Złożenie do grobu (obraz Rogiera van der Weydena)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Złożenie do grobu (obraz Weydena). Zobacz też: Złożenie do grobu.
Złożenie do grobu
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Złożenie do grobu
Autor Rogier van der Weyden
Rok wykonania ok. 1450
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 110 cm × 96 cm cm
Muzeum Galeria Uffizi

Złożenie do grobu – pochodzący z ok. 1450 obraz niderlandzkiego malarza Rogiera van der Weydena, znajdujący się Galerii Uffizi we Florencji.

Obraz został wykonany na zlecenie Cosimo de' Medici. Przez wiele lat znajdował się w medycejskiej willi w Careggi. Scena przedstawia złożenie do grobu Chrystusa, motyw zaczerpnięty z ewangelii kanonicznych. Tradycyjnie świadkami wydarzenia jest Maria, ukazana przez malarza z lewej strony w białej chuście na głowie, św. Jan Apostoł z prawej strony, całujący dłoń Jezusa. U stóp zmarłego klęczy w białej szacie Maria Magdalena. Ciało Chrystusa podtrzymywane jest przez św. Nikodema i właściciela grobu Józefa z Arymatei. Weyden, malując dzieło podczas swojego pobytu we Włoszech, połączył dwa style, włoskiego quattrocenta – widoczny w podobieństwach do wcześniejszej predelli Fra Angelica (obecnie w Starej Pinakotece w Monachium) i północnoalpejskiego – którego cech można doszukać się w szczegółowo przedstawionych, otaczających przedmiotach, elementach przyrody i krajobrazu widocznego w górnej części dzieła[1]

Istnieją przypuszczenia iż Złożenie do grobu stanowiło korpus retabulum ołtarzowego w formie poliptyku, którego zleceniodawcą był Leonello d'Este, książę Ferrary, który mógł spotkać się z artystą, który w 1450 roku miał odbyć pielgrzymkę do Rzymu. Istnieje jednak inne domniemanie, iż zleceniodawcą mogli być florenccy Medyceusze, którzy około 1450 roku mieli zamówić dzieło dla ich rezydencji w Careggi koło stolicy Toskanii. Tym bardziej, iż wówczas mogło dojść do kontaktu van der Weydena z Fra Angelico, który w 1443 roku namalował dla florenckiego konwentu Św. Marka ołtarz z predellą ze sceną Złożenia do Grobu, która pod względem ikonograficznym i kompozycyjnym jest podobna do późniejszego dzieła artysty z Tournai. Mimo różnic, podobieństwa dostrzegalne są w dynamicznym układzie ciała Chrystusa, gestach Marii i św. Jana, którzy adorują martwego Zbawiciela, a także w aranżacji scenerii krajobrazowej, czego przykładem jest skalista grota z szerokim prostokątnym wejściem. Istnieje jednak wiele różnic (głównie w dynamice zarówno kompozycji jak postaci), które przemawiają za tym iż zaznajomiony z twórczością Fra Angelico zleceniodawca ustalił ogólną koncepcję obrazu[2].

Dla Medyceuszy Rogier van der Weyden namalował również przechowywany dziś w Städelsches Kunstinstitut we Frankfurcie nad Menem obraz z Madonną z Dzieciątkiem i świętymi Piotrem, Janem Ewangelistą oraz Kosmą i Damianem - patronami florenckiego rodu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lorene Campbell, Van der Weyden. London 2004
  • Odile Delenda, Rogier van der Weyden. Das Gesamtwerk des Meisters, Stuttgart 1996
  • Dirk DeVos, Rogier van der Weyden. The complete works, New York 1999
  • Rolf C. Wirtz: Sztuka i architektura. Florencja. h.f.ullmann, 2003. ISBN 978-3-8331-2302-3.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rolf C. Wirtz: Sztuka i architektura. Florencja.
  2. Entombment of Christ by WEYDEN, Rogier van der, www.wga.hu [dostęp 2017-11-28].