Robert Bosch (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa. Zobacz też: Bosch.
Robert Bosch GmbH
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Siedziba Gerlingen
Adres Robert-Bosch-Platz 1
Data założenia 1886
Forma prawna spółka z o.o.
Prezes Volkmar Denner
Zatrudnienie 390 000 (2016)
Dane finansowe
Przychody 73,1 mld euro (2016)
Położenie na mapie Stuttgartu
Mapa lokalizacyjna Stuttgartu
Robert Bosch GmbH
Robert Bosch GmbH
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Robert Bosch GmbH
Robert Bosch GmbH
Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa lokalizacyjna Badenii-Wirtembergii
Robert Bosch GmbH
Robert Bosch GmbH
Ziemia48°47′09,5″N 9°03′48,3″E/48,785972 9,063417
Strona internetowa
Centrum badań i rozwoju w Abstatt w Niemczech, które jest głównym oddziałem rozwoju części samochodowych

Robert Bosch GmbH (zapis stylizowany: BOSCH) – niemieckie przedsiębiorstwo z siedzibą w Gerlingen, zajmujące się produkcją techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Założone w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha. Współcześnie jest to koncern skupiający fabryki i dysponujący siecią dystrybucyjną oraz serwisową, posiadający około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata[1] oraz 13 tys. zakładów serwisowych w ponad 140 krajach świata.

Działalność Grupy Bosch dzieli się na trzy działy: technikę motoryzacyjną, technikę przemysłową oraz dobra użytkowe i techniczne wyposażenie budynków.

Działy przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Dział techniki motoryzacyjnej[edytuj | edytuj kod]

Technika motoryzacyjna to największy dział przedsiębiorstwa w grupie Bosch. Bosch należy do największych na świecie producentów części i akcesoriów samochodowych. W dziale jest zatrudnionych około 160 tys. pracowników na całym świecie.

Bardzo mocną pozycję w branży techniki motoryzacyjnej Bosch zawdzięcza przede wszystkim innowacyjności, która jest równocześnie istotnym motorem wzrostu. Innowacje Boscha spełniają założenia programu „3 S”: jego zadaniem było uczynienie samochodów bezpieczniejszymi, oszczędniejszymi i bardziej ekologicznymi. Widać to na przykładzie produktów, które Bosch jako pierwszy wprowadził na rynek: systemu wtrysku benzyny i sondy lambda, a także nowych systemów wtrysku bezpośredniego do silników DieslaUnit Injector System, dzięki któremu możliwe stało się obniżenie zarówno poziomu emisji zanieczyszczeń, jak i zużycia paliwa. Bosch opracował również szereg wynalazków w zakresie bezpieczeństwa jazdy samochodem, m.in. system ABS oraz układ ESP.

Struktura działu:

 • Systemy do silników benzynowych – w ramach tego działu Bosch opracowuje i produkuje systemy do silników benzynowych;
 • Systemy do silników Diesla;
 • Systemy podwozi, układy hamulcowe i sterowniki dla systemów podwozi – program produktów tego działu obejmuje wszystkie komponenty i systemy przyczyniające się do bezpieczeństwa pojazdu – od kontroli stabilności samochodu do elektronicznych systemów sterowania układami hamulcowymi;
 • Systemy energetyki pojazdowej i elektronika nadwozia – dział oferuje rozwiązania w zakresie wytwarzania, dystrybucji i wykorzystania energii w samochodach – rozruszniki, alternatory, sterowniki do elektroniki nadwozia oraz komponenty na bazie napędów mechatronicznych;
 • Samochodowe systemy multimedialne – do obszarów działalności należy produkcja i sprzedaż radioodtwarzaczy samochodowych, systemów nawigacji, systemów multimedialnych, głośników, wzmacniaczy, akcesoriów i komponentów car audio. Urządzenia są dystrybuowane pod marką Blaupunkt;
 • Elektronika pojazdowa – rozwiązania w zakresie mikroelektroniki stanowią podstawę produkcji czujników i sterowników samochodowych;
 • Dystrybucja (Automotive Aftermarket) – do zadań działu należy sprzedaż produktów wyposażenia pojazdów, zaopatrzenie w części zamienne, jak również produkcja i dystrybucja techniki diagnostycznej dla warsztatów samochodowych. Do organizacji sprzedaży i obsługi klienta należy ponad 12 tys. samodzielnych prawnie, ale powiązanych z Boschem kontraktami, serwisów działających w 140 krajach;
 • ZF Układy kierownicze – spółka ZF Układy kierownicze (ZF Lenksysteme) to wspólne przedsięwzięcie Bosch i ZF Friedrichshafen (udział Boscha 50%).

Dział dóbr użytkowych i technicznego wyposażenia budynków[edytuj | edytuj kod]

Dział ten obejmuje takie branże, jak elektronarzędzia, technika grzewcza, systemy zabezpieczeń. Zajmuje się również produkcją i sprzedażą sprzętu gospodarstwa domowego, prowadzoną przez przedsiębiorstwo BSH Bosch Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%). Dział zatrudnia około 60 tys. osób na całym świecie.

 • Dział elektronarzędzi – do obszarów działalności działu należy sprzedaż elektronarzędzi marek Bosch, Skil i Dremel. W ofercie znajdują się urządzenia dla profesjonalistów, majsterkowiczów, narzędzia ogrodowe oraz osprzęt;
 • Dział branżowy Techniki Grzewczej jest producentem wiszących gazowych kotłów grzewczych, gazowych podgrzewaczy wody, stojących gazowych kotłów grzewczych i kotłów olejowych. Urządzenia są sprzedawane m.in. pod markami Junkers i Buderus;
 • Produkcją sprzętu gospodarstwa domowego zajmuje się od roku 1967 Bosch-Siemens-Hausgeräte GmbH (BSH) z Monachium, w której po 50% udziałów mają Bosch i Siemens. W ofercie spółki znajdują się zmywarki, pralki automatyczne i suszarki, chłodziarki i zamrażarki oraz piekarniki, kuchenki i płyty grzejne;
 • Dział Systemów Zabezpieczeń opracowuje systemy telewizji dozorowej, systemy alarmowe i przeciwpożarowe, systemy kontroli dostępu. Oferta działu obejmuje także systemy kongresowe i nagłośnieniowe.

Dział techniki przemysłowej[edytuj | edytuj kod]

Dział Techniki Przemysłowej obejmuje takie branże jak technika automatyzacji (Bosch Rexroth) i technika opakowaniowa. W dziale jest zatrudnionych blisko 35 tys. pracowników na całym świecie.

 • 1 maja 2001 w Niemczech została oficjalnie zarejestrowane przedsiębiorstwo Bosch Rexroth AG, utworzone z połączenia Mannesmann Rexroth i działu Techniki Automatyzacji grupy Bosch. Przedsiębiorstwo Bosch Rexroth AG należy w 100 proc. do koncernu Bosch i zatrudnia obecnie ponad 26 tys. pracowników na całym świecie. Spółka Bosch Rexroth AG prowadzi 6 działów branżowych: hydraulikę mobilną, hydraulikę przemysłową, pneumatykę, technikę montażową i linearną, napędy elektryczne i układy sterowania oraz serwis.
 • Dział branżowy techniki opakowaniowej zajmuje się produkcją i dystrybucją maszyn opakowaniowych. Maszyny opakowaniowe Boscha produkowane są na potrzeby przemysłu spożywczego, produkcji słodyczy, przemysłu farmaceutycznego, chemiczno-technicznego oraz kosmetycznego. Bosch jest nie tylko producentem samych maszyn opakowaniowych, ale przede wszystkim dostawcą technologii w dziedzinie procesów produkcyjnych i pakowania produktów.

Bosch w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Bosch jest obecny w Polsce od 1991 roku[2], działalność handlową prowadzi od 1992 r.[3] W lipcu 2015 roku, spółka zakupiła fabrykę we Wrocławiu po upadłym Fagor Mastercook za kwotę 90 mln zł. W 2016 roku zatrudnienie w Grupie Bosch w Polsce przekraczało 5000 osób a firma osiągała obroty na poziomie 5,04 mld złotych.[3] W 2017 zatrudnienie zwiększyło się do 6400 osób [4]

Grupa jest reprezentowana w Polsce przez 4 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o., BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., sia Abrasives Sp. z o.o. [3] Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych, urządzeń diagnostycznych, sprzętu elektronicznego Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń z zakresu techniki grzewczej oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń oraz sprzętu z zakresu napędów i sterowań oferowanych pod marką Rexroth. Ponadto w Mirkowie koło Wrocławia odbywa się produkcja systemów hamulcowych Boscha, prowadzona jest również sprzedaż i produkcja sprzętu AGD (3 fabryki w Łodzi – pralek, suszarek i zmywarek).

W 2019 roku Bosch zatrudniał w Polsce blisko 7900 osób. Dodatkowo w tym samym roku przedsiębiorstwo zanotowało obrót wynoszący ponad 8.9 mld złotych[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Informacja, Bosch notuje znaczący wzrost obrotów i zatrudnienia w Polsce, Forum prasowe Bosch, 27 maja 2017 [dostęp 2018-01-10].
 2. Onyx Sp., +48 22 3377222, l, Forum prasowe Bosch – Informacje prasowe, bosch-prasa.pl [dostęp 2016-04-04].
 3. a b c Bosch w Polsce, Bosch w Polsce [dostęp 2020-12-23] (pol.).
 4. Rekordowe inwestycje i wzrost zatrudnienia Grupy Bosch w Polsce, automatykab2b.pl [dostęp 2020-12-23] (pol.).
 5. n, Bosch w Polsce - Przegląd roku 2019, Najlepsze Rzeczy - Z nami dokonasz najlepszego wyboru., 15 maja 2020 [dostęp 2021-01-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bosch na świecie


Bosch w Polsce