Wojna chińsko-japońska (1894–1895)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna chińsko-japońska
(1894-1895)
Ilustracja
Mapa bitew podczas pierwszej wojny chińsko-japońskiej
Czas 1 sierpnia 189417 kwietnia 1895
Miejsce Korea, Mandżuria, Tajwan i Morze Żółte
Terytorium Azja i zachodni Pacyfik
Przyczyna japońskie roszczenia terytorialne
Wynik zwycięstwo Japończyków
Strony konfliktu
 Cesarstwo chińskie  Japonia
Dowódcy
Historia Chin Li Hongzhang
Historia Chin Ding Ruchang
Historia Chin Deng Shichang
Cesarstwo Wielkiej Japonii Hirobumi Itō
Cesarstwo Wielkiej Japonii Aritomo Yamagata
Cesarstwo Wielkiej Japonii Itō Sukeyuki
Siły
630 000 ludzi 240 000 ludzi
Straty
35 000 zabitych lub rannych 823 zabitych
3973 rannych
brak współrzędnych
Konflikty w epoce Qing

Wojna dynastii Qing z dynastią MingI wojna Qingów z DżurdżenamiII wojna Qingów z DżurdżenamiPowstanie Miao (1735–1736)Powstanie Miao 1754–1773Powstanie Wang LunaPowstanie Miao 1795–1806Powstanie Białego LotosuPowstanie Ośmiu TrygramówI wojna opiumowaPowstanie NianPowstanie tajpingówII wojna opiumowaPowstanie dungańskieWojna chińsko-francuskaWojna chińsko-japońska (1894–1895)Powstanie bokserów

Wojna chińsko-japońska (1894-1895) (w Chinach nazywana wojną jiawu, upr: 甲午战争; trad. 甲午戰爭[1]) – wojna podjęta przez Japonię w celu uzyskania koncesji terytorialnych i gospodarczych od Chin.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po otwarciu się Japonii na świat, które nastąpiło w wyniku restauracji Meiji, kraj ten przystąpił do realizowania agresywnej polityki zewnętrznej. Polegała ona na budowaniu imperium poza granicami Japonii. Okres Meiji przyczynił się w dużym stopniu do sukcesu Japończyków w wojnie jiawu, ale i nie tylko, w następnych latach Japonia stała się państwem zdecydowanie silniejszym. Przeprowadzono modernizację Japonii na wzór europejski, ale co najważniejsze i co pomogło odnieść sukces w dalszych latach, to to, że stworzono nowoczesną flotę oraz armię. Obalono m.in. siogunat.

Jednym z pierwszych kroków na tej drodze była ekspedycja mająca na celu podporządkowanie Półwyspu Koreańskiego. Pierwszym starciem była potyczka morska pomiędzy flotą japońską, a chińskimi transportowcami wiozącymi ludzi i sprzęt do wsparcia oporu króla Korei. Po zakończonej klęską próbie obrony miasta Pjongjangu, armia dynastii Qing musiała jednak wycofać się z półwyspu, a wojna przeniosła się do samych Chin.

Japońscy żołnierze podczas wojny chińsko-japońskiej
Wojna chińsko-japońska (1894–1895)

Pungdo • Sŏnghwan • Pjongjang • YaluJiulianchengLüshunWeihaiweiNiuzhuangYingkouPeskadory

W listopadzie 1894 r. Japończycy zajęli miasta Dalian i Lüshunkou, leżące na półwyspie Liaodong. W ciągu kilku dni Japończycy dokonali masakry na ponad 18 tys. mieszkańcach Lüshun. Rząd Qing nie miał innego wyjścia jak prosić o pokój.

Wojna zakończyła się podpisaniem w kwietniu 1895 r. traktatu z Shimonoseki. Chiny zobowiązały się do zapłaty 200 mln taeli srebra (tael to dawna chińska srebrna moneta) tytułem odszkodowań wojennych oraz oddania Japonii: półwyspu Liaodong, Tajwanu i Peskadorów (Wyspy Rybackie).

Wkrótce potem pod wpływem nacisków Imperium Rosyjskiego, Japończycy musieli zwrócić Liaodong Chinom za rekompensatę 30 mln taeli srebra.

W chińskim nacjonalizmie wojna jiawu zajmuje ważne miejsce jako najgorsze z poniżeń w tzw. stuleciu upokorzeń. W oczach Chińczyków klęska z ręki Japończyków przewyższa bowiem porażki, jakie poniosły Chiny w czasie wojen opiumowych z ręki zachodnich mocarstw. Dzieje się tak dlatego, że Chiny zwykły uważać Japonię za swego „ucznia” czy też „młodszego brata”, który zawdzięcza im cywilizację[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jiawu (甲午) to określenie 1894 roku według cyklu sześćdziesięcioletniego.
  2. Peter Hays Gries, China’s New Nationalism, University of California Press, 2004, ​ISBN 0-520-23297-6​.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]