Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydział Teologiczny
Facultas Theologica
Faculty of Theology
Uniwersytet Szczeciński
Ilustracja
Data założenia 9 sierpnia 2003
Państwo  Polska
Adres 71-459 Szczecin
ul. Papieża Pawła VI 2
Liczba pracowników
• naukowych

28
Liczba studentów 175
Dziekan ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wydział Teologiczny US”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Wydział Teologiczny US”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wydział Teologiczny US”
Ziemia53°26′55,6″N 14°31′41,0″E/53,448778 14,528056
Strona internetowa

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego – jeden z siedmiu wydziałów tego uniwersytetu, kontynuator działań istniejącego od 24 marca 1981 roku Wyższego Seminarium Duchownego. Jego siedziba znajduje się przy ul. Papieża Pawła VI 2 w Szczecinie. Dekret erygujący Wydział Teologiczny w Szczecinie wydano 9 sierpnia 2003 w święto św. Benedykty od Krzyża, Edyty Stein, filozofa i karmelitanki, patronki Europy. Dekret erygujący podpisał ówczesny metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński. Wielkim Kanclerzem Wydziału jest abp Andrzej Dzięga.

Historia wydziału[edytuj | edytuj kod]

Od początku lat dziewięćdziesiątych toczyły się między władzami Uniwersytetu i przedstawicielami Kościoła rozmowy na temat powołania Wydziału Teologicznego. Obie strony podejmowały konkretne działania zmierzające do realizacji wyznaczonego celu. W tym czasie zakończono budowę Wyższego Seminarium Duchownego, tworzono bibliotekę, z której obecnie korzysta środowisko akademickie miasta i regionu, a księża pracownicy naukowo-dydaktyczni zdobywali odpowiednie kwalifikacje naukowe. Bardzo ważnym etapem było włączenie Wyższego Seminarium Duchownego do struktur Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu w 1994 r., a następnie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w 1998 r.

Utworzenie Wydziału Teologicznego zostało poprzedzone kilkuletnią pracą komisji uniwersyteckiej i kościelnej. Ważnym momentem wspólnych prac było porozumienie w sprawie utworzenia Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Szczecińskim 9 lipca 2001, które zostało podpisane przez rektora uniwersytetu i arcybiskupa metropolitę po wcześniejszej konsultacji z Senatem. Dalsze prace doprowadziły ostatecznie do uchwały Senatu Uniwersytetu z 24 kwietnia 2003, w której wyrażono jednomyślnie zgodę na utworzenie Wydziału Teologicznego. Uchwała otworzyła procedurę erygowania Wydziału przez Stolicę Apostolską. Po spełnieniu wszystkich wymogów strony kościelnej, Kongregacji a Edukacji Katolickiej podjęła bezpośrednie prace zmierzające do ostatecznego utworzenia Wydziału. Dekret erygujący Wydział w Szczecinie wydano 9 sierpnia 2003 w święto św. Benedykty od Krzyża, Edyty Stein, filozofa i karmelitanki, patronki Europy.

Zgodnie z postanowieniami Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, Rząd i Konferencja Episkopatu Polski, działająca z upoważnienia udzielonego jej przez Stolicę Apostolską, podpisały umowę określającą status prawny Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie. Podpisanie tej umowy po uprzedniej decyzji Rady Ministrów nastąpiło w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu 9 stycznia 2004. Stronę państwową reprezentowali: minister Krystyna Łybacka i prof. Zdzisław Chmielewski, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, zaś stronę kościelną: kard. Prymas Józef Glemp, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskup Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński.

Wydział Teologiczny, utworzony przez Stolicę Apostolską jest integralną jednostką organizacyjną Uniwersytetu Szczecińskiego. W swojej działalności naukowo-dydaktycznej rządzi się przepisami obowiązującymi państwowe szkolnictwo wyższe, Statutem Uniwersytetu oraz przepisami kościelnymi, zawartymi w dokumentach Kościoła, głównie w Konstytucji Apostolskiej Jana Pawła II „Sapientia Christiana”. Wydział musi spełniać kryteria naukowe, które pozwolą promować kadrę akademicką. Ma zatem taki sam status jak pozostałe wydziały Uniwersytetu, jedyna różnica dotyczy nadzoru. Oprócz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, rektora i Senatu, nadzór nad wydziałem – zgodnie z Ustawą o szkolnictwie wyższym – sprawuje zwierzchnik Kościoła. Zwierzchnikiem tym w stosunku do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego będzie Arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński jako Wielki Kanclerz Wydziału.

Dziekani[edytuj | edytuj kod]

Zdzisław Kroplewski dziekan założyciel 20032004
Zdzisław Kroplewski 20042012
Henryk Wejman 20122015
Kazimierz Dullak 2015–2019
Grzegorz Chojnacki od 2019

Struktura[edytuj | edytuj kod]

  • Katedra Teologii Biblijnej i Historii Kościoła
  • Katedra Teologii Systematycznej
  • Katedra Teologii Praktycznej
  • Biblioteka

Kierunki studiów[edytuj | edytuj kod]

Władze wydziału [1][edytuj | edytuj kod]

Zasłużeni zmarli profesorowie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dominik Panas, Zmarł ks. prof. Jan Flis – kapłan diecezji St. Pölten w Austrii, archidiecezjalubelska.pl, 27 lipca 2016 [dostęp 2016-07-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]