Zagubieni (seria 1)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zagubieni (seria pierwsza)
Lost (season 1)
Serial

Zagubieni

Numer sezonu

1

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Główne role

zobacz niżej

Liczba odcinków

25

Produkcja
Wytwórnia

{{{wytwórnia}}}

Czas trwania odcinka

42 min

Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna

ABC

Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Pierwsza emisja

22 września 2004 – 25 maja 2005

Status

zakończony

Chronologia
← Poprzedni
Następny →
Zagubieni (seria 2)
Lista odcinków

Sezon pierwszy serialu telewizyjnego Zagubieni, wyemitowany w Stanach Zjednoczonych na kanale ABC, a w Polsce na AXN oraz TVP1. Składa się na 24 odcinki, od Pilot: Part 1 do Exodus: Part 2[a]. Opisuje pierwsze 44 dni pobytu bohaterów na tajemniczej wyspie.

Ekipa produkcyjna[edytuj | edytuj kod]

Seria ta została wyprodukowana przez Touchstone Television (obecne ABC Studios), Bad Robot Productions oraz Grass Skirt Productions. Producentami wykonawczymi byli współtwórcy serialu J.J. Abrams oraz Damon Lindelof, a także Bryan Burk, Jack Bender i Carlton Cuse. Konsultantami produkcji zostali Jesse Alexander i Jeff Pinkner. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana przez Michaela Giacchino.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr # Tytuł Tytuł polski Retrospekcje Reżyseria Scenariusz Premiera
(ABC)
Premiera w Polsce
11 Pilot (Part 1) Odcinek pilotażowy (Część 1) Jack ShephardJ.J. AbramsJ.J. Abrams,
Jeffrey Lieber,
Damon Lindelof
22 września 200422 stycznia 2005 (AXN)
3 listopada 2005 (TVP1)
Pierwszy odcinek pilotażowy. Samolot linii Oceanic, lot 815 rozbija się na tajemniczej wyspie. Ranny Jack budzi się w lasku bambusowym, z którego wybiega na plażę widząc co się stało. Stara się pomóc innym poszkodowanym, wśród nich jest czarnoskóra Rose, którą próbuje reanimować Boone. Następnego dnia Jack, Kate i Charlie wyruszają w głąb dżungli w celu odnalezienia kokpitu samolotu i radiostacji, z której mogliby nadać sygnał SOS. Gdy odnajdują oderwany kokpit odkrywają, że pilot żyje, lecz w tym czasie pojawia się „potwór”... 
22 Pilot (Part 2) Odcinek pilotażowy (Część 2) Charlie Pace,
Kate Austen
J.J. AbramsJ.J. Abrams,
Jeffrey Lieber,
Damon Lindelof
29 września 200422 stycznia 2005 (AXN)
3 listopada 2005 (TVP1)
Drugi odcinek pilotażowy. Walt, który szuka swojego psa Vincenta odnajduje kajdanki w dżungli. Na plaży dochodzi do bójki Sayida z Sawyerem, który uważa, że Jarrah jest odpowiedzialny za katastrofę samolotu. Okazuje się jednak że Irakijczyk jest jedynym, który może naprawić nadajnik, z którego rozbitkowie chcą nadać sygnał SOS. W tym celu wyruszają w głąb dżungli na wzniesienia. W dżungli po raz kolejny dochodzi do waśni między Sayidem i Sawyerem, jednak w tym samym czasie coś biegnie w ich stronę - Sawyer wyciąga pistolet i zabija... niedźwiedzia polarnego. Gdy rozbitkom udaje się złapać sygnał, nadanie wiadomości SOS jest niemożliwe ponieważ, jak się potem okazuje, sygnał zagłuszany jest innym komunikatem, który powtarzany jest od 16 lat... 
33 Tabula Rasa Czysta tablica Kate AustenJack BenderDamon Lindelof6 października 200429 stycznia 2005 (AXN)
10 listopada 2005 (TVP1)
Ranny szeryf federalny, który transportował Kate uporczywie przestrzega Jacka przed pewną kobietą. Hurley zauważa list gończy za Kate - zaczyna pytać Jacka o co chodzi, lecz ten nie chce z nim o tym rozmawiać. Szeryf próbuje udusić Kate, chwilę później przesądzone jest że szeryf umrze - Sawyer postanawia skrócić jego męki, ale strzela obok serca, przez co jeszcze bardziej pogarsza sytuację agenta federalnego... 
44 Walkabout Wyprawa John LockeJack BenderDavid Fury13 października 20045 lutego 2005 (AXN)
10 listopada 2005 (TVP1)
W nocy coś zaczyna hałasować we wraku samolotu - okazuje się, że są to dziki, które zostały zwabione przez rozkładające się zwłoki. Jack proponuje rozbitkom spalenie zwłok. W obozowisku zaczyna brakować jedzenia - Locke postanawia zapolować na dzika - dołączają do niego Kate i Michael. Zapada decyzja o spaleniu wraku samolotu. 
55 White Rabbit Biały królik Jack ShephardKevin HooksChristian Taylor20 października 200412 lutego 2005 (AXN)
17 listopada 2005 (TVP1)
Odcinek rozpoczyna się retrospekcją Jacka z jego dzieciństwa. Na plaży Charlie biegnie w stronę Jacka krzycząc, że jakaś kobieta zaczyna się topić, Jack rusza jej na pomoc, jak się później okazuje, tonącym również był Boone, który pyta Jacka czy uratował tamtą kobietę. Podczas rozmowy z Boonem, Jack widzi swojego ojca Christiana - biegnie za nim do dżungli. W tym samym czasie giną zapasy wody pitnej. Z powodu upału mdleje Claire. 
66 House of the Rising Sun Dom wschodzącego słońca Sun KwonMichael ZinbergJavier Grillo-Marxuach27 października 200419 lutego 2005 (AXN)
17 listopada 2005 (TVP1)
Z nieznanych powodów Jin zaczyna bić Michaela, jak się później okazuję Sun potrafi mówić po angielsku i tłumaczy Michaelowi motywy pobicia go przez Jina. Tymczasem Jack konsultuje z rozbitkami przeniesienie obozu w głąb wyspy gdzie jest dostęp do wody pitnej. Locke poznaje sekret Charliego... 
77 The Moth Ćma Charlie PaceJack BenderJennifer Johnson,
Paul Dini
3 listopada 200426 lutego 2005 (AXN)
24 listopada 2005 (TVP1)
Locke stara się nakłonić Charliego, aby skończył brać narkotyki. W międzyczasie Jack zostaje uwięziony w jednej z jaskiń. Rozbitkowie ruszają na pomoc. Charlie pomaga wydostać się Jackowi na zewnątrz. Sayid buduje nadajniki, dzięki którym może namierzyć tajemniczy sygnał wysyłany przez wyspę, ale pod koniec odcinka zostaje uderzony i traci przytomność. Charliemu udaje się rzucić narkotyki, z czego Locke jest zadowolony. 
88 Confidence Man Zaufany człowiek SawyerTucker GatesDamon Lindelof10 listopada 20045 marca 2005 (AXN)
24 listopada 2005 (TVP1)
Shannon dostaje ataku astmy. Boone podejrzewa, że Sawyer ukrywa lekarstwo siostry, przeszukuje rzeczy rozbitka, ale lekarstwa nie znajduje. Sayid i Jack postanawiają torturować Sawyera, żeby powiedział gdzie znajduje się lek. Okazuje się, że znienawidzony członek grupy wcale go nie ma. A Shannon zostaje uratowana przez Sun. 
99 Solitary Samotnik SayidGreg YaitanesDavid Fury17 listopada 200412 marca 2005 (AXN)
1 grudnia 2005 (TVP1)
Irakijczyk postanawia opuścić plażę, po incydencie z Sawyerem. Po drodze odkrywa przewód zasilający, który prowadzi go do tajemniczej Francuzki, której głos usłyszeli, chcąc nadać sygnał SOS. Wracając, słyszy po drodze szepty. 
1010 Raised by Another Wychowany przez innego Claire LittletonMarita GrabiakLynne E. Litt1 grudnia 200419 marca 2005 (AXN)
1 grudnia 2005 (TVP1)
Claire zaczyna obawiać się o los swojego nienarodzonego dziecka. Z jej retrospekcji dowiadujemy się, że została ona porzucona przez narzeczonego po tym jak dowiedział się o jej ciąży. Kobieta jest załamana. Pomocy szuka u znanego wizjonera, jednak ten pokrętnie unika przepowiedzenia jej przyszłości. Początkowo nakazuje jej samej wychować dziecko. W końcu jednak daje jej 6000 $ oraz bilet na rejs samolotem Oceanic Airlines – lot 815. Twierdzi on, że w Los Angeles jest rodzina, która zaadoptuje jej dziecko. Tymczasem do obozu powraca Sayid, który opowiada innym rozbitkom o swoim spotkaniu z mieszkającą na Wyspie Francuzką – Danielle Rousseau. Hurley sporządza listę rozbitków. Okazuje się, że na Wyspie jest ktoś, kogo nie było na liście pasażerów – tą osobą jest Ethan Rom. W tej samej chwili w dżungli Ethan spotyka Claire i Charliego. 
1111 All the Best Cowboys Have Daddy Issues Wszyscy najlepsi kowboje mają problemy z tatusiami Jack ShephardStephen WilliamsJavier Grillo-Marxuach8 grudnia 200426 marca 2005 (AXN)
8 grudnia 2005 (TVP1)
Jack i Locke wyruszają na poszukiwanie Claire i Charliego, jak się później okazuje - porywaczem jest Ethan, który uprowadza Claire. Tymczasem Sawyer wraca do jaskiń po swoje lekarstwa, gdzie spotyka Sayida. Irakijczyk opowiada mu o pewnej Francuzce, którą spotkał w dżungli. Kate i Jack odnajdują Charliego, który wisi za szyję na drzewie - Jack reanimuje go. Locke i Boone odnajdują zakopany w ziemi właz... 
1212 Whatever the Case May Be Nie ważne jaki może być powód Kate AustenJack BenderDamon Lindelof,
Jennifer Johnson
5 stycznia 20052 kwietnia 2005 (AXN)
8 grudnia 2005 (TVP1)
Sawyer namawia Kate na wspólną kąpiel w jeziorze przy wodospadzie. Na dnie jeziora znajdują dwa trupy i tajemniczą aktówkę. Sayid prosi Shannon aby ta przetłumaczyła notatki Russeau. Nagły przypływ zagraża obozowisku na plaży. 
1313 Hearts and Minds Serca i umysły Boone CarlyeRod HolcombCarlton Cuse,
Javier Grillo-Marxuach
12 stycznia 20059 kwietnia 2005 (AXN)
15 grudnia 2005 (TVP1)
Boone ostrzega Sayida ażeby ten trzymał się z dala od Shannon. Przy włazie Boon namawia Locke’a do ujawnienia tajemnicy o znalezisku pozostałym rozbitkom. Kate zauważa, że Sun zna angielski. Locke uderza w głowę Boone’a i przywiązuje do drzewa, po odzyskaniu przytomności Boone słyszy krzyki Shannon, próbuje dosięgnąć leżący na ziemi nóż Locke’a - w tym samym czasie w kierunku Shannon i Boone’a mknie potwór... 
1414 Special Specjalny Michael i WaltGreg YaitanesDavid Fury19 stycznia 200516 kwietnia 2005 (AXN)
15 grudnia 2005 (TVP1)
Locke uczy Walta posługiwania się nożem. Michael robi awanturę Locke’owi za to, że ten interesuje się jego synem i nakazuje mu trzymać się z daleka od Walta i od niego. Charlie szuka pamiętnika Claire. Pada pomysł budowy tratwy, który zostaje zanegowany przez pozostałych rozbitków, dlatego Michael postanawia zbudować tratwę sam. W dżungli Walt zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia polarnego... 
1515 Homecoming Powrót do domu Charlie PaceKevin HooksDamon Lindelof9 lutego 200523 kwietnia 2005 (AXN)
22 grudnia 2005 (TVP1)
Locke i Boone znajdują Claire w dżungli. Omdlałą przynoszą do obozowiska - okazuje się, że Claire cierpi na demencję - nie pamięta niczego, a w szczególności pozostałych rozbitków. W dżungli Charlie i Jin zostają zaatakowani przez Ethana, który rozkazuje Charliemu przyprowadzić ponownie Claire. Boone zgłasza się na ochotnika do pełnienia warty, gdy przysypia jakiś hałas budzi go nagle ze snu. Ginie jeden z rozbitków. Rozbitkowie obmyślają plan zwabienia Ethana w pułapkę... 
1616 Outlaws Wyjęci spod prawa SawyerJack BenderDrew Goddard16 lutego 200530 kwietnia 2005 (AXN)
22 grudnia 2005 (TVP1)
Odcinek rozpoczyna się retrospekcją z dzieciństwa Sawyera. Następnie Sawyer budzi się widząc dzika, który demoluje jego namiot - zaczyna go gonić, gdy przybiega do dżungli słyszy szepty. Charlie i Hurley grzebią Ethana. Sawyer chce zapolować na dzika, który porwał plandekę służącą jako dach namiotu, pomaga mu Kate. 
1717 ...In Translation ...W tłumaczeniu Jin-Soo KwonTucker GatesJavier Grillo-Marxuach,
Leonard Dick
23 lutego 20057 maja 2005 (AXN)
29 grudnia 2005 (TVP1)
Jin, widząc ubraną w bikini Sun nakazuje jej natychmiastowo okryć się ręcznikiem. Widząc kłótnię Jina i Sun, Michael postanawia interweniować, jednak zostaje uderzony przez Sun. Później jednak Sun przeprasza Michaela za to do czego doszło na plaży. Zaczyna płonąć budowana przez Michaela tratwa. Dochodzi do bójki Michaela i Jina. Shannon i Sayid zbliżają się do siebie. 
1818 Numbers Liczby Hurley „Hugo” ReyesDaniel AttiasDavid Fury,
Brent Fletcher
2 marca 200514 maja 2005 (AXN)
29 grudnia 2005 (TVP1)
Sayid pokazuje notatki Russeau Hurleyowi. Ten Namawia Sayida ażeby ten poszedł z nim na poszukiwania tajemniczej Francuzki, jednak Jarrah odmawia. Jin, Michael i Walt kontynuują budowę tratwy, namawiają Sawyera do pomocy, ale ten nie jest zainteresowany pracą. W dżungli Hurley staje na pułapkę zastawioną przez Russeau... 
1919 Deus Ex Machina Bóg z maszyny John LockeRobert MandelDamon Lindelof,
Carlton Cuse
30 marca 200521 maja 2005 (AXN)
5 stycznia 2006 (TVP1)
Locke i Boone konstruują katapultę, za pomocą której chcą otworzyć tajemniczy właz. Jednak po pierwszej próbie wynalazek zostaje zniszczony a właz w ogóle nienaruszony. Boone zaczyna wątpić w to że kiedykolwiek otworzą właz, Locke jednak zapewnia go, że Wyspa da im znak. W nocy Locke ma sen, w którym widzi tajemniczą awionetkę rozbijającą się na Wyspie, namawia Boone’a by ten poszedł z nim na poszukiwanie samolotu. Tymczasem Sawyer zmaga się z chronicznymi bólami głowy. Locke i Boone odnajdują wrak awionetki... 
2020 Do No Harm Nie wyrządzaj krzywdy Jack ShephardStephen WilliamsJanet Tamaro6 kwietnia 200528 maja 2005 (AXN)
5 stycznia 2006 (TVP1)
Jack stara się ratować rannego Boone’a, który po wypadku stracił dużo krwi i ma połamane nogi, dlatego Jack jako uniwersalny dawca postanawia przetoczyć mu swoją krew. Claire zaczyna rodzić. Shannon i Sayid spędzają razem wieczór. 
2121 The Greater Good Większe dobro Sayid JarrahDavid GrossmanLeonard Dick4 maja 200511 czerwca 2005 (AXN)
12 stycznia 2006 (TVP1)
Rozbitkowie przygotowują się do pogrzebu Boone’a. Na pogrzebie zjawia się Locke’a, który wyznaje, że to z jego winy Boone nie żyje. Sayid prosi Locke’a o zaprowadzenie go do awionetki, z której mógłby zabrać kilka rzeczy przydatnych w budowie tratwy. Shannon jest przekonana że Locke zamordował Boone’a i zamierza wymierzyć mu sprawiedliwość za jego śmierć. 
2222 Born to Run Urodzona by uciekać Kate AustenTucker GatesJavier Grillo-Marxuach,
Edward Kitsis,
Adam Horowitz
11 maja 200517 czerwca 2005 (AXN)
19 stycznia 2006 (TVP1)
Jack podejrzewa, że Michael został otruty podczas budowy tratwy. W międzyczasie poznajemy sekret z przeszłości Kate. Właz zostaje pokazany kilku rozbitkom, Walt ostrzega Locke’a. Jack i Locke próbują dokonać diagnozy choroby Michaela. Charlie proponuje Claire wspólne mieszkanie po tym jak wydostaną się z Wyspy. 
2323 Exodus (Part 1) Wyjście (Część 1) RóżneJack BenderCarlton Cuse,
Damon Lindelof
18 maja 200524 czerwca 2005 (AXN)
19 stycznia 2006 (TVP1)
Na plaży Walt widzi idącą w kierunku obozu Russeau - bignie do obozowiska by powiadomić pozostałych rozbitków. Francuzka przybyła do obozu ponieważ chciała ostrzec rozbitków o tym, że Inni się zbliżają. Locke chce otworzyć właz i ukryć w nim rozbitków przed Innym - środkiem jakim Locke chce otworzyć właz okazuje się dynamit z Czarnej Perły. Tratwa zostaje wodowana - Michael, Walt, Sawyer i Jin odpływają... 
24
25
24
25
Exodus (Part 2) Wyjście (Część 2-3)[a] RóżneJack BenderDamon Lindelof,
Carlton Cuse
25 maja 20051 lipca 2005 (AXN)
26 stycznia 2006 (TVP1)
Kate, Jack, Hulrey i Locke zostają zaskoczeni przez Potwora. Wszyscy uciekają, jedynie Locke jest nieporuszony, jednak gdy poczwara zaczyna się zbliżać, ucieka. Potwór dopada go i chce wciągnąć do dołu. Rozbitkowie muszą poświęcić na ratowanie przyjaciela jedną z czterech lasek dynamitu. Udaje się, Locke jest wolny. W retrospekcji Hurleya widzimy, jak zaspał i bardzo spieszył się na samolot. W drodze zepsuł mu się samochód, ale był blisko lotniska, więc pobiegł. W kolejce chciał wepchnąć się przed Arzta, ale został przywołany do porządku. Hugo przekupił starego mężczyznę na skuterze i na tymże pospieszył do kolejki. Niestety próbował wejść nie w tym terminalu, co trzeba. Gdy dotarł do swego miejsca, pokład był już zamknięty, jednak ekspedientka ulitowała się nad Reyesem i wpuściła go na pokład. Tymczasem Charlie daje się podpuścić Ruosseau (wpada w pułapkę), i na głowę lecą mu sterty kamieni. Sayid dezynfekuje paskudną ranę na głowie. W końcu udaje im się odzyskać Aarona od Danielle „po dobroci”. Potwierdza się teza Sayida na temat porwania dziecka Claire (zamiana na Alex). Claire jest zachwycona, a Shannon godzi się z Sayidem. Na tratwie: na radioodbiorniku Sayida Sawyer i Michael dostrzegają punkt. Obiekt przybliża się, ale potem oddala. Po wystrzeleniu racy (sprzeciw Michaela, poparcie Sawyera), obiekt wraca. Podpływa do nich łódka na której są Inni. Ci porywają Walta oraz rzucają na tratwę granat. Locke przypomina sobie, jak wniesiono go na pokład na rękach. Na Wyspie on z Jackiem, Hurleyem i Kate. Docierają do włazu. Hurley dostrzega na jego bocznej ścianie swoje liczby, jednak lont się już pali, a bunkier zostaje wysadzony. Na osobności Jack uświadamia Kate, że teraz mogą mieć „problemy” z Lockiem i pyta, czy może na nią liczyć. Przestępczyni odpowiada twierdząco. Locke i Jack zaglądają do bunkra widząc drabinę urwaną w połowie siłą wybuchu. 

Odcinek specjalny[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski Narrator Premiera
(ABC)
Premiera w Polsce
S1 The Journey
Zagubieni: Podróż
Brian Cox
W Australii: Evangeline Lilly oraz Dominic Monaghan
27 kwietnia 2005 4 czerwca 2005 (AXN)
12 stycznia 2006 (TVP1)
Odcinek specjalny wyemitowany pomiędzy odcinkami Do No Harm (odcinek 20) a The Greater Good (odcinek 21). Opisuje pierwsze 40 dni na Wyspie.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Niektóre źródła podają, że ostatnim odcinkiem pierwszej serii jest Exodus: Part 2, Part 3 uznając jedynie za jego zakończenie. Oryginalnie odcinek wyemitowano jako dwugodzinny epizod finałowy pierwszego sezonu. Jednak niektóre stacje telewizyjne (m.in. w Polsce) nadawały go w dwóch osobnych częściach z przerwą reklamową (drugą część nazywając Exodus: Part 3), stąd niezgodność w numeracji odcinków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]