolegami udali się w kierunku centralnego Manhattanu, tak jak każdego dnia. Tylko że tamten dzień był inny niż pozostałe.

Ekipa Port Authority Police Department z centralnego Manhattanu pojechała do World Trade Center. Pięciu ludzi, wśród nich McLoughlin i Jimeno, weszło do środka budynków i zostało uwięzionych pod gruzami, gdy zawaliły się wieże. W cudowny sposób McLoughlin i Jimeno przeżyli, ale zostali pogrzebani pod betonowymi płytami i warstwami poskręcanego metalu, kilka metrów pod gruzami. Nie widzieli się nawzajem, obaj słyszeli tylko, że kolega przeżył i przez następnych 12 godzin nawzajem utrzymywali się przy życiu – opowiadając sobie o swych rodzinach, pracy w policji, nadziejach i rozczarowaniach.

Ich historię opowiada nowy film Olivera Stone’a, „World Trade Center”. Film to także historia ich żon (Donny McLoughlin i Allison Jimeno) oraz ich rodzin, które przeżyły piekło, nie mając żadnych informacji o bliskich, to także historia pełnego determinacji żołnierza, który ich znalazł oraz setek strażaków, policjantów i ratowników, którzy ich ocalili.

Jest to prawdziwa historia John McLoughlina i William J. Jimeno, ostatnich ludzi których udało się wydostać ze strefy zero i zarazem opowieść o niezmordowanych ratownikach, którzy nigdy nie dają za wygraną. Jest to fragment historii USA, podczas której gdy budynki legły w gruzach to powstawali nowi bohaterowie gotowi oddać życie dla ratowania drugiego człowieka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]