Zakho FC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakho FC
یانا زاخو یا وه‌رزشی
Pełna nazwa

Zakho Football Club

Barwy

              

Data założenia

1987

Liga

Iracka Premier League

Państwo

 Irak

Stadion

Zakho International Stadium

Prezes

Dorinel Munteanu

Trener

Abdul-Jabar Saif Al-Deen

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Zakho Football Club (kurdyjski:یانا زاخو یا وه‌رزشی) - iracki klub piłkarski z siedzibą w mieście Zakho. Klub występuje w Irackiej Premier League.

Największym przeciwnikiem Zakho FC jest Duhok SC, lokalny rywal. Mecze między tymi drużynami nazywane są Duhok Derby.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W piłkę nożną w Zakho grano już w 1920 roku. W 1948 ze wszystkich lokalnych klubów szkolnych i pracowniczych powstał jeden, który został zgłoszony do rozgrywek piłkarskich. Drużyna składa się głównie z pracowników i młodych mężczyzn.

Początki[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku kierownictwo ośrodka sportu i młodzieży w Zakho, który składał się z prezydenta i sześciu członków wpadło na pomysł utworzenia profesjonalnego klubu sportowego. Według Narodowego Komitetu Olimpijskiego Iraku jednym z warunków powstania klubu było to, że miał brać udział w zawodach sportowych, przez co najmniej rok przed zarejestrowaniem drużyny. Komisja sportowa powołała zespoły dla różnych grup wiekowych i zaczęła uprawiać różne dyscypliny w większości grup wiekowych.

Regionalne mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W 1986 Zakho FC wystawiło swoją reprezentację do turnieju Zakho Youth Center. Ich przeciwnikami byli: Duhok Police, Duhok Youth Center, Duhok students, Duhok SC. Piłkarska sekcja Zakho FC wygrała turniej, pokonując w finale po rzutach karnych Duhok SC. Klub odniósł sukcesy również w innych dyscyplinach takich jak: koszykówka, zapasy, podnoszenie ciężarów i kulturystyka. W związku z rozegraniem turnieju w czerwcu 1987 oficjalnie powstał klub sportowy Zakho.

Pierwszy sezon[edytuj | edytuj kod]

Od momentu powstania klubu w 1987 roku klub nie brał udziału w żadnym konkursie zalecanymi przez irackiego FA do 1990 roku z różnych powodów. W sezonie 1990/91 po raz pierwszy drużyna wystawiła do ligi seniorów. Debiutancki sezon zagrali w trzeciej lidze, grupie północnej. Liga składała się z pięciu drużyn. Obok Zakho FC do rozgrywek przystąpili At-Ta'mim club, Serwan club, Alkarma oraz Qurqosh. Ligowe rozgrywki zaplanowane zostały systemem 'dom i wyjazd'. Zwycięzca grupy jechał na finał do Bagdadu ze zwycięzcą innej grupy. Zwycięzca finału awansował do 2 ligi. Właśnie pierwsze miejsce zajął klub z Zakho, ale w związku z powstaniem Iraku w 1991 roku sezon nie został dokończony całkowicie, a nierozegrane mecze zostały zawieszone.

Sezon 1991/92[edytuj | edytuj kod]

Ponownie Zakho FC zgłosiło swoją chęć do uczestnictwa w seniorskiej piłce. Ponownie klub zajął pierwsze miejsce wyprzedzając między innymi lokalnych rywali Duhok SC i pojechał na turniej finałowy. W finale drużyna musiała stawić czoła Samawa FC, The Neighborhood i Al-Hilla. Zakho FC zajęło w owej grupie 1. miejsce z dorobkiem siedmiu punktów. Tym sposobem sezon 1992/93 klub grał w drugiej lidze.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Irak Monim Flayih
2 PO Irak Mesroor Radhwan
5 OB Irak Safa Jabbar
6 OB Irak Deyar Yakhy
7 PO Irak Raiber Muhammed
8 PO Irak Honer Ahmed
14 NA Rumunia Mihai Leca
15 PO Irak Abbas Rehema
18 NA Irak Salih Jaber
19 NA Irak Ali Saad
20 OB Irak Jassim Mohammed Haji
21 PO Irak Broosh Jadir
22 BR Irak Dalovan Mohammad
25 PO Irak Sattar Yaseen
BR Irak Osama Abdul Kareem
OB Irak Ammar Farhad
Nr Poz. Piłkarz
OB Irak Fares Hasan
PO Irak Ahmad Abbas Hattab
PO Irak Akram Jassim
PO Irak Ali Hasan Kamal
PO Irak Hussein Abdul-Wahid Khalaf
PO Irak Jabir Shakir
PO Irak Mohammed Saad
PO Irak Nijarvan Shukri
PO Irak Sahal Naim
NA Brazylia Ricardo Allison
NA Libia Abdelsalam Elfaitory
NA Libia Salem Fathi Al Mesaltei
NA Irak Samih Rustum
PO Salwador Néstor Renderos
OB Irak Saad Attiya
PO Zambia Isaac Chansa

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • 3 liga Iracka
    • zwycięstwo (1991/92)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]