Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem”
Państwo

 Polska

Adres

ul. Romualda Mielczarskiego 93-95
25-726 Kielce

Data założenia

1920

Forma prawna

spółdzielnia

Nr KRS

0000050256

Położenie na mapie Kielc
Mapa konturowa Kielc, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem””
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem””
Ziemia50°52′18,20″N 20°36′56,00″E/50,871722 20,615556
Strona internetowa

Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” – przedsiębiorstwo w Kielcach produkujące artykuły spożywcze. Jest drugim producentem majonezu i jednym z największych wytwórców musztardy w Polsce. Jego wyroby można nabyć w sieci hurtowni przedstawicielskich oraz dużych sieciach handlowych. Produkty żywnościowe spółdzielni są także eksportowane na rynki Wschodniej i Południowej Europy, Ameryki Północnej oraz Australii.

Sztandarowym produktem spółdzielni jest produkowany od 1959 Majonez Kielecki[1]. Oprócz majonezu posiada także w swojej ofercie musztardy, ocet spirytusowy, chrupki, ketchupy, sosy, koncentraty ciast, przyprawy do zup i mięs oraz wyroby chemii gospodarczej.

Spółdzielnia posiada wdrożony system zarządzania jakością ISO 9001 oraz system HACCP.


Historia[edytuj | edytuj kod]

Za początek historii Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” uznaje się datę 15 września 1920 roku, kiedy to w ówczesnych Zakładach Wytwórczych ugotowano pierwszą partię mydła gospodarczego. W 1959 roku opracowano recepturę majonezu i rozpoczęto po raz pierwszy w kraju jego produkcję na skalę przemysłową. W okresie zmian polityczno-gospodarczych w latach 1989 i 1990 został zlikwidowany Centralny Zarząd Spółdzielni Spożywców, pod który podlegały kieleckie Zakłady Wytwórcze. W obliczu zagrożenia upadłością zakładu załoga zadecydowała o przekształceniu przedsiębiorstwa w samodzielną jednostkę: Wytwórczą Spółdzielnię Pracy „Społem”. W okresie po transformacji spółdzielnia rozpoczęła inwestycje w linie produkcyjne oraz rozszerzyła asortyment, co spowodowało wzrost konkurencyjności i wzmocniło pozycję przedsiębiorstwa na polskim rynku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miłosz Węglewski. Smak z tradycją. „Newsweek”, s. 66–67, 29 marca 2021. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]