Zacharzowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zacharzowice
Fragment miejscowości
Fragment miejscowości
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat gliwicki
Gmina Wielowieś
Sołectwo Zacharzowice
Liczba ludności (2008) 299
Strefa numeracyjna (+48) 032
Tablice rejestracyjne SGL
SIMC 0223639
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Zacharzowice
Zacharzowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zacharzowice
Zacharzowice
Ziemia50°26′58″N 18°36′03″E/50,449444 18,600833

Zacharzowice (niem. Sacharsowitz) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Wielowieś.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Przysiółki[edytuj]

Przysiółki należące do wsi Zacharzowice:

Zabytki[edytuj]

We wsi znajduje się drewniany kościół filialny pw. Św. Wawrzyńca z XVI wieku. Orientowany, konstrukcji zrębowej. We wnętrzu tryptyk gotycki z XVI wieku, pozostałe wyposażenie i polichromia na stropie z XVIII wieku. Kościół leży na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Nazwa[edytuj]

Heinrich Adamy zalicza nazwę miejscowości do grupy nazw patronomicznych, która pochodzi od biblijnego imienia Zachariasz[1] i wywodzi się od założyciela lub właściciela wsi o tym imieniu. W swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia jako najstarszą zanotowaną nazwę miejscowości Sacharsowice podając jej znaczenie "Dorf des Zacharias" czyli po polsku "Wieś Zachariasza"[1].

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod obecnie używaną, polską nazwą Zacharzowice oraz nazwą zgermanizowaną - Zacharzowitz[2]. Ze względu na polskie pochodzenie w 1936 roku nazistowska administracja III Rzeszy zmieniła nazwę na nową, całkowicie niemiecką - Maiwald[3][4]

Historia[edytuj]

Wieś odnotowana w dokumentach z 1305 r[5]. W połowie XVIII wieku osada była przez krótki okres w posiadaniu rodziny von Wrochem.

Turystyka[edytuj]

Przez wieś przebiega szlak turystyczny:

Przypisy

  1. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 24.
  2. Johann Knie 1830 ↓, s. 875.
  3. Józef Pilch, Leksykon zabytków architektury Górnego Śląska, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2008
  4. Zacharzowice na liście śląskich miejscowości - portal genealogienetz.de
  5. Bożena Kubit, Zacharzowice - kościół pw. św. Wawrzyńca, ulotka wydana z okazji X Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, Gliwice 2012

Bibliografia[edytuj]

Johann Knie: Alpabetisch, Statistisch, Topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preus. Provinz Schliesen.... Breslau: Barth und Comp., 1830.