Wydawnictwo KR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wydawnictwo KR
Skrót KR
Adres pl. J. Hallera 9/103, 03-464 Warszawa
Data założenia 1993
ISBN 978-83-89158

Wydawnictwo KR powstało w lutym 1993 roku. Debiutowało opublikowaniem pracy Sigmunda Freuda Kultura jako źródło cierpień. Jak okazało się w miarę upływu czasu, dzieło Freuda miało stać się główną osią zainteresowań wydawnictwa, które podjęło inicjatywę opublikowania polskiej edycji jego Dzieł zebranych.

Zainteresowania psychoanalizą zaowocowały także wydaniem pierwszej w języku polskim pracy Jacques’a Lacana Funkcja i pole mówienia i mowy w psychoanalizie. W kręgu tych zainteresowań w pewnym sensie mieszczą się również nieodległe od psychoanalizy książki prezentujące myśl wybitnego religioznawcy Mircei Eliadego.

Wydawnictwo KR publikowało prace z mniej lub bardziej współczesnej filozofii francuskiej: wydało m.in. teksty Rolanda Barthes’a, Gilles’a Deleuze’a, Jacques’a Derridy, Pierre’a Klossowskiego i innych. Ukazały się też pierwsze tomy dzieł Georges’a Bataille’a oraz pism Rolanda Barthes’a i Antonina Artauda.

Również inne kręgi humanistyczne i językowe prezentowane są przez KR – m.in. tacy (zarówno klasyczni jak i współcześni) myśliciele jak Karl Jaspers, Hermann Hesse, Umberto Eco, William James, James Hillman, Ronald David Laing.

Wydawnictwo wydając Kartki Ludwiga Wittgensteina, kontynuowało wydawanie cyklu jego pism zapoczątkowanego przez Wydawnictwo Spacja.

W latach 1994-2001 należało do Grupy Wydawniczej Aletheia – nieformalnego stowarzyszenia dwóch (poprzednio czterech) wydawnictw warszawskich.