Zamek w Świdwinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Świdwinie
Symbol zabytku nr rej. A-1191 z 29.06.1953 i z 28.08.2013
Ilustracja
Zamek w Świdwinie
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Świdwin

Typ budynku

zamek

Styl architektoniczny

gotyk, barok

Rozpoczęcie budowy

XIII wiek

Ukończenie budowy

XIV wiek

Ważniejsze przebudowy

XIV wiek, XV wiek, XVI wiek, XVIII wiek

Zniszczono

1945

Odbudowano

19621968

Pierwszy właściciel

Krzyżacy

Położenie na mapie Świdwina
Mapa konturowa Świdwina, po lewej nieco u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Świdwinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Świdwinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Świdwinie”
Położenie na mapie powiatu świdwińskiego
Mapa konturowa powiatu świdwińskiego, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Świdwinie”
Ziemia53°46′58,8000″N 15°46′01,4160″E/53,783000 15,767060
Strona internetowa

Zamek w Świdwinie – średniowieczny zamek rycerski w Świdwinie.

Zamek znajduje się na lewym brzegu Regi, na północny zachód od miasta lokacyjnego. Pierwotnie gotycki, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycyzującego baroku z zachowaniem elementów architektonicznych z XIV wieku.

Historia zamku[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy zamek w Świdwinie powstał z fundacji margrabiów brandenburskich z dynastii askańskiej pod koniec XIII wieku. Zbudowane na ich zlecenie założenie obronne składało się z obwodu warownego w formie nieregularnego trapezu oraz długiego domu mieszkalnego stojącego przy kurtynie północnej.

Właściwe castrum zaczęli wznosić dopiero kolejni właściciele miasta Wedlowie na początku XIV wieku. Sprzedali oni w 1384 roku zamek zakonowi krzyżackiemu na siedzibę wójtostwa. Krzyżacy dokonali rozbudowy i przebudowy pierwotnego założenia. Na przełomie XIV i XV wieku rozebrali stary dom mieszkalny, wznieśli wschodnie skrzydło i duży ceglany budynek na siedzibę wójta przy kurtynie północnej. Wzniesiono również w tym czasie nową bramę i wieżę przybramną. W 1445 roku zamek kupił elektor brandenburski Fryderyk II. Na początku XVI wieku przebudowano bramę i wzniesiono przedbramie.

Od 1540 roku zamek użytkowali joannici. W XVIII wieku za ich sprawą dokonano barokizacji oraz przebudowy i rozbudowy obiektu. Wzniesiono dwa nowe skrzydła i zamknięto ostatecznie dziedziniec. W 1808 roku joannicka komandoria w Świdwinie została zlikwidowana, a zamek przeszedł na własność rządu pruskiego. Przeznaczono go na siedzibę urzędów.

Po 1945 roku zamek został zdewastowany, a następnie spłonął. Został odbudowany w latach 1962–1968. Obecnie użytkowany jest przez ośrodek kultury. Co roku na zamku odbywa się konkurs poetycki im. Jana Śpiewaka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leszek Kajzer: Leksykon zamków w Polsce. Warszawa: Arkady, 2001. ISBN 83-213-4158-6.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]