Zbigniew Balik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Balik
Data i miejsce urodzenia 5 lutego 1935
Borysław
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy II klasy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Zbigniew Balik (ur. 5 lutego 1935 w Borysławiu) – polski polityk, samorządowiec, chemik, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1956 studia z zakresu chemii na Politechnice Lwowskiej. Od 1956 pracował w borysławskim zagłębiu naftowym jako inżynier, w 1957 wyjechał do Polski. Był zatrudniony w różnych rafineriach. W 1967 wstąpił Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, od tego roku począł pełnić funkcje dyrektorskie w rafineriach w Czechowicach-Dziedzicach, Jedliczu i w Jaśle. W 1976 objął stanowisko dyrektora Podkarpackich Zakładów Rafineryjnych, pełnił tę funkcję do 1996 (z przerwą od 1986 do 1987).

Należy do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego, był wśród założycieli oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej w województwie krośnieńskim. W latach 1989–1991 był posłem na Sejm kontraktowy z okręgu krośnieńskiego (mandat nr 202)[1]. W trakcie kadencji przeszedł do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej i zasiadał w Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej.

Związał się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Zasiadał w radzie powiatu jasielskiego[2], bez powodzenia ubiegał się wówczas o urząd burmistrza Jasła[3]. W wyborach samorządowych w 2006 został wybrany do rady miejskiej w Jaśle z ramienia komitetu „Nasze Jasło”[4]. wyborach w 2010 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję[5], reprezentując komitet „Jaślanie”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]