Zespół wibracyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zespół wibracyjny
Ilustracja
Dawne młoty pneumatyczne powodowały duże ryzyko choroby wibracyjnej
Klasyfikacje
ICD-10

T75.2
Skutki wibracji

Zespół wibracyjny (choroba wibracyjna) – choroba zawodowa pracowników narażonych na długotrwałe działanie drgań mechanicznych.

Wibracje mogą pochodzić od maszyn i narzędzi pracy (pilarek, szlifierek, tokarek, młotów pneumatycznych, wiertarek, maszyn do szycia) i działać na człowieka miejscowo poprzez kończyny górne bądź też przenosić się przez podłoże, stanowisko pracy lub środki transportu, działając ogólnie na cały organizm.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Narażenie na wibracje może powodować:

Większość zmian jest trwała i może być przyczyną nieodwracalnego kalectwa.

Jednym z objawów choroby wibracyjnej u osób narażonych na wibracje kończyn górnych jest tzw. wtórny objaw Raynauda polegający na bladości palców, odrętwieniu rąk i nadmiernej wrażliwości na zimno (w języku angielskim nosi on nazwę vibration white finger).

Zapobieganie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w związku z postępem techniki oraz rozwojem wiedzy na temat przyczyn zespołu wibracyjnego maszyny, narzędzia i środki transportu są budowane w taki sposób, by ograniczyć przenoszenie drgań na operatora. Duże maszyny i pojazdy mają amortyzowane siedziska, które ograniczają przenoszenie drgań do najniższych częstotliwości. W przypadku obrabiarek i narzędzi duże znaczenie ma przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy; przykładowo: w przypadku pracowników obsługujących pilarki ważne jest okresowe wykonywanie przeglądów i ostrzenie, ponadto, pracownicy są obowiązani do robienia częstych, kilkuminutowych przerw w pracy[1]. Pomimo tego udział choroby wibracyjnej w ogólnej liczbie chorób zawodowych wciąż rośnie.

Narażone grupy zawodowe[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej przypadków choroby wibracyjnej stwierdza się w branży górniczej, przetwórstwie przemysłowym, rolnictwie, leśnictwie, geotechnice oraz budownictwie. Szczególnie duże narażenie obejmuje również lekarzy stomatologów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Co to jest choroba zawodowa?. „Las Polski”. laspolski.net.pl > Porady > Kącik medyczny [on-line], 2007-01-22. [dostęp 2013-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)].
  2. Oddziaływanie drgań mechanicznych na organizm człowieka, choroby zawodowe. System wspomagania profilaktyki zagrożeń wibroakustycznych w środowisku pracy. serwis.wypadek.pl > Biblioteka > Poradniki [on-line]. [dostęp 2013-11-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mała encyklopedia medycyny. Praca zbiorowa. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa 1982.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]