Zamek Książąt Pomorskich w Ueckermünde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Książąt Pomorskich w Ueckermünde
Schloß der Herzöge von Pommern
Ilustracja
Panorama Ukermünde na Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego Lubinusa (1618); po lewej sylwetka zamku
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Meklemburgia-Pomorze Przednie

Miejscowość

Ueckermünde

Ukończenie budowy

1546

Zniszczono

1730, 1908

Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zamek Książąt Pomorskich w Ueckermünde''Schloß der Herzöge von Pommern''”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Zamek Książąt Pomorskich w Ueckermünde''Schloß der Herzöge von Pommern''”
Ziemia53°44′09″N 14°02′55″E/53,735833 14,048611
Wieża zamkowa i brama przejazdowa w skrzydle południowym

Zamek Książąt Pomorskich (niem. Schloß der Herzöge von Pommern) – jeden z nielicznych zachowanych zamków książąt pomorskich na obszarze obecnych Niemiec znajduje się w Ueckermünde na Pomorzu Przednim.

Trzykondygnacyjny czteroskrzydłowy zamek z narożną wieżą typu bergfried powstał w 1546 roku z polecenia księcia Filipa I z wykorzystaniem warownego grodu Rochow, wzmiankowanego w XIII wieku, jako castrum ukermund. Podczas wojny trzydziestoletniej został mocno zniszczony i w 1730 roku, za panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I, rozebrano trzy z jego skrzydeł, pozostawiając tylko dwie kondygnacje skrzydła południowego (w tym średniowieczną salę jadalną dostosowaną do wykorzystania jako więzienie[potrzebny przypis]) wraz z klatką schodową i średniowieczną wieżą. Zamek był wówczas siedzibą sądu, a od 1780 roku pełnił funkcję ratusza miejskiego. W 1908 roku spłonął barokowy hełm wieży wraz ze znajdującą się tam latarnią morską typu otwartego. Współcześnie w pomieszczeniach na parterze mieszczą sale obrad oraz ślubów. Wieża oraz klatka schodowa i sale pierwszego piętra tworzą siedzibę muzeum.

12 sierpnia 1503 zmarła tutaj Anna Jagiellonka, żona Bogusława X.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]