Izba Reprezentantów (Japonia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy izby japońskiego parlamentu. Zobacz też: organy o tej samej nazwie w innych państwach.
Japonia
Herb Japonii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Japonii
Portal Portal Japonia

Izba Reprezentantów (jap. 衆議院 Shūgi'in?) - izba niższa parlamentu Japonii. Izbą wyższą jest Izba Radców.

Izbę Reprezentantów tworzy 480 posłów wybieranych na czteroletnią kadencję[1]. 180 jest wybieranych w 11 wielomandatowych okręgach wyborczych zgodnie z ordynacją proporcjonalną, a 300 jest wybieranych w okręgach jednomandatowych.

Izba Reprezentantów jest silniejszą z dwóch izb, posiadając możliwość odrzucenia zdania Izby Radców większością dwóch trzecich głosów. W przypadku umów międzynarodowych, budżetu lub wyboru premiera[potrzebne źródło], Izba Radców nie może zablokować ścieżki legislacyjnej, a jedynie opóźnić podjęcie decyzji.

Izba niższa może zostać rozwiązana w wyniku przyjęcia wotum nieufności[2] lub z woli premiera. Z tej ostatniej możliwości skorzystał Jun'ichirō Koizumi, rozwiązując Izbę Reprezentantów 8 sierpnia 2005 w odpowiedzi na podział w swojej Partii Liberalno-Demokratycznej. Ponieważ w przeciwieństwie do izby wyższej Izba Reprezentantów może być rozwiązana, jest często uznawana za bardziej podatną na opinię publiczną[potrzebne źródło]. Formalnie rozwiązania dokonuje cesarz za radą i aprobatą rządu (art. 7 Konstytucji).[3] W przypadku rozwiązania Izby Reprezentantów powszechne wybory do niej muszą odbyć się w okresie 40 dni od daty rozwiązania, Parlament musi zebrać się w okresie 30 dni od daty wyborów. Sprawy pilne rozstrzyga wtedy Izba Radców, jej decyzje wymagają dla ważności zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów nowej kadencji w ciągu 10 dni od zebrania (art. 54 Konstytucji).

Prawa wyborcze[edytuj | edytuj kod]

  • czynne: obywatele japońscy, którzy ukończyli 20 lat, mogą brać udział w głosowaniu
  • bierne: obywatele japońscy, którzy ukończyli 25 lat, mogą ubiegać się o wybór do izby niższej

Obecny skład Izby Reprezentantów[edytuj | edytuj kod]

Stan z dnia 3 czerwca 2013 (w nawiasach liczba kobiet)[4]

Partie i sojusze Liczba miejsc
Liberal Democratic Party
294 (23)
Democratic Party of Japan and Club of Independents
56 (3)
Japan Restoration Party
53 (5)
New Komeito
31 (3)
Your Party
18 (0)
Japanese Communist Party
8 (1)
People's Life Party
7 (2)
Social Democratic Party
2 (0)
Independents
11 (2)
Razem
480

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. http://www.shugiin.go.jp/index.nsf/html/index_e_strength.htm
  2. Konstytucja Japonii w art. 69 głosi : Jeżeli Izba Reprezentantów wyda wotum nieufności lub odrzuci wotum zaufania, Rząd podaje się w całości do dymisji, chyba że Izba Reprezentantów zostanie rozwiązana w ciągu 10 dni.
  3. Cesarz może przekazać innej osobie wykonywanie swoich uprawnień w sprawach państwowych w przypadkach, które określi ustawa (art. 4 Konstytucji)
  4. http://www.shugiin.go.jp/index.nsf/html/index_e_strength.htm