Zakładka (bibliologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakładka promująca Wikipedię
Zakładka wyprodukowana przez zakłady produkcyjne Foto-Pam w Jaśle, oprawiona w kliszę fotograficzną
Zakładka rotacyjna, XV wiek

Zakładka (bibliologia) – ozdobny pasek papieru, tkaniny itp. służący do zaznaczenia miejsca w książce, w którym przerwało się czytanie. Zakładki stosowane są także jako nośnik informacji, forma reklamy, bywają przedmiotami kolekcjonerskimi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zakładki pojawiły się w I wieku n.e. wraz z pojawieniem się kodeksu, czyli zbioru złączonych kart, zszytych lub sklejonych na jednym brzegu zwanym grzbietem. Najstarsza zachowana zakładka pochodzi z VI wieku n.e. Towarzyszyła ona koptyjskiemu kodeksowi, który został odnaleziony w ruinach klasztoru św. Jeremiasza w Sakkara, w Egipcie. Ma ona formę paska skóry podklejonej welinem, przymocowana jest do okładki kodeksu[1]. Podobne zakładki odnaleziono w innych koptyjskich kodeksach, które powstawały od I do XI wieku, oraz karolińskich z VIII do XII wieku[1].

W okresie od XII do XV wieku stosowano zakładki głównie w bibliotekach średniowiecznych klasztorów. W większości wykonane były z welinu czyli pergaminu z cielęcej skóry lub resztek skóry, która zostawała z oprawy książki[2][3].

Stosowano różne formy zakładek:

  • podobne do spinacza (typu clip on) wykonanego z welinu[3];
  • kawałek skóry czy sznureczka przytwierdzony do kapitałki[4];
  • nacięcie kartki w jej rogu, włożenie tam paska papieru tak, aby wystawał poza książkę[5];
  • przyklejenie paska papieru do dłuższego brzegu strony (na pasku zawarte były czasem dodatkowe informacje[5];
  • zagięta wzdłuż całej długości strona, która stawała się zakładką (w iluminowanym manuskrypcie Historia Scholastica Petrusa Comestora z XIII wieku, z zasobu British Library)[2];
  • zakładka składająca się z kilku sznureczków (przypominająca pająka) przytwierdzona do górnej części grzbietu książki, umożliwiająca zaznaczenie kilku miejsc w książce[5];
  • zakładka rotacyjna zbudowana ze sznureczka przymocowanego do górnej części oprawy oraz znacznika w formie kopertki, w której umieszczano dysk podzielony na cztery pola, często ponumerowany od 1 do 4. Kopertka przymocowana była do sznurka tak, że można ją było przesuwać. Dysk natomiast można było obracać. Przy pomocy takiej zakładki zaznaczano nie tylko stronę, ale także kolumnę i wers[5].

W XVIII wieku wprowadzono wąską jedwabną tasiemkę, przyczepianą u góry grzbietu książki, umieszczoną wzdłuż całej długości strony i wystającą poza dolną jej krawędź[2].

Rozkwit w dziejach zakładek nastąpił na przełomie XIX i XX wieku w Anglii (w epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej). Początkowo wykonywane były w sposób rękodzielniczy: haftowane, tworzone z kawałków wstążek, do których czasem przyszywano miniaturowe, akwarelowe obrazki[2]. W latach 60. XIX wieku rozpoczęto produkcję zakładek tkanych maszynowo, głównie w brytyjskim centrum przemysłu włókienniczego w Coventry. Jedna z pierwszych, wykonana została po śmierci księcia Alberta, męża królowej Wiktorii[2]. Znanym i popularnym producentem takich zakładek był Thomas Stevens[2][3].

Współczesne zakładki[edytuj | edytuj kod]

W XX i XXI wieku zakładka do książki jest nadal bardzo popularna. Stosuje się wiele technik i różne materiały do jej wykonania.

Najczęściej spotykane zakładki[3]:

  • tasiemka przytwierdzona do górnej części grzbietu książki;
  • wykonane z grubego papieru, pokryte różnymi wzorami, ręcznie malowane lub zadrukowane, często laminowane;
  • drewniane – zdobione ręcznie, laserowo lub z wypalanym wzorem;
  • skórzane – tłoczone, barwione, szyte;
  • metalowe – wycinane, zdobione laserowo, często z przywieszką wystającą poza okładkę;
  • z różnych rodzajów włóczek lub sznurka wykonanych na drutach, szydełku lub techniką makramową;
  • z różnych tkanin szyte, haftowane;
  • wykonane techniką origami, zakładane najczęściej na róg kartki;
  • po II wojnie światowej zakłady produkcyjne Foto-Pam w Jaśle produkowały zakładki wykonane z wywołanej i nienaświetlonej kliszy fotograficznej, służącej za oprawę cykli fotografii np. zabytków miast, fauny lub flory;
  • wykonane techniką hapa zome – japońska technika naturalnego druku, gdzie farbę zastępuje barwnik zawarty w świeżych kwiatach i liściach; układa się kompozycję roślinną na tkaninie lub papierze, przy użyciu młotka wbija się pigment w podłoże[6];
  • zakładka magnetyczna – składająca się z dwóch ramion podklejonych folią magnetyczną[7].

Zakładki do książki oprócz praktycznej funkcji zaznaczania strony są także przedmiotami dekoracyjnymi, pamiątkowymi, kolekcjonerskimi, a także medium reklamowym i informacyjnym[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Asim Maner: Najwcześniejsza historia zakładek. czytamwszedzie.pl. [dostęp 2023-04-04].
  2. a b c d e f Aneta Kowalska: Zakładki książkowe. biblioteka.upjp2.edu.pl. [dostęp 2023-04-04].
  3. a b c d e Aneta Kowalska: Zakładki książkowe. ebib.pl. [dostęp 2023-04-04].
  4. Karina Znamirowska: Zakładka do książki. sckipgz.zabierzow.org.pl. [dostęp 2023-04-04].
  5. a b c d Erik Kwakkel: Sprytne zakładki. pl.khanacademy.org. [dostęp 2023-04-04].
  6. Technika hapa zome. muzeumdrukarstwa.muzeumwarszawy.pl. [dostęp 2023-04-04].
  7. Zakładki magnetyczne. sklepzmagnesami.pl. [dostęp 2023-04-04].