Wywiad (rozmowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykład przeprowadzanego wywiadu telewizyjnego
Wywiad z pływakiem

Wywiad – rozmowa pomiędzy dwiema osobami, lub prowadzącym i grupą osób, podczas której osoba przeprowadzająca wywiad zadaje pytania w celu uzyskania pewnych informacji, dotyczących na przykład jakiegoś ważnego wydarzenia.

Gatunek[edytuj | edytuj kod]

Wywiad – rozmowa ma strukturę, w której naprzemiennie zadaje się pytania (lub wypowiada zdania mające funkcję pytań) i uzyskuje na nie odpowiedzi. Wywiad jako gatunek prasowy cechuje się tym, że ma za zadanie zbieranie informacji pozostających w kręgu zainteresowania opinii publicznej. Inne gatunki nie muszą w ten sposób zachowywać dynamiki procesu zasięgania informacji. Wywiad należy do tzw. gatunków interakcyjnych, opartych na dialogu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wywiad prasowy jest gatunkiem, którego moment narodzin można określić z dużą dokładnością. Pierwszym opublikowanym wywiadem był wywiad Jamesa Gordona Bennetta Sr. (1795–1872), ojca Jamesa Gordona Bennetta Jr., z pocztmistrzem z Buffalo, opublikowany w „New York Herald13 października 1835 r. Bennetta uważa się za twórcę tego gatunku[potrzebny przypis].

Autoryzacja[edytuj | edytuj kod]

Wywiad prasowy jest zawsze opracowywany, co powoduje powstanie niebezpieczeństwa znacznych zmian merytorycznej zawartości publikowanej wypowiedzi. Stąd też w przypadku wywiadów prasowych, będących przytoczeniem słów w mowie niezależnej, wymagana jest na ogół tzw. autoryzacja, czyli akceptacja przez rozmówcę opracowanej wersji wywiadu, przeznaczonego do publikacji.

Zur Sache, zur Person[edytuj | edytuj kod]

Niemiecki teoretyk Walther von La Roche (1936–2010) proponuje następującą typologię wywiadu[1]:

  • zur Person (niem.: dotyczący osoby) – prezentuje osobowość rozmówcy,
  • zur Sache (niem.: dotyczący rzeczy) – dotyczy tylko faktów informacyjnych,
  • zur Meinung (niem.: dotyczący opinii) – odnosi się do przekonań rozmówcy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]