Zbigniew Kazimierz Kamiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Kamiński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1939
Kutno
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Zbigniew Kazimierz Kamiński (ur. 2 lutego 1939 w Kutnie) – polski polityk, ekonomista, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1978 studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował na stanowisku specjalisty ds. organizacji w Zakładach Metalurgicznych w Kutnie. Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z której został usunięty za „bliskie kontakty z Kościołem”[1]. W 1980 wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, tworzył struktury związku w regionie. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go na okres prawie ośmiu miesięcy.

W 1989 został wybrany na posła na Sejm X kadencji z okręgu kutnowskiego, kandydował z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Pracował w Komisji Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej oraz w Komisji Systemu Gospodarczego, Przemysłu i Budownictwa. Po zakończeniu kadencji pełnił funkcję kierownika Urzędu Rejonowego w Kutnie i następnie zastępcy dyrektora domu pomocy społecznej w tym mieście.

Działał w Partii Chrześcijańskich Demokratów i w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W 2001 bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy[2]. Później przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości, wchodzi w skład władz miejskich tego ugrupowania, a w 2006 i w 2010 z jego ramienia bez powodzenia kandydował do rady powiatu kutnowskiego[3][4].

W 2013, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]