Wybory parlamentarne w Japonii w 2003 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Japonia
Herb Japonii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Japonii
Portal Portal Japonia

Wybory parlamentarne w Japonii w 2003 roku Przedterminowe wybory do Izby Reprezentantów (izby niższej japońskiego parlamentu zostały przeprowadzone 9 listopada 2003.

Przyczyny wyborów[edytuj | edytuj kod]

W dniu 11 października 2003, premier Jun’ichirō Koizumi rozwiązał Izbę Reprezentantów zgodnie z artykułem 7 z Konstytucji Japonii. 20 września został ponownie wybrany na przewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej. Partia premiera zachowuje silne poparcie w obszarach wiejskich i wśród starszych wyborców , natomiast Demokratyczna Partia Japonii miała większe poparcie wśród młodzieży i w obszarach miejskich. Ordynacja wyborcza sprzyjała bardziej lepiej zaludnionym terenom miejskim. Głównymi tematami kampanii wyborczej były trwająca recesja gospodarcza reformy systemu emerytalnego, wsparcie Stanów Zjednoczonych w Iraku, stosunki Japonii z Koreą Północną, a także prywatyzacji usług pocztowych.

Wybory wygrała Partia Liberalno-Demokratyczna zdobywając 168 mandatów w okręgach jednomandatowych i 69 w okręgach proporcjonalnych. Drugie miejsce zajęła Partia Demokratyczna która uzyskała 105 mandatów w okręgach jednomandatowych i 72 w okręgach proporcjonalnych. Trzecie miejsce zajęła Partia Nowy Rzad Czystość uzyskała ona 9 mandatów z okręgów jednomandatowych i 25 z proporcjonalnych. 9 mandatów według ordynacji proporcjonalnej zdobyła Japońska Partia Komunistyczna partie Partia Socjaldemokratyczna i Liga Liberalna uzyskały po mandacie z okręgów jednomandatowych.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Partia Okręgi jednomandatowe Proporcjopnalnie Liczba mandatów
Partia Liberalno-Demokratyczna 168 69 237
Partia Demokratyczna 105 72 177
Nowa Komeito 9 25 34
Japońska Partia Komunistyczna - 9 9
Partia Socjaldemokratyczna 1 - 1
Liga Liberalna 1 - 1
Niezrzeszeni 11 - 11