Wybór Zofii (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wybór Zofii
Sophie's Choice
Autor

William Styron

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

1979

Pierwsze wydanie polskie
Przekład

Zbigniew Batko

Wybór Zofii (ang. Sophie's Choice) – psychologiczna powieść obyczajowa autorstwa Williama Styrona z 1979 roku. W 1982 na podstawie książki powstał nagradzany film pod tym samym tytułem w reżyserii Alana J. Pakuli z Meryl Streep, Kevinem Kline i Peterem MacNicolem w rolach głównych.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w 1947 r. Pisarz Stingo po zwolnieniu z wydawnictwa zamieszkuje w tanim hotelu na Brooklynie, gdzie chce skupić się na pracy literackiej. Poznaje dwójkę innych lokatorów, Polkę Zofię Zawistowską, byłą więźniarkę Auschwitz i żydowskiego naukowca Nathana, który okazuje się być schizofrenikiem i narkomanem. Zofia opowiada Stingo historię swego życia, w tym najtrudniejszy moment – pobyt w obozie koncentracyjnym, gdzie musiała dokonać tragicznego wyboru i poświęcić jedno ze swych dzieci. Szaleństwo i trauma tworzą wybuchową mieszankę i prowadzą do tragicznego końca[1]. Ojciec Zofii, profesor Biegański, był przed wojną antysemitą wzywającym do eksterminacji Żydów. Zofia przemyca jego broszurę do obozu, gdzie próbuje uratować przy jej pomocy syna.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Powieść zdobyła w USA nagrodę National Book Award for Fiction w 1980 r.[2]. Znalazła się także na liście 100 książek XX wieku według Le Monde.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wybór Zofii William Styron. Lubimy czytać. [dostęp 2019-07-08]. (pol.).
  2. Sophie’s Choice. National Book Foundation. [dostęp 2019-07-08]. (ang.).