Wyspy Normandzkie

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Położenie Wysp Normandzkich
Mapa Wysp Normandzkich
Wybrzeże Jersey

Wyspy Normandzkie (ang. The Channel Islands, nd. Îles d’la Manche, fr. Îles Anglo-Normandes lub Îles de la Manche) – grupa wysp w kanale La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii. Liczba ludności w 2012 r. wynosiła 164 000 mieszkańców.

Charakterystyka[edit | edit source]

Wyspy te nie stanowią jednej jednostki politycznej – dzielą się na baliwaty (bailiwicks) Guernsey i Jersey. Nie są one częściami Zjednoczonego Królestwa ani koloniami, lecz podlegają bezpośrednio Koronie brytyjskiej (dependencje). Nie są też częścią Unii Europejskiej[1]. Oba baliwaty posiadają własne parlamenty.

Chociaż Wyspy Normandzkie geograficznie nie wchodzą w skład Wysp Brytyjskich, to ze względów politycznych są do nich zaliczane.

Zamieszkanymi wyspami są Jersey, Guernsey, Alderney, Sark, Herm, Jethou, Brecqhou (Brechou) i Lihou. Z wyjątkiem Jersey należą one do baliwatu Guernsey.

W przeszłości Wyspy Normandzkie wchodziły w skład księstwa Normandii. W 1066 r. książę Wilhelm Zdobywca podbił Anglię i został królem angielskim. W następnych latach posiadłości angielskie na kontynencie zostały utracone na rzecz Francji, jednak Wyspy Normandzkie pozostały w posiadaniu Korony. W czasie II wojny światowej Wyspy Normandzkie znajdowały się pod okupacją niemiecką aż do kapitulacji Niemiec.

Geografia[edit | edit source]

 Osobny artykuł: Geografia Wysp Normandzkich.

Religia[edit | edit source]

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[2][3]:

Przypisy[edit | edit source]

  1. …angielskie Wyspy Normandzkie i Wyspa Man nie wchodzą w skład UE? (pol.). UniaEuropejska.org, 16 października 2016. [dostęp 15.02.2011].
  2. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-28].
  3. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-28].