Yoshirō Nakamatsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Doktor NakaMats 14 maja 2010 w Warszawie

Yoshirō Nakamatsu (jap. 中松義郎 Nakamatsu Yoshirō?, znany też jako Doktor NakaMats; ur. 26 czerwca 1928)japoński naukowiec i wynalazca.

Jest w posiadaniu 395[1] (według informacji portalu onet.pl w japońskim biurze patentowym zarejestrował ich do tej pory 3368)[2] patentów m.in.: na latające buty, fotel relaksacyjno-masujący poprawiający pracę mózgu, samochód na wodę, podwodny notes, elektroniczny zegarek z wyświetlaczem, bilet z paskiem magnetycznym, syntezator muzyczny, silnik na światło i silnik na ciepło[3]. Nakamatsu nie wynalazł ani dyskietki komputerowej ani taksometru[4]. Twierdzi on, że posiada najwięcej patentów na świecie, jednak większą liczbę opatentowanych wynalazków posiada wielu ludzi; Shunpei Yamazaki ma ich najwięcej, bo 12 561[5]. Nakamatsu swój pierwszy wynalazek - pompę do sosu sojowego, zaprojektował już w wieku 14 lat, dla swojej mamy, która miała kłopoty z wyciąganiem go z dużych butelek[6].

Yoshirō Nakamatsu w kwietniu 1957

W 2005 otrzymał nagrodę Ig Nobla za 34-letnią fotograficzną dokumentację wszystkich swoich posiłków[6].

Nakamatsu zajmuje się badaniami nad długowiecznością człowieka, od kilkudziesięciu lat eksperymentuje na swoim ciele co ma spowodować, że dożyje 144 lat[7].

Nakamatsu uważa, że mózg człowieka pracuje najintensywniej, gdy jest niedotleniony, tuż (na 1-2 minuty) przed śmiercią. Najlepsze pomysły przychodzą mu do głowy, gdy pływa pod wodą w basenie i próbuje jak najdłużej nie zaczerpywać powietrza. Ponieważ przebłyski pomysłów są bardzo ulotne opracował specjalny notes i pisak do notowania ich bezpośrednio pod wodą[6].

Wedle informacji podanych w filmie duńskiego artysty Kaspara Astrupa Schrödera Wynalazki doktora Nakamats, organizacja pod nazwą U.S. Science Academic Society, miała go nazwać jednym z największych naukowców w dziejach świata, plasując go na 4. miejscu po Archimedesie, Marii Skłodowskiej-Curie i Nikoli Tesli[6]. Nie jest jasne, czy taka organizacja istnieje.

W grudniu 2013 zdiagnozowano u niego zaawansowanego raka. Lekarze przewidują, że Nakamatsu nie będzie żył dłużej niż do grudnia 2015[8].

Przypisy