Yoshifuru Akiyama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yoshifuru Akiyama
秋山 好古
Akiyama Yoshifuru
Ilustracja
Generał
Data i miejsce urodzenia 9 lutego 1859
Matsuyama
Data i miejsce śmierci 4 listopada 1930
Matsuyama
Przebieg służby
Lata służby 1875−1923
Siły zbrojne War flag of the Imperial Japanese Army.svg Cesarska Armia Japońska
Główne wojny i bitwy Wojna chińsko-japońska (1894–1895),
powstanie bokserów,
wojna rosyjsko-japońska
Odznaczenia
Order Kwiatów Paulowni (Japonia) Wielka Wstęga Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Order Złotej Kani II klasy (Japonia) Wielka Wstęga Orderu Świętego Skarbu (Japonia) (1888–2003) Pamiątkowy Medal Wstąpienia na Tron Cesarza Yoshihito Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) II Klasa Orderu Orła Czerwonego (Prusy) Order św. Jerzego – II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Komandor Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)

Yoshifuru Akiyama (jap. 秋山 好古 Akiyama Yoshifuru, ur. 9 lutego 1859 w Matsuyamie, zm. 4 listopada 1930 tamże)japoński wojskowy, generał Cesarskiej Armii Japońskiej, uczestnik wojny chińsko-japońskiej i rosyjsko-japońskiej. Starszy brat admirała Saneyuki Akiyamy.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z ubogiej rodziny samurajskiej, z prowincji Ehime. Po ukończeniu akademii wojskowej w 1887 wyjechał kontynuować studia we Francji, gdzie zapoznał się z taktyką i strategią użycia kawalerii. Po powrocie do kraju wziął czynny udział w wojnie chińsko-japońskiej w latach 1894−1895 i tłumieniu powstania „bokserów” na przełomie XIX i XX wieku. Awansowany do stopnia generała majora, dowodził 1. Brygadą Kawalerii w wojnie rosyjsko-japońskiej.

Po zakończeniu wojny współuczestniczył w rozwijaniu japońskiej jazdy, dowodząc między innymi 13. Dywizją i Dywizją Gwardii Cesarskiej. W 1916 został promowany do stopnia generała i mianowany dowódcą wojsk japońskich, stacjonujących w Korei. W 1920 został oficerem odpowiedzialnym za pion szkolenia Cesarskiej Armii Japońskiej. W stan spoczynku przeszedł w 1923. Powrócił w rodzinne strony, gdzie do śmierci w 1930 sprawował funkcję przełożonego szkoły średniej.

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Yoshifuru Akiyama był inspiracją dla postaci Dotta Pyxisa w mandze i anime pod tytułem Atak Tytanów (jap. 進撃の巨人 Shingeki no Kyojin, ang. Attack on Titan) autorstwa Hajime Isayamy[1]. W 2013, po tym jak media odnalazły post na blogu autora mangi, w którym przyznał, że design postaci Dotta Pyxisa oparty został na postaci generała Akiyamy, wybuchł internetowy spór dotyczący samego generała, a także o politycznych odniesień do prawdziwego świata w mandze i anime, a na blogu Isayamy pojawiło się tysiące gróźb pod jego adresem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Estella: Tysiąc gróźb śmierci pod adresem Hajime Isayamy, autora mangi „Shingeki no Kyojin” (pol.). Anime24.pl, 06 lipca 2013. [dostęp 10 maja 2015].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rotem Kowner: Historical dictionary of the Russo-Japanese War. Oxford: Scarecrow Press, 2006. ISBN 978-0-8108-4927-3.