Zbigniew Kazimierz Kamiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zbigniew Kamiński
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1939
Kutno
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Zbigniew Kazimierz Kamiński (ur. 2 lutego 1939 w Kutnie) – polski polityk, ekonomista, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj]

Ukończył w 1978 studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim.

Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z której został usunięty za „bliskie kontakty z Kościołem”[1]. W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”, tworzył struktury związku w regionie. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go na okres prawie ośmiu miesięcy.

W 1989 wybrany na posła do Sejmu kontraktowego z okręgu wyborczego Kutno. Kandydował z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Pracował w Komisji Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej. Po zakończeniu kadencji pełnił funkcję kierownika Urzędu Rejonowego w Kutnie i następnie zastępcy dyrektora domu pomocy społecznej w tym mieście.

Działał w Partii Chrześcijańskich Demokratów i w PPChD. W 2001 bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy[2]. Później przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości, wchodzi w skład władz miejskich tego ugrupowania, a w 2006 i w 2010 z jego ramienia bez powodzenia kandydował do rady powiatu kutnowskiego[3][4].

W 2013, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[5].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]