Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Państwo  Polska
Adres ul. Westerplatte 29, 58-100 Świdnica
Data założenia 1947
Położenie na mapie Świdnicy
Mapa lokalizacyjna Świdnicy
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu świdnickiego
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Ziemia50°50′26,8″N 16°29′51,1″E/50,840778 16,497528

Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot” – byłe przedsiębiorstwo w Świdnicy w województwie dolnośląskim. Produkowało rozruszniki, alternatory oraz prądnice. Od stycznia 2009 w likwidacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia zakładów sięga 1947 kiedy to decyzją ministra Handlu i Przemysłu powstają Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej Elmot w Świdnicy. Już w 1949 uruchomiono zakrojoną na szeroką skalę produkcję rozruszników i prądnic dla samochodów Star i ciągników Ursus. Niespełna 4 lata później, w 1953 uruchomiono produkcję rozruszników, alternatorów oraz sterowników dla rozruszników dla samochodów Lublin. Zakłady w 1966 wyprodukowały milionowy rozrusznik, co było dużym sukcesem. W 1970 rozpoczęto produkcję rozruszników i alternatorów na licencji firmy Fiat/Marelli. Produkty te były wykorzystywane do montażu w samochodach Fiat 125p. W 2 lata później, w 1972 firma Bosch udzieliła licencji dla Elmot-u na produkcję rozruszników i alternatorów, montowanych w pojazdach marek Leyland, Henschel, Star, Ursus. W 1973 rozpoczęto produkcję rozruszników. prądnic i regulatorów napięcia dla pojazdu Fiat 126p. W 1981 nastąpiła kolejna faza rozwoju przedsiębiorstwa. Wykupiono licencję na produkcję alternatorów z wbudowanymi regulatorami elektronicznymi firmy Lucas. Alternatory te były produkowane i montowane w ciągnikach Massey Ferguson.

Pod koniec lat 70. nastąpiła rozbudowa fabryki, zbudowano od podstaw Zakład Nr 2 przy ul. Szarych Szeregów, do którego przeniesiono większość produkcji.

W 1990 zakłady podjęły produkcję alternatorów dla auta Fiat Cinquecento o pojemności silnika 700 cm³. Na fali przekształceń własnościowych również tych zakładów nie ominęły przemiany. W 1992 zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1996 Fiat docenił lata owocnej współpracy z Elmot-em przyznając Certyfikat Dostaw Jakości. W tym samym roku zakłady dostały certyfikat TUV Zertifizierungsgemeinschaft na zgodność z normami ISO 9001.

W 1999 zakłady przekształciły się w spółkę Elmot-DR, a rok później zdobywa certyfikat jakości QS9000.

W 2000 zakłady w wynika następującej prywatyzacji stały się częścią firmy Delco Remy International. Zaowocowało to wprowadzeniem już w 2001 nowego produktu – rozrusznika produkowanego dla koncernu GM Europe. W 2002 Elmot podpisał współpracę z firmą Hitachi. W 2007 nastąpiło wycofanie się inwestora japońskiego. Od początku 2008 następowało sukcesywne przenoszenie opłacalnej produkcji (rozruszniki do samochodów ciężarowych) do oddziału Remy na Węgrzech. Rok 2009 upłynął pod znakiem wygaszania produkcji i zwolnień pracowników (z rekordowej liczby ponad 3000 osób pracujących w dwóch zakładach pod koniec działalności przedsiębiorstwo zatrudniało 200 osób). Obecnie przedsiębiorstwo nie istnieje, obiekty zakładu nr 2 przy ul. Szarych Szeregów zostały podzielone i sprzedane (działa kilka nowych przedsiębiorstw o innym profilu produkcji). Obiekty zakładu nr 1, opuszczone w 2001 zostały wyburzone, pod koniec 2010 rozpoczęto w tym miejscu budowę centrum handlowego „Galeria Świdnicka”.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo było największym w Polsce oraz znanym w Europie producentem alternatorów, rozruszników, prądnic oraz podzespołów dla przemysłu elektrotechnicznego oraz motoryzacyjnego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]