Zac Goldsmith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zac Goldsmith
Zac Goldsmith rally crop.jpg
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1975
Londyn
Wielka Brytania Członek Izby Gmin
z okręgu Richmond Park
Okres od 7 maja 2010
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik Susan Kramer

Frank Zacharias Robin Goldsmith (ur. 20 stycznia 1975 r. w Londynie), brytyjski działacz ekologiczny i wydawca magazynu The Ecologist. Od wyborów w 2010 poseł Partii Konserwatywnej do Izby Gmin, wybrany w okręgu Richmond Park.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Zac Goldsmith jest drugim dzieckiem i najstarszym synem miliardera sir Jamesa Goldsmitha i jego trzeciej żony lady Annabel Vane-Tempest-Stewart, córki 8. markiza Londonderry. Urodził się jeszcze przed ślubem rodziców. Ma starszą siostrę, Jemimę, i młodszego brata, Benjamina. Dorastał w Ormeley Lodge, rodzinnej posiadłości w Surrey, i we Francji. Uczęszczał do Eton College, ale w 1991 został z niego usunięty po tym, jak w jego pokoju znaleziono narkotyki. Goldsmith opuścił Anglię i rozpoczął pracę ekologa w Himalajach.

Po śmierci ojca w 1997 Zac odziedziczył majątek oceniany na 300 milionów funtów. Sir James zbudował swoją fortunę na aktywności na giełdzie, górnictwie, leśnictwie i produkcji papieru. Aby jego spadkobiercy nie musieli płacić podatku spadkowego, wysłał swoje pieniądze z Francji do Meksyku, gdzie majątek jest chroniony przez europejskimi przepisami skarbowymi.

Ekolog i antyglobalista, Zac zastąpił swojego stryja Edwarda Goldsmitha jako właściciel i wydawca magazynu "The Ecologist" w 1997 Goldsmith wspiera wiele ekologicznych i społecznych organizacji. Był m.in. zaangażowany w protest przeciwko inżynierii genetycznej prowadzonej przez firmę Monsanto.

Jego poglądy polityczne łączą go z zielonymi, eurosceptykami i reakcjonistami. Wielki wpływ mieli na to ojciec i stryj, którzy byli powiązani z wieloma europejskimi skrajnie prawicowymi organizacjami, w tym z francuskimi neofaszystami. Zanim został doradcą Partii Konserwatywnej, głosował na Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom Independence Party, UKIP) oraz Partię Zielonych Anglii i Walii (Green Party of England and Wales).

W 2004 zajął 3. miejsce w turnieju Poker Million Master II. Jego bogactwo, styl życia, skłonność do hazardu i skrajnie prawicowe sympatie powodują, że większość działaczy ekologicznych określa go mianem playboya, który potrafi wyrażać swoje poparcie tylko przez wysyłanie pieniędzy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

5 czerwca 1999 poślubił byłą modelkę Sharon "Sheherazadę" Venturę (ur. 14 marca 1974), nieślubną córkę finansisty Johna Bentleya i aktorki Vivianne Ventury, córki majora Michaela Ventura-Pauly'ego. Małżonkowie mieszkają w Londynie lub w swych wiejskich posiadłościach w Devon. Zac i Sheherazada mają razem syna Jamesa i córki, Umę i Thyrę.

We wrześniu 2006 Sunday Mirror doniósł o romansie Goldsmitha z 22-letnią Alice Rothschild, która jest siostrą Kate, żony Benjamina Goldsmitha.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]