Zamek w Montsoreau – Muzeum Sztuki Współczesnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Montsoreau - Muzeum Sztuki Współczesnej
Château de Montsoreau - Musée d'art contemporain
Ilustracja
Zamek w Montsoreau
Państwo

 Francja

Miejscowość

Montsoreau

Adres

Château de Montsoreau - Musée d'art contemporain
F-49730 Montsoreau

Data założenia

8 kwietnia 2019

Zakres zbiorów

Sztuka konceptualna
Sztuka współczesna
Art & Language

Wielkość zbiorów

1200

Powierzchnia ekspozycji

3500 m²

Dyrektor

Marie-Caroline Chaudruc

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Zamek w Montsoreau - Muzeum Sztuki Współczesnej”
Ziemia47°21′56″N 0°03′44″E/47,365556 0,062222
Strona internetowa

Zamek Montsoreau – Muzeum Sztuki Współczesnej – prywatne muzeum działające od 8 kwietnia 2016 roku. Mieści się ono w budynku o tej samej nazwie, w Dolinie Loary w miejscowości Montsoreau (Maine i Loara)[1][2]. Muzeum zostało założone przez Philippe Méaille, udostępnia zwiedzającym kolekcję sztuki Art & Language zgromadzoną przez niego w ciągu ostatnich 25 lat.[3] Art & Language to kolektyw artystów anglosaskich, który odegrał ważną rolę w historii sztuki konceptualnej[4]. Prezentowana obecnie w zamku kolekcja jest największą na świecie, przedstawiającą dzieła tego kolektywu[5]. Są one również często użyczane innym instytucjom, a do roku 2017 były częściowo wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA).

Wizerunek[edytuj | edytuj kod]

Logo Chateau de Montsoreau.png

Logo Zamku Montsoreau – Muzeum Sztuki Współczesnej powstało 15 marca 2016.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza duża wystawa kolekcji Philippa Meaille była obiektem retrospektywy: Art & Language Uncompleted: The Philippe Méaille Collection w październiku 2014 w MACBA[6][7][8]. Nawiązujący do wystawy katalog powstał przy współpracy artystów Art & Language i naukowców, między innymi Carlesa Guerra, wówczas głównego kuratora MACBA, i Matthew Jesse Jacksona, profesora na Wydziale Sztuk Wizualnych i Historii Sztuki na Uniwersytecie w Chicago[9]. Philippe Méaille, mieszkający w Anjou od 15 lat, współpracował z przewodniczącym rady departamentu Maine i Loary nad stworzeniem muzeum sztuki współczesnej w Anjou i nad projektem wystawienia swojej kolekcji w Zamku Montsoreau, położonym wzdłuż Loary, który jest własnością departamentu. W ciągu sześciu miesięcy,podczas których rozpatrywano różne projekty zagospodarowania zamku, w prasie pojawiały się kontrowersyjne artykuły. Frédéric Béatse, wówczas szef listy socjalistycznej w wyborach regionalnych, żałował, iż prawicowa większość departamentu Maine-et-Loire „sprzedaje rodzinne klejnoty”. „Jest to tym bardziej szokujące”, dodawał socjalista, „iż Jacques Auxiette [Prezydent regionu Kraj Loary — przyp. Red.] proponuje radzie departamentalnej partnerstwo między opactwem Fontevraud i Montsoreau, w celu uatrakcyjnienia sektora turystycznego[10]. Christian Gillet, przewodniczący rady departamentu Maine i Loary, 19 czerwca 2015 r. podjął ostateczną decyzję o długoletniej dzierżawie i przekazał klucze do zamku Montsoreau Philippe'owi Méaille[11]. Jednocześnie snuł refleksje nad sztuką współczesną jako jedną z osi rozwoju kulturalnego i turystycznego dla departamentu Main i Loary[12].

Prace konserwatorskie[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku Zamek w Montsoreau był w ruinie. Uratowała go aktywna polityka konserwatorska departamentu Maine i Loary pod kierownictwem Dyrekcji Budynków Francji. Ostatnie podjęte prace dotyczyły modernizacji zabytku i otwarcia go dla zwiedzających[13]. W sierpniu 2016 roku w zamku została otwarta restauracja. W tym samym czasie udostępniono bibliotekę z dziełami poświęconymi historii sztuki, współczesnej twórczości i sztuce użytkowej. Tradycyjną techniką wybielania odnowiono bardzo zniszczone wapniowe ściany. Ta popularna w zamkach technika, zapewniła im stałą wilgotność. Podczas przebudowy starego magazynu, murarze odkryli kominek pochodzący z ok. 1450 roku. Wymaga on renowacji, dlatego jest on obecnie badany pod nadzorem Dyrekcji Budynków Francji. Dzięki tym pracom Muzeum Sztuki Współczesnej Zamku Montsoreau dysponuje obecnie prawie 2000 m2 powierzchni wystawienniczej. Pod koniec maja 2017, po kilku miesiącach pracy, odbyło się ponowne otwarcie portu zamkowego, dzięki czemu turyści mogli przepłynąć statkiem przez Loarę[14].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zamek w Montsoreau to jedyny zamek nad Loarą, który stał się muzeum sztuki współczesnej, i od ponad tysiąca lat jest on również bramą do regionu Anjou[15]. Został zbudowany przez Jana II z Chambes, jednego z ambasadorów króla Francji Karola VII[16]. Wraz z Jacques Coeur, był on pierwszym suwerenem Królestwa, który wprowadził włoski renesans we Francji. W latach 1443–1453 zbudował tuż nad sama Loarą zamek Montsoreau, na podobieństwo powstających w tych samych latach pałaców weneckich. Znajdujący się w centrum Doliny na Loarą zamek, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO[17]. Zwiedzany jest zarówno przez publiczność zagraniczną jak i francuską, a także przez mieszkańców samego regionu Anjou i Touraine.

Stała kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Na dwóch pierwszych piętrach zamku prezentowana jest stała kolekcja dzieł, zgromadzonych przez Philippe Méaille. Składa się ona wyłącznie z prac kolektywu artystycznego Art & Language. Dzięki umowie z Tate Moderne w Londynie, już od samego otwarcia możliwe jest wyświetlanie na wystawie muzeum filmu, koprodukowanego przez tę instytucję wraz z Fundacją Bloomberga. Utworzony w 1968 roku Kolektyw Art & Language, przyjął swoją nazwę od tytułowej gazety „Art & Language”. Składa się z artystów brytyjskich, amerykańskich i australijskich. Ich „cięte” pytania dotyczące statusu artysty i dzieła, a nawet dotyczące samej instytucji, czynią ich jednymi z najbardziej radykalnych postaci w historii sztuki drugiej połowy XX wieku. Kolektyw Art & Language, będący początkiem tak zwanej sztuki konceptualnej, jest nadal aktywny i obecnie reprezentowany przez Michaela Baldwina i Mela Ramsdena. Z czasem do Art & Language dołączyło prawie pięćdziesięciu artystów, między innymi: Terry Atkinson, David Bainbridge, Michael Baldwin, Ian Burn, Charles Harrison, Joseph Kosuth, Sol LeWitt, Philip Pilkington, Mel Ramsden, Dave Rushton, Mayo Thompson, Kathryn Bigelow, Dan Graham i Lawrence Weiner. W 1977 roku, kiedy to Mayo Thompson, lider eksperymentalnego zespołu rockowego The Red Krayola, opuszcza kolektyw, nadal pozostają w nim Michael Baldwin, Charles Harrison i Mel Ramsden. Na kolekcję Philippe Méaille składają się: obrazy, rzeźby, rysunki, rękopisy, maszynopisy, instalacje i filmy. Carles Guerra powiedział o niej, iż „oprócz zaangażowania i postawy artystów, jest ważna z punktu widzenia archeologicznego ”. Między 2010 r. a 2017 r., ponad 800 dzieł z kolekcji Philippe Méaille było przechowywanych w MACBA w ramach umowy użyczenia. W 2014 r. MACBA przygotowała retrospektywę Art & Language pod kierunkiem Carles Guerra: Art& Language uncompleted: The Philippe Méaille Collection.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wystawy i wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Wystawy czasowe[edytuj | edytuj kod]

Cykl wystaw czasowych pozwala zwiedzającym odkryć sztukę współczesną od lat 60. do teraźniejszości.

 • 2016 : Agnès Thurnauer, Une histoire de la peinture[18]
 • 2017 : Ettore Sottsass, Designer du monde[19]
 • 2018 : Art & Language, Reality (Dark) Fragments (Light)
 • 2018 : Exposition collective, 1968: Sparte rêve d'Athènes[20]
 • 2019 : Art & Language, Mappa Mundi.
 • 2019 : Roman Signer.[21]
 • 2019: Charlotte Moorman. Think Crazy[22]

Nagroda François Morellet[edytuj | edytuj kod]

W 2016 roku Zamek Montsoreau-Muzeum Sztuki Współczesnej, przy współpracy z Narodowymi Dniami Książki i Wina, ufundował Nagrodę François Morellet, która przyznawana jest corocznie wybitnym osobowościom za ich działalność w dziedzinie sztuki: Laureaci Nagrody François Morellet :

 • 2016 r.: Catherine Millet, redaktor naczelna Art Press[23][23]
 • 2017 r.: Michel Onfray, filozof[24]
 • 2018 r.: Éric de Chassey, dyrektor Narodowego Instytutu Historii Sztuki (INHA)[25]
 • 2019 r.: Bernar Venet, artysta[26]

Konferencje[edytuj | edytuj kod]

 • 2016 r.:
  • Philippe Méaille, Forumidable, ENSCI, Paryż[27]
  • Art & Language, Philippe Méaille, Guillaume Desanges. Expo Chicago, USA
  • Jackson Pollock Bar Performance: wywiad z Victorine Meurent.
 • 2017 r.:
  • Christophe Le Gac : Ettore Sottsass super-héros du design, Zamek Montsoreau - Muzeum Sztuki Współczesnej, Montsoreau.
  • Philippe Méaille, La Valeur de l'art, Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Paryżu, Paryż.
  • Fabien Vallos, Arnaud Cohen, Antoine Dufeu, Chloé Maillet, Protest 1517-2017, Zamek Montsoreau - Muzeum Sztuki Współczesnej, Montsoreau.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • 2016 r.: Rod Mengham, Un tour chez Agnès Thurnauer.
 • 2016 r.: Art & Language, Entretien avec Victorine Meurent.
 • 2017 r.: Art & Language, Afisz: Presque un abri pour des choses sans abri.
 • 2017 r.: Fabien Vallos, Philippe Méaille, Antonia Birnbaum, Fabrice Hergott, A Constructed World, Louise Hervé et Chloé Maillet, Protest 1517-2017. ISBN 978-2-9557917-0-7
 • 2018 r.: Art & Language, Matthew Jesse Jackson, Art & Language Reality (Dark) Fragments (Light).

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

 • 2017 r.: Wild Gardens – Hołd dla Miriam Rothschild Położone wzdłuż Loary ogrody zamku, w roku 2017 przekształciły się w dziko rosnące ogrody. Na ponad jednym hektarze ogród stał się miejscem wolności, różnorodności biologicznej, spokoju i inspiracji, a także nieustannie się rozwija. Miriam Rothschild (1908-2005) z zamiłowania do natury, poświęciła całe swoje życie badaniom naukowym i głęboko zmieniła tradycyjne podejście do ogrodów, zadając pytania nad możliwością tworzenia „naturalnych” ogrodów. Jej własność, Ashton Wold, położona na północ od Londynu, była prawdziwym laboratorium do przeprowadzania eksperymentów środowiskowych i tworzenia, obecnie bardzo powszechnych, dzikich ogrodów. Odrzucając technikę, chemię i interwencjonizm, dziki ogród sprzyja współżyciu rodzimych roślin i chroni otaczającą przyrodę. Odzwierciedla i podtrzymuje równowagę między fauną i florą.

Museum Week[edytuj | edytuj kod]

Od 2017 Zamek Montsoreau - Muzeum Sztuki Współczesnej bierze udział w Museum Week, a także w wydarzeniu Noc Muzeów.

Polityka użyczania dzieł[edytuj | edytuj kod]

Zamek Montsoreau - Muzeum Sztuki Współczesnej prowadzi aktywną politykę użyczania dzieł ze swojej kolekcji muzeom francuskim i międzynarodowym.

 • 2016 r.: Art & Language – Kabakov, The Non Objective world, Art Basel, Szwajcaria.
 • 2016 r.: Art & Language – Kabakov, The non objective world, Galeria Sprovieri et Jill Silverman Van Coenegrachs, Londyn, Anglia.
 • 2016 r.: Collection MACBA 31, MACBA, Barcelona, Hiszpania.
 • 2016 r.: Art & Language, Paintings I, 1966 - These Scenes 2016, Galeria Carolina Nitsch, Nowy Jork, USA.
 • 2016 r.: Art & Language, Made in Zurich, Galeria Bernard Jordan et Jill Silverman van Coenegrachs, Paryż, Zurych, Berlin.
 • 2017-2018 r.: Soulèvements, Jeu de paume, Paryż, Barcelona, Buenos Aires, Meksyk, Montreal.
 • 2017 r.: La Comédie du langage, Galeria contemporaine, Chinon, Francja.
 • 2017 r.: Art & Language, Kangaroo, Fundacja Vincent van Gogh, Arles contemporain, Arles, Francja.
 • 2017 r.: Luther und die avant-garde, Wittenberg, Berlin, Kassel, Niemcy.
 • 2017 r.: Art & Language, Homeless stuff, Galerie Rob Tufnell, Cologne, Niemcy.
 • 2017-2018 r.: Art & Language, Ten Posters: Illustration for Art-Language, CCCOD, Tours, Francja.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Étonnant Patrimoine : la château de Montsoreau. [dostęp 2019-11-01].
 2. Largest Art & Language Collection Finds Home - artnet News, news.artnet.com [dostęp 2019-11-01] (ang.).
 3. Philippe Méaille installe sa collection au château de Montsoreau, Connaissance des Arts, 25 czerwca 2015 [dostęp 2019-11-01] (fr.).
 4. Philippe Méaille: “It is time we take responsibility and repair the climate and the planet. This is what I call prospective ecology” - Thrive Global, thriveglobal.com [dostęp 2019-11-01] (ang.).
 5. Art & Language empêcheurs de tourner en rond, artpress, 29 grudnia 2016 [dostęp 2019-11-01] (fr.).
 6. Ernesto Ekaizer, El Macba rep 800 obres d'Art & Language, Ara.cat, 29 marca 2011 [dostęp 2019-11-01] (kat.).
 7. David Ulrichs, MACBA Banks on History, Art in America, 21 listopada 2011 [dostęp 2019-11-01] (ang.).
 8. Una retrospectiva del grupo de arte conceptual Art & Language, en Barcelona, La Vanguardia [dostęp 2019-11-01].
 9. Art & Language Uncompleted: The Philippe Méaille Collection - Announcements - e-flux, www.e-flux.com [dostęp 2019-11-01] (ang.).
 10. https://www.courrierdelouest.fr/actualite/montsoreau-polemique-faut-il-confier-le-chateau-a-un-collectionneur-prive-18-06-2015-22470
 11. https://www.ouest-france.fr/pays-de-la-loire/le-chateau-de-montsoreau-cede-un-collectionneur-3497821
 12. https://www.ouest-france.fr/pays-de-la-loire/de-lart-contemporain-au-chateau-de-montsoreau-3503626
 13. http://mpflimousin.free.fr/pdf/fiches/PeinturesBadigeonsChaux.pdf
 14. Château de Montsoreau : Retour sur l'inauguration du port historique, www.saumur-kiosque.com [dostęp 2019-11-01].
 15. https://www.valdeloire.org/Connaitre/Au-fil-de-l-histoire/Le-Val-de-Loire-siege-du-pouvoir-royal/Charles-VII-et-Louis-XI
 16. Family tree of Jean DE CHAMBES DE MONTSOREAU II, Geneanet [dostęp 2019-11-01] (ang.).
 17. Combining Past, Present and Future: The Contemporary Art Museum at Château de Montsoreau, www.mutualart.com [dostęp 2019-11-01] (ang.).
 18. Agnes Thurnauer - Art & Language : une pensée commune de l’art au Château de Montsoreau, Le Quotidien de l'Art [dostęp 2019-11-12] (fr.).
 19. Ettore Sottsass ou la liberté guidant l’artiste, 17 maja 2017 [dostęp 2019-11-12] (fr.).
 20. Quand la peinture sort de sa toile : Art & Language à Montsoreau, AOC media - Analyse Opinion Critique, 21 października 2018 [dostęp 2019-11-01] (fr.).
 21. Le point de vue de Christophe Le Gac, artpress, 1 sierpnia 2019 [dostęp 2019-11-12] (fr.).
 22. Courrier de l'Ouest, Saumurois. Charlotte Moorman « s’installe » pour quatre mois au château-musée de Montsoreau, Courrier de l'Ouest, 12 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (fr.).
 23. a b Prix François Morellet, artpress, 15 kwietnia 2016 [dostęp 2019-11-01] (fr.).
 24. L'ivresse littéraire célébrée aux Journées Nationales du Livre et du Vin à Saumur | FIRSTLUXE, www.firstluxemag.com [dostęp 2019-11-01].
 25. Saumur. Éric de Chassey sera présent au Salon du Livre et du Vin, www.saumur-kiosque.com [dostęp 2019-11-01].
 26. Bernar Venet lauréat du Prix François Morellet 2019, daily.artnewspaper.fr [dostęp 2019-11-01].
 27. FORuMIDABLE - jeudi 14 avril 2016 - pm, ecpr [dostęp 2019-11-01] (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]