Zhang Dan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Zhang.
Zhang Dan

Zhang Dan (chin. upr. 张丹; chin. trad.: 張丹, ur. 4 października 1985 w Harbinie) – chińska łyżwiarka figurowa, medalistka olimpijska, występuje w konkurencji par sportowych z partnerem Zhang Hao (nie są ze sobą spokrewnieni). Jeżdżą razem od 1998. Wcześniej Zhang Dan startowała jako solistka, zdobywając w 1997 tytuł mistrzyni kraju juniorów.

Para Zhang – Zhang odnosiła duże sukcesy już w gronie juniorów, zdobywając dwukrotnie tytuł mistrza świata juniorów (2001, 2003). Po raz pierwszy chińska para pojawiła się na ważnych zawodach seniorskich w 2002. Zdobyli wówczas brązowy medal na mistrzostwach czterech kontynentów. Zajęli również dość wysokie miejsca na najważniejszych zawodach sezonu: 9. miejsce na mistrzostwach świata i 11. miejsce na zimowych igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City.

Od tego czasu zdobywali coraz to wyższe miejsca w kolejnych zawodach. W 2005 zdobyli brązowy medal mistrzostw świata, a w 2006 – srebrny medal na zimowych igrzyskach olimpijskich w Turynie. Zawody olimpijskie miały dla nich szczególnie dramatyczny przebieg. Po programie krótkim zajmowali 2. miejsce za parą rosyjską Totmianina / Marinin. W programie dowolnym Zhang i Zhang jechali jako ostatni, już po bardzo dobrym występie pary rosyjskiej. Przy jednym z pierwszych elementów ich występu, wykonywanym tylko przez nich wyrzucanym poczwórnym salchowie, Zhang Dan upadła, wykonując na lodzie szpagat, a później uderzając w bandę. Program został przerwany i Zhang Dan z trudem zeszła z lodu. Po kilku minutach para jednak zdecydowała kontynuować swój przejazd, wykonując wszystkie zaplanowane elementy. Zachowali tym samym swoje miejsce i zdobyli srebrny medal olimpijski.

Para sportowa Zhang i Zhang jako pierwsza w historii wykonała podczas zawodów poczwórnego twista, jeszcze w 2001, gdy startowali jako juniorzy.

Najważniejsze osiągnięcia:

Linki zewnętrzne[edytuj]