Zespół dworski w Siedlcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zespół dworski w Siedlcu
Symbol zabytku nr rej. A-592 z 04.10.1988, A-344/M[1].
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Siedlec

Adres

32–065 Krzeszowice Siedlec 1

Typ budynku

dwór

Styl architektoniczny

barok

Pierwszy właściciel

Feliks Czerski

Kolejni właściciele

Mieroszewski, Tenczyński, karmelici

Obecny właściciel

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana

Położenie na mapie gminy Krzeszowice
Mapa konturowa gminy Krzeszowice, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zespół dworski w Siedlcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Zespół dworski w Siedlcu”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Zespół dworski w Siedlcu”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zespół dworski w Siedlcu”
Ziemia50°08′44,41″N 19°40′53,00″E/50,145670 19,681390
Strona internetowa

Zespół dworski w Siedlcu – zespół zabytków znajdujący się we wsi Siedlec, położonej w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice.

Zespół zabytków, w skład którego wchodzi dwór, stajnia, obora oraz ogród, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotna nazwa wsi brzmiała Osiedlec, od osiedlania się osadników na wykarczowanych gruntach. Z 1394 roku pochodzi pierwsza wzmianka o wsi, której właścicielem był Pietrasz z Siedlca. Na przełomie XV i XVI w. istniała – opuszczona później – wieś Wszęcin, po której pozostała tylko nazwa pól w południowo-wschodniej części wsi. W 1529 roku wieś weszła w skład dóbr Tęczyńskich z Krzeszowic[2]. Od 1578 roku właścicielem Siedlca był sędzia ziemski krakowski i sekretarz królewski Feliks Czerski, który wybudował duży dwór. W 1635 roku bogobojna Agnieszka Tęczyńska poprosiła o pomoc swego brata Jana Magnusa Tęczyńskiego, aby za pomocą podwojewodziego Wojciecha Miroszewskiego wykupił na jego nazwisko wieś Siedlec od Tęczyńskich. W 1628 roku Jan Tęczyński przekazał wieś karmelitom, którzy mieli się tam osadzić, jednak z powodu braku bieżącej wody i dużego zagęszczenia domów zrezygnowali z tej lokalizacji[3]. W 1631 roku wieś została przekazana jako uposażenie klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej i z tej okazji przeor Karmelitów z Czernej wzniósł nowy dwór oraz stajnie (obecna zabudowa), a poprzedni budynek zamieniono w spichlerz[4][5][6]. Karmelici z Czernej byli właścicielami majątku do 1947 roku kiedy to odsprzedali obiekty zakonowi Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana, natomiast majątek ziemski klasztorny został upaństwowiony[5][7]. W drugiej dekadzie XXI wieku podjęto prace konserwatorskie XVIII-wiecznego budynku dawnego „folwarku” oraz XVII-wiecznego „spichlerza” i zostały one przystosowane na użytek gości domu.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dwór barokowy, parterowy z poddaszem, nakryty czterospadowym dachem. W elewacji frontowej dwa boczne ryzality. Portal główny z wieńczącym go herbem zakonnym wykonany z czarnego „marmuru” dębnickiego. Po prawej stronie dwudzielnej sieni znajduje się kaplica mszalna oraz zakrystia nakryta sklepieniem krzyżowym, z kominkiem z czarnego „marmuru” dębnickiego. Kominek posiada po obu stronach hermowe lizeny.

Obiekt zewnętrznym kształtem przypomina dwór Jana Pisarzowskiego w Głębowicach[8].

Na terenie dawnego ogrodu znajduje się kolumna wykonana z czarnego „marmuru” dębnickiego z 1669 roku[9]. Na postumencie i ślepej latarni znajdują się ryte sceny z Męki Pańskiej: Modlitwa Pana Jezusa w Ogrojcu, Biczowanie, Cierniem, Koronowanie i Ecce Homo. Autorem był prawdopodobnie kamieniarz z Dębnika, Jacek Zielaski[10]. W centralnej części ogrodu znajduje się murowana kapliczka z XIX wieku z kamiennym posągiem św. Józefa z przełomu XVIII i XIX wieku[11]. W ogrodzenie od południowej strony wkomponowana jest murowana kapliczka z tablicą z 1958 roku, ufundowana przez mieszkańców w podzięce za opiekę w latach okupacji hitlerowskiej. Przy drodze do folwarku w Siedlcu – od strony klasztoru w Czernej – znajduje się Brama Siedlecka[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rejestr ↓, s. 36.
  2. Zinkow 1988 ↓, s. 62.
  3. Noga 1997 ↓, s. 32.
  4. Krasnowolski 2013 ↓, s. 250.
  5. a b Dom ↓.
  6. Kornecki 1993 ↓, s. 46.
  7. Zinkow 2008 ↓, s. 315.
  8. Libicki 2012 ↓, s. 408.
  9. Kornecki 1993 ↓, s. 88.
  10. Zinkow 2008 ↓, s. 316.
  11. a b Kornecki 1993 ↓, s. 77.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]