Przejdź do zawartości

Zakłady Porcelany „Ćmielów”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Sloggi (dyskusja | edycje) o 22:55, 7 paź 2019. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Państwo

 Polska

Siedziba

Ćmielów

Adres

ul. Ostrowiecka 45

Data założenia

1790

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Inga Kamińska (p. o.)

Dyrektor

Piotr Suswał

Przewodniczący rady nadzorczej

Inga Kamińska

Nr KRS

0000126185

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

10 000 000 zł

Położenie na mapie Ćmielowa
Mapa konturowa Ćmielowa, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zakłady Porcelany „Ćmielów””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zakłady Porcelany „Ćmielów””
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Zakłady Porcelany „Ćmielów””
Położenie na mapie powiatu ostrowieckiego
Mapa konturowa powiatu ostrowieckiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Zakłady Porcelany „Ćmielów””
Położenie na mapie gminy Ćmielów
Mapa konturowa gminy Ćmielów, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Zakłady Porcelany „Ćmielów””
Ziemia50°53′30,8″N 21°30′13,9″E/50,891889 21,503861
Strona internetowa
Logo Ćmielowa nad wejściem do kamienicy przy ul. Biskupiej 11 w Krakowie. Zakłady były jej właścicielem.

Zakłady Porcelany „Ćmielów” – fabryka fajansu cienkościennego i porcelany założona w 1790 w Ćmielowie.

Historia

Manufaktura została założona w 1790 r. przez zrzeszenie cechowe garncarzy ćmielowskich i opatowskich. Wyroby z tego okresu nie są jednak znane. W 1797 r. Ćmielów został własnością kanclerza Jacka Małachowskiego, który w 1804 r. rozpoczął produkcję fajansu. Po jego śmierci (1821) drogą dziedziczenia Ćmielów przeszedł w ręce jego syna, Jana, a po jego bezpotomnej śmierci, wnuka Kazimierza Dunina-Karwickiego (do 1847). W tym czasie kierownikiem wytwórni był Adolf Fryderyk Watke, który doprowadził do jej rozkwitu. W 1827 r. fabrykę wydzierżawili dwaj bracia Jeremiasz i Beniamin Weibergowie, którzy weszli w układ handlowy z kupcem Franciszkiem Ordonem, sprzedającym ćmielowskie wyroby w Warszawie. Przełomowym etapem w rozbudowie zakładu była działalność Gabriela Weissa. W 1838 r. rozpoczął on produkcję porcelany. W produktach ćmielowskich przeważał wówczas typ dekoracji klasycystycznej. Najbardziej znane spośród nich to ażurowane koszyczki, "plecione" z cienkich wałków porcelany. Po roku 1840 wyroby fabryki Ćmielów zaczęto zdobić za pomocą przedruków (w tonie szarym, niebieskim, czerwonym lub zielonym) przedstawiających gł. idylliczne krajobrazy wiejskie, ale także sceny historyczne, mitologiczne i biblijne oraz portrety sławnych ludzi. W latach 70. XIX w. niektóre fajanse cienkościenne imitowały modną majolikę. Pod koniec tego dziesięciolecia, w 1887 r., dziedzicznymi właścicielami zakładu zostają Druccy-Lubeccy i następuje nowy okres rozkwitu Ćmielowa. Znakiem wytwórczym jest napis Ćmielów bądź rysunek łabędzia na tle gałązek roślinnych. W latach 1863–1880 fabrykę prowadził Stanisław Thiele. W latach 1909-1910 zostaje uruchomiony nowoczesny piec tunelowy o długości 60 metrów, co ma wpływ na uproszczenie procesu produkcyjnego. W 1920 r. fabryka zmieniła właściciela (jej akcje przejął polski Bank Przemysłowy) i nazwę – odtąd była to Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie S.A. Zatrudniono wówczas francuskich rzemieślników z Limoges, których zadaniem była poprawa jakości produktów. Powstaje wówczas serwis "Empire", który jest przeznaczony dla prezydenta RP[1]. W okresie powojennym spółka została znacjonalizowana i prowadziła swoją działalność do lat 90. XX w. W 1997 r. fabryka została sprywatyzowana i przyjęła nazwę Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o. Obecnie znakiem fabryki ćmielowskiej jest inicjał Ć w trójkącie. W 2007 r. produktom zakładu przyznano nagrodę „Laur Konsumenta”.

Na przełomie lat 50. i 60. XX w., między innymi w ćmielowskiej fabryce, realizowano nowatorskie w formie, dekoracji i technologii tzw. figurki ćmielowskie. Część z tych projektów powstała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, inne zaprojektowano w fabryce w Ćmielowie i innych wytwórniach.

Przypisy

  1. Iwona Kienzler "Dwudziestolecie międzywojenne" Tom 48 "Kultowe marki" s. 23 ISBN 978-83-7945-029-9

Bibliografia

  1. Malicki Zasław, Zwolińska Krystyna: Mały słownik terminów plastycznych, wyd. III, Wiedza Powszechna, Warszawa 1990 (s. 63)