Zhang Dan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Zhang.
Zhang Dan
Zhang Dan & Zhang Hao Podium 2009 4CC.jpg
Zhang ze swoim partnerem (2009)
Data i miejsce urodzenia 4 października 1985
Harbin
Państwo  Chiny
Dyscypliny łyżwiarstwo figurowe
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Chiny
Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Srebro
Turyn 2006 para sportowa
Mistrzostwa świata
Srebro
Calgary 2006 para sportowa
Brąz
Moskwa 2005 para sportowa

Zhang Dan (chin. upr. 张丹; chin. trad.: 張丹, ur. 4 października 1985 w Harbinie) – chińska łyżwiarka figurowa, medalistka olimpijska, występuje w konkurencji par sportowych z partnerem Zhang Hao (nie są ze sobą spokrewnieni). Jeżdżą razem od 1998. Wcześniej Zhang Dan startowała jako solistka, zdobywając w 1997 tytuł mistrzyni kraju juniorów.

Para Zhang – Zhang odnosiła duże sukcesy już w gronie juniorów, zdobywając dwukrotnie tytuł mistrza świata juniorów (2001, 2003). Po raz pierwszy chińska para pojawiła się na ważnych zawodach seniorskich w 2002. Zdobyli wówczas brązowy medal na mistrzostwach czterech kontynentów. Zajęli również dość wysokie miejsca na najważniejszych zawodach sezonu: 9. miejsce na mistrzostwach świata i 11. miejsce na zimowych igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City.

Od tego czasu zdobywali coraz to wyższe miejsca w kolejnych zawodach. W 2005 zdobyli brązowy medal mistrzostw świata, a w 2006 – srebrny medal na zimowych igrzyskach olimpijskich w Turynie. Zawody olimpijskie miały dla nich szczególnie dramatyczny przebieg. Po programie krótkim zajmowali 2. miejsce za parą rosyjską Tot´mianina / Marinin. W programie dowolnym Zhang i Zhang jechali jako ostatni, już po bardzo dobrym występie pary rosyjskiej. Przy jednym z pierwszych elementów ich występu, wykonywanym tylko przez nich wyrzucanym poczwórnym salchowie, Zhang Dan upadła, wykonując na lodzie szpagat, a później uderzając w bandę. Program został przerwany i Zhang Dan z trudem zeszła z lodu. Po kilku minutach para jednak zdecydowała kontynuować swój przejazd, wykonując wszystkie zaplanowane elementy. Zachowali tym samym swoje miejsce i zdobyli srebrny medal olimpijski.

Para sportowa Zhang i Zhang jako pierwsza w historii wykonała podczas zawodów poczwórnego twista, jeszcze w 2001, gdy startowali jako juniorzy.

Najważniejsze osiągnięcia:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]