Wyspy Świętego Pawła (Malta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspy Świętego Pawła
Ilustracja
Kontynent Europa
Państwo  Malta
Akwen Morze Śródziemne
Powierzchnia 0,101[1] km²
Populacja 
• liczba ludności

0
Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wyspy Świętego Pawła”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wyspy Świętego Pawła”
Ziemia35°57′55″N 14°24′02″E/35,965278 14,400556

Wyspy Świętego Pawła[2] (ang. St. Paul's Islands, Selmunett Islands[1], malt. Il-Gżejjer ta’ San Pawl) – dwie niewielkie, niezamieszkane wyspy: Selmunett i Quartz Island – należące do Malty, na Morzu Śródziemnym, leżące około 80 metrów od wybrzeża miejscowości Mellieha. Większa wyspa na zachodzie jest znana jako Wyspa Świętego Pawła, podczas gdy mniejsza na wschodzie jest znana jako Wyspa Kwarcowa.

Ich nazwa nawiązuje do faktu, że w pobliżu rozbił się statek przewożący św. Pawła do Rzymu. Na większej z nich stoi posąg autorstwa Sigismondo i Salvatore Dimechów, przedstawiający podobiznę św. Pawła. Odsłonięto go 21 września 1845. Drugi nazywany Kristu tal-Baħħara umieszczono w 1990 roku pod wodą, aby upamiętnić wizytę papieża Jana Pawła II na Malcie[3].

Wyspy w czasie ciszy łączą się wąskim przesmykiem w jedną wyspę, nazywaną St. Paul Island ("Wyspą Świętego Pawła"). Oddzielone są od siebie tylko wówczas, gdy morze jest wzburzone.

Wyspy Świętego Pawła jest na liście ochronnej dziedzictwa przyrodniczego Wysp Maltańskich[4]. W wykazie maltańskiego urzędu środowiska i planowania Malta Environment and Planning Authority (MEPA), posiadają status rezerwatu przyrody od 1993 roku na podstawie aktu prawnego EPA - LN 025/93[5][6]. Wyspy funkcjonują również jako obszar o znaczeniu ekologicznym (ang. Area of Ecological Importance)[5][7] na podstawie aktu prawnego DPA - GN 827/02, specjalny obszar ochrony siedlisk o znaczeniu międzynarodowym (ang. Special Areas of Conservation - International Importance)[5][8][9] oraz jako azyl dla ptaków (ang. bird sanctuary)[5]. Ma również status specjalnego obszaru ochronnego w ramach programu Natura 2000[10][11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]