Wykonać wyrok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wykonać wyrok
Death Warrant
Gatunek sensacyjny
Data premiery 14 września 1990 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Kanada
Język angielski
Czas trwania 89 minut
Reżyseria Deran Sarafian
Scenariusz David S. Goyer
Główne role Jean-Claude Van Damme,
Robert Guillaume,
Armin Shimerman,
Cynthia Gibb
Muzyka Gary Chang
Zdjęcia Russell Carpenter
Scenografia Curtis A. Schnell
Kostiumy Joseph A. Porro
Montaż John A. Barton,
Cheryl Kroll,
G. Gregg McLaughlin
Produkcja Mark DiSalle
Wytwórnia Pathé Pictures International
Dystrybucja Metro-Goldwyn-Mayer

Wykonać wyrok (tytuł oryg. Death Warrant) – amerykański film sensacyjny z 1990 roku w reżyserii Derana Sarafiana z Jean-Claude'em Van Damme'em w roli głównej. Scenariusz do filmu napisał na przełomie lat 80. i 90. David S. Goyer, późniejszy twórca skryptów do filmów takich jak Blade: Wieczny łowca, Batman: Początek i Ghost Rider – wówczas student University of Southern California. Film był pierwszym w karierze Goyera komercyjnym przedsięwzięciem.

Obsada[edytuj]

Fabuła[edytuj]

Po aresztowaniu psychopaty o pseudonimie Sandman, tajny kanadyjski detektyw Louis Burke chce wyjechać na zasłużony urlop. Nim jednak ziści swoje ciche marzenia, musi odnaleźć sprawcę morderstw, do jakich doszło w więzieniu stanowym Harrison w Kalifornii. By wykonać zadanie, udaje skazańca. Sprawą tajemniczych zgonów zajmuje się także adwokat Amanda Beckett, która podszywa się pod domniemaną żonę Louisa.

Na miejscu Burke zostaje uwikłany w sprawę ataku na swojego współlokatora. Zostaje pobity, poddany brutalnemu przesłuchaniu oraz trafia do osobnej celi, gdzie przez szereg dni jest przetrzymywany w spartańskich warunkach. Zwraca na siebie uwagę dyrektora zakładu karnego i strażników.

Do więzienia trafia po pewnym czasie także Sandman, który rozpoznaje w Burke'u policjanta. Dochodzi do krwawej konfrontacji.

Nawiązania kulturalne[edytuj]

  • Wyraźna zależność zauważalna jest pomiędzy filmem Derana Serafiana a produkcją telewizyjną Spike TV pt. Krwawy ring (Ring of Death) z 2008 roku. Fabuła drugiego z filmów wyraźnie czerpie z projektu Serafiana, główny bohater zaś, kreowany przez Johnny’ego Messnera, nosi znamienne imię „Burke Wyatt”, podczas gdy bohaterem filmu niniejszego jest detektyw Louis Burke.
  • Na temat filmu David Worth dyskutował w dokumencie Jamesa Coane'a Hollywood Stuntmakers: Fantastic Fights (1991); tytuł wymieniono także w dokumentalnym krótkim metrażu A Tale of Two Titans (2004), w którym u boku Dolpha Lundgrena wystąpił Jean-Claude Van Damme.
  • W brytyjsko-francuskim filmie Hot Fuzz (2007) dostrzec można płytę DVD filmu Wykonać wyrok.

Box office[edytuj]

USA US$ 16,853,487

Plan zdjęciowy[edytuj]

Film kręcono od 26 lipca do 23 września 1989 roku w prawdziwych lokacjach więziennych.

Linki zewnętrzne[edytuj]