Zair (seria zdjęć)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serii zdjęć. Zobacz też: Zair (ujednoznacznienie).

Zair – seria zdjęć wykonanych przez Krzysztofa Millera w kwietniu 1997 roku[1].

Zdjęcia przedstawiają uchodźców z Rwandy, którzy uciekli z kraju ogarniętego wojną do sąsiedniego Zairu (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Dzieci na zdjęciu to przedstawiciele ludu Hutu, który uciekli w obawie przed zemstą Tutsi.

W jednym ze zdjęć chłopcy znajdowali się pod ścianą i wypróżniali się do kartonu pochodzącego z pomocy humanitarnej od Unii Europejskiej. W innej fotografii z serii przedstawiono dwoje wygłodniałych dzieci – jedno siedzące na kartonie, drugie z wydętym brzuchem opierającym się o framugę.

Krzysztof Miller po wykonaniu serii zdjęć miał przez pewien czas problemy psychiczne oraz problemy z snem[2]. Sam przyznał, że nie pomógł dzieciom podczas robienia zdjęć, ale dzięki ich publikacji przyczynił się do uratowania pozostałych uchodźców[1].

Prezentacja zdjęć i reakcje[edytuj | edytuj kod]

W maju 1997 roku odbyła się prezentacja zdjęć w warszawskiej Galerii Cyfrowej Marzeny i Juliusza Donajskich[3]. Francuski „Le Monde” wykorzystał zdjęcia apelując o pomoc dla umierających dzieci oraz oskarżając organizacje charytatywne o nieudolność i korupcję[4]. Wkrótce po opublikowaniu zdjęć wybudowano linie kolejowe oraz wywożono z dżungli uchodźców, którym następnie udzielono pomocy[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie z trzema chłopcami zostało nagrodzone przez Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej ’98 w kategorii „Ludzie”[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Małgorzata Gołota: Miller: Trudno jest lubić zdjęcia, na których dzieci umierają z głodu (pol.). natemat.pl. [dostęp 2015-08-23].
  2. Aleksandra Gumowska: Fotoreporter wojenny Krzysztof Miller: Głowoodporność (pol.). polska.newsweek.pl, 2012-02-13. [dostęp 2015-08-23].
  3. Wystawa w Internecie (pol.). fototapeta.art.pl. [dostęp 2015-08-23].
  4. Marcin Grabowiecki: Krzysztof Miller – wywiad (pol.). fotopolis.pl, 2012-11-03. [dostęp 2015-08-23].
  5. http://fototapeta.art.pl/fti-kpfp97.html (pol.). fototapeta.art.pl. [dostęp 2015-08-23].