Zawód: Szpieg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zawód: Szpieg
Spy Game
Gatunek szpiegowski
sensacyjny
Data premiery Świat: 19 listopada 2001
Polska 12 kwietnia 2002
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 126 min
Reżyseria Tony Scott
Scenariusz Michael Frost Beckner
Główne role Robert Redford
Brad Pitt
Muzyka Harry Gregson-Williams
Zdjęcia Daniel Mindel
Scenografia Norris Spencer
Kostiumy Louise Frogley
Montaż Christian Wagner
Produkcja Douglas Wick
Wytwórnia Universal Pictures
Beacon Communications
Kalima Productions GmbH & Co. KG
Metropolitan Filmexport
Red Wagon Productions
Toho-Towa
Dystrybucja United International Pictures

Zawód: Szpieg (ang. Spy Game) – amerykański film sensacyjny z 2001 roku w reżyserii Tony’ego Scotta.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Osadzony w świecie globalnych intryg i politycznych zawirowań film Zawód: Szpieg jest fikcyjną opowieścią o ocaleniu życia i przyjaźni, więzi łączącej dojrzałego mistrza i jego młodego podopiecznego, jak również odwiecznej zabawie w ścigającego i ściganego. Wydarzenia przedstawione w filmie rozgrywają się w scenerii napiętych sytuacji politycznych i konfliktów zbrojnych – od wojny w Wietnamie, aż do momentu zakończenia Zimnej Wojny. Jest rok 1991 – weterana CIA, oficera Nathana Muira (Robert Redford) dzielą dni od przejścia na zasłużoną emeryturę. Właśnie w tym momencie otrzymuje wiadomość, że jego były podopieczny Tom Bishop, zwany "Boy Scout" (Brad Pitt), znalazł się w poważnych tarapatach. Zatrzymany w zagranicznym więzieniu pod zarzutem szpiegostwa, zachowujący się w sposób niesubordynowany Bishop, w ciągu zaledwie dwudziestu czterech godzin ma pożegnać się z tym światem. Obawiając się międzynarodowego rozgłosu i związanego z nim skandalu, decydenci CIA sądzą, że próba odbicia ich pracownika może być tym razem zbyt ryzykowna.

A zatem wszystko pozostaje w rękach Muira. Gra toczy się nie tylko z czasem, ale i z cała organizacją, której Muir poświęcał się przez tyle lat i od której w sobie tylko znany sposób musi wyciągnąć informacje na temat Bishopa. Stawia wszystko na jedną kartę i rusza przyjacielowi na pomoc, w najbardziej niebezpiecznej misji w całej swojej karierze.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu realizowane były na terenie Węgier (Budapeszt, Tököl), Libanu (Bejrut), Maroka (Casablanca, Ouarzazate), Wielkiej Brytanii (Oksford, Stevenage, Londyn, Shepperton – studio), Niemiec (Berlin), Izraela (Hajfa), Chin (Hongkong), Czech (Praga), Kanady (Burnaby, Vancouver), Stanów Zjednoczonych (Waszyngton)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zawód: szpieg (2001) Filming Locations (ang.). IMDb. [dostęp 2014-10-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]