Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym
2009
2008 2010
Data 2229 marca 2009
Miejscowość Stany Zjednoczone Los Angeles
Organizator ISU
Zwycięzcy
Soliści Stany Zjednoczone Evan Lysacek
Solistki Korea Południowa Kim Yu-na
Pary sportowe Niemcy Alona Sawczenko
Niemcy Robin Szolkowy
Pary taneczne Rosja Oksana Domnina
Rosja Maksim Szabalin

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2009 – zawody mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 22 do 29 marca w hali Staples Center w Los Angeles.

Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Łyżwiarze kwalifikowali się do MŚ na podstawie list krajowych. Każde państwo mogło wystawić jednego zawodnika w danej konkurencji, o większej liczbie sportowców decydował ranking ISU uwzględniający poprzednie występy reprezentantów danego kraju (patrz tabela).

Liczba zawodników Soliści Solistki Pary sportowe Pary taneczne
3  Kanada
 Japonia
 Stany Zjednoczone
 Japonia  Kanada
 Chiny
 Niemcy
 Rosja
 Francja
 Stany Zjednoczone
2  Belgia
 Francja
 Rosja
 Szwecja
 Szwajcaria
 Kanada
 Finlandia
 Włochy
 Korea Południowa
 Szwajcaria
 Stany Zjednoczone
 Ukraina
 Stany Zjednoczone
 Kanada
 Wielka Brytania
 Izrael
 Włochy
 Rosja

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

  • 22–23 marca – oficjalne treningi
  • 24 marca – uroczyste otwarcie zawodów, taniec obowiązkowy, program krótki par sportowych
  • 25 marca – program krótki solistów, program dowolny par sportowych
  • 26 marca] – taniec oryginalny, program dowolny solistów
  • 27 marca – program krótki solistek, taniec dowolny
  • 28 marca – program dowolny solistek
  • 29 marca – gala

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1  Stany Zjednoczone 1 1 0 2
2  Rosja 1 0 1 2
3  Korea Południowa 1 0 0 1
 Niemcy 1 0 0 1
5  Kanada 0 2 1 3
6  Chiny 0 1 0 1
7  Francja 0 0 1 1
 Japonia 0 0 1 1

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Medaliści w konkurencji solistów, od lewej Chan (CAN), Lysacek (USA), Joubert (FRA)
Brązowy medalista mistrzostw świata Brian Joubert (FRA) podczas występu na mistrzostwach

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Kraj Nota łączna[1] SP[2] FS[3]
1 Evan Lysacek  Stany Zjednoczone 242.23 82.70 2 159.53 1
2 Patrick Chan  Kanada 237.58 82.55 3 155.03 2
3 Brian Joubert  Francja 235.97 84.40 1 151.57 3
4 Tomáš Verner  Czechy 231.71 80.36 4 151.35 4
5 Samuel Contesti  Włochy 226.97 78.50 6 148.47 5
6 Takahiko Kozuka  Japonia 222.18 79.35 5 142.83 7
7 Nobunari Oda  Japonia 218.16 76.49 7 141.67 8
8 Dienis Tien  Kazachstan 211.43 68.54 17 142.89 6
9 Brandon Mroz  Stany Zjednoczone 207.19 76.10 8 131.09 13
10 Andriej Łutaj  Rosja 204.99 68.95 15 136.04 9
11 Jeremy Abbott  Stany Zjednoczone 204.67 72.15 10 132.52 10
12 Vaughn Chipeur  Kanada 202.08 70.45 12 131.63 12
13 Siergiej Woronow  Rosja 202.04 72.15 9 129.89 14
14 Kevin van der Perren  Belgia 198.35 70.15 14 128.20 15
15 Takahito Mura  Japonia 194.97 70.35 13 124.62 16
16 Yannick Ponsero  Francja 193.84 71.83 11 122.01 17
17 Jeremy Ten  Kanada 193.16 60.90 21 132.26 11
18 Adrian Schultheiss  Szwecja 186.43 65.20 18 121.23 18
19 Javier Fernández  Hiszpania 183.55 63.75 20 119.80 19
20 Kristoffer Berntsson  Szwecja 182.31 68.61 16 113.70 20
21 Gregor Urbas  Słowenia 167.71 58.70 22 109.01 21
22 Anton Kowałewski  Ukraina 165.73 64.28 19 101.45 23
23 Przemysław Domański  Polska 161.66 57.00 24 104.66 22
24 Igor Macypura  Słowacja 158.86 58.30 23 100.56 24
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Peter Liebers  Niemcy 56.73 56.73 25 NQ
26 Jamal Othman  Szwajcaria 56.32 56.32 26 NQ
27 Ari-Pekka Nurmenkari  Finlandia 55.60 55.60 27 NQ
28 Wu Jialiang  Chiny 55.43 55.43 28 NQ
29 Viktor Pfeifer  Austria 54.01 54.01 29 NQ
30 Elliot Hilton  Wielka Brytania 53.35 53.35 30 NQ
31 Tigran Vardanjan  Węgry 53.15 53.15 31 NQ
32 Zoltán Kelemen  Rumunia 49.34 49.34 32 NQ
33 Damjan Ostojič  Bośnia i Hercegowina 47.27 47.27 33 NQ
34 Luis Hernández  Meksyk 46.11 46.11 34 NQ
35 Alper Uçar  Turcja 45.57 45.57 35 NQ
36 Maxim Shipov  Izrael 44.85 44.85 36 NQ
37 Kevin Alves  Brazylia 44.51 44.51 37 NQ
38 Charles Shou-San Pao  Chińskie Tajpej 43.89 43.89 38 NQ
39 Kim Min-seok  Korea Południowa 43.28 43.28 39 NQ
40 Beka Szankulaszwili  Gruzja 42.80 42.80 40 NQ
41 Boris Martinec  Chorwacja 42.37 42.37 41 NQ
42 Mikael Redin  Szwajcaria 42.29 42.29 42 NQ
43 Aleksandr Kazakow  Białoruś 40.74 40.74 43 NQ
44 Justin Pietersen  Południowa Afryka 40.39 40.39 44 NQ
45 Georgi Kenchadze  Bułgaria 39.90 39.90 45 NQ
46 Mark Webster  Australia 37.35 37.35 46 NQ
47 Andrew Huertas  Portoryko 36.91 36.91 47 NQ
48 Gegham Wardanjan  Armenia 34.87 34.87 48 NQ
49 Saulius Ambrulevičius  Litwa 34.68 34.68 49 NQ
50 Michael Dimalanta  Filipiny 27.53 27.53 50 NQ

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Rochette (CAN), Yu-na (KOR), Andō (JPN)
Mistrzyni świata Kim Yu-na (KOR) podczas programu dowolnego
Wicemistrzyni świata Joannie Rochette (CAN) podczas programu dowolnego
Brązowa medalistka mistrzostw świata Miki Andō (JPN) podczas występu
Poz. Zawodniczka Kraj Nota łączna[4] SP[5] FS[6]
1 Kim Yu-na  Korea Południowa 207.71 76.12 1 131.59 1
2 Joannie Rochette  Kanada 191.29 67.90 2 123.39 3
3 Miki Andō  Japonia 190.38 64.12 4 126.26 2
4 Mao Asada  Japonia 188.09 66.06 3 122.03 4
5 Rachael Flatt  Stany Zjednoczone 172.41 59.30 7 113.11 5
6 Laura Lepistö  Finlandia 170.07 59.66 6 110.41 7
7 Alona Leonowa  Rosja 168.91 58.18 11 110.73 6
8 Fumie Suguri  Japonia 164.58 58.40 9 106.18 9
9 Sarah Meier  Szwajcaria 163.37 58.36 10 105.01 10
10 Elene Gedewaniszwili  Gruzja 162.48 58.82 8 103.66 11
11 Alissa Czisny  Stany Zjednoczone 159.78 53.28 14 106.50 8
12 Carolina Kostner  Włochy 153.56 63.18 5 90.38 15
13 Susanna Pöykiö  Finlandia 153.31 57.12 12 96.19 12
14 Ivana Reitmayerová  Słowacja 147.41 52.98 16 94.43 13
15 Cynthia Phaneuf  Kanada 146.09 53.14 15 92.95 14
16 Jelena Glebowa  Estonia 140.02 55.90 13 84.12 17
17 Kim Na-young  Korea Południowa 131.50 51.50 17 80.00 21
18 Annette Dytrt  Niemcy 131.15 51.04 18 80.11 19
19 Anna Jurkiewicz  Polska 130.29 45.60 20 84.69 16
20 Jenna McCorkell  Wielka Brytania 128.67 45.52 21 83.15 18
21 Tuğba Karademir  Turcja 124.31 44.24 22 80.07 20
22 Candice Didier  Francja 122.08 50.16 19 71.92 22
23 Kerstin Frank  Austria 105.73 43.20 23 62.53 23
24 Ana Cecilia Cantú  Meksyk 101.82 41.58 24 60.24 24
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Tamar Katz  Izrael 40.62 40.62 25 NQ
26 Sonia Lafuente  Hiszpania 39.04 39.04 26 NQ
27 Viktoria Helgesson  Szwecja 38.98 38.98 27 NQ
28 Chaochih Liu  Chińskie Tajpej 38.06 38.06 28 NQ
29 Gracielle Jeanne Tan  Filipiny 37.74 37.74 29 NQ
30 Nella Simaová  Czechy 37.44 37.44 30 NQ
31 Anastasiya Gimazetdinova  Uzbekistan 37.38 37.38 31 NQ
32 Emma Hagiewa  Azerbejdżan 36.76 36.76 32 NQ
33 Cheltzie Lee  Australia 35.46 35.46 33 NQ
34 Iryna Mowczan  Ukraina 35.06 35.06 34 NQ
35 Teodora Poštič  Słowenia 33.66 33.66 35 NQ
36 Roxana Luca  Rumunia 33.28 33.28 36 NQ
37 Tamami Ono  Hongkong 32.70 32.70 37 NQ
38 Žanna Pugača  Łotwa 32.42 32.42 38 NQ
39 Bianka Pádár  Węgry 32.10 32.10 39 NQ
40 Isabelle Pieman  Belgia 32.04 32.04 40 NQ
41 Sonia Radewa  Bułgaria 31.98 31.98 41 NQ
42 Liu Yan  Chiny 31.14 31.14 42 NQ
43 Victoria Muniz  Portoryko 30.94 30.94 43 NQ
44 Lejeanne Marais  Południowa Afryka 30.92 30.92 44 NQ
45 Charissa Tansomboon  Tajlandia 29.04 29.04 45 NQ
46 Mirna Librić  Chorwacja 28.90 28.90 46 NQ
47 Maria Papasotiriou  Grecja 28.32 28.32 47 NQ
48 Beatričė Rožinskaitė  Litwa 28.24 28.24 48 NQ
49 Ksenija Jastsenjski  Serbia 27.62 27.62 49 NQ
50 Merovee Ephrem  Monako 25.30 25.30 50 NQ
51 Stacy Perfetti  Brazylia 25.24 25.24 51 NQ
52 Clara Peters  Irlandia 23.64 23.64 52 NQ
53 Yoniko Eva Washington  Indie 19.68 19.68 53 NQ
WD Sonja Mugoša  Czarnogóra DNF

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Medaliści w konkurencji par sportowych, od lewej Zhang / Zhang (CHN), Sawczenko / Szolkowy (GER), Kawaguchi / Smirnow (RUS)
Wicemistrzowie świata Zhang / Zhang (CHN) podczas programu krótkiego
Poz. Zawodnicy Kraj Nota łączna[7] SP[8] FS[9]
1 Alona Sawczenko / Robin Szolkowy  Niemcy 203.48 72.30 1 131.18 1
2 Zhang Dan / Zhang Hao  Chiny 186.52 67.42 3 119.10 2
3 Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow  Rosja 186.39 68.94 2 117.45 3
4 Pang Qing / Tong Jian  Chiny 181.08 65.18 5 115.90 4
5 Marija Muchortowa / Maksim Trańkow  Rosja 177.89 66.88 4 111.01 7
6 Tetiana Wołosożar / Stanisław Morozow  Ukraina 175.61 64.10 6 111.51 5
7 Jessica Dube / Bryce Davison  Kanada 172.82 61.80 7 111.02 6
8 Meagan Duhamel / Craig Buntin  Kanada 165.41 61.28 8 104.13 8
9 Caydee Denney / Jeremy Barrett  Stany Zjednoczone 156.84 52.74 10 104.10 9
10 Mylene Brodeur / John Mattatall  Kanada 150.05 50.44 11 99.61 10
11 Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker  Stany Zjednoczone 143.74 53.62 9 90.12 12
12 Vanessa James / Yannick Bonheur  Francja 139.34 44.10 17 95.24 11
13 Stacey Kemp / David King  Wielka Brytania 134.73 47.74 13 86.99 13
14 Anaïs Morand / Antoine Dorsaz  Szwajcaria 131.46 48.50 12 82.96 14
15 Maylin Hausch / Daniel Wende  Niemcy 125.96 46.58 15 79.38 15
16 Zhang Yue / Wang Lei  Chiny 119.24 46.68 14 72.56 16
17 Maria Siergiejewa / Ilja Glebow  Estonia 116.54 46.14 16 70.40 17
18 Nicole Della Monica / Yannick Kocon  Włochy 108.49 41.18 18 67.31 18
19 Joanna Sulej / Mateusz Chruściński  Polska 106.54 40.88 19 65.66 19
20 Jessica Crenshaw / Chad Tsagaris  Grecja 101.87 39.70 20 62.17 20
Nie awansowali do programu dowolnego
21 Jekatierina Sokołowa / Fiodor Sokołow  Izrael 39.62 39.62 21 NQ
22 Amanda Sunyoto-Yang / Darryll Sulindro-Yang  Chińskie Tajpej 37.04 37.04 22 NQ
23 Nina Iwanowa / Filip Zalewski  Bułgaria 34.58 34.58 23 NQ
24 Ksenia Ożerowa / Aleksandr Enbiert  Rosja 34.06 34.06 24 NQ
25 Marina Aganina / Dmitri Zobnin  Uzbekistan 33.00 33.00 25 NQ

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Medaliści w konkurencji par tanecznych, od lewej Belbin / Agosto (USA), Domnina / Szabalin (RUS), Virtue / Moir (CAN)
Wicemistrzowie świata Belbin / Agosto (USA) podczas tańca dowolnego
Brązowi medaliści mistrzostw świata Virtue / Moir (CAN) podczas występu
Poz. Zawodnicy Kraj Nota łączna[10] CD[11] OD[12] FD[13]
1 Oksana Domnina / Maksim Szabalin  Rosja 206.30 40.77 1 64.68 2 100.85 1
2 Tanith Belbin / Benjamin Agosto  Stany Zjednoczone 205.08 39.65 2 65.16 1 100.27 2
3 Tessa Virtue / Scott Moir  Kanada 200.40 39.37 3 61.05 6 99.98 4
4 Meryl Davis / Charlie White  Stany Zjednoczone 200.36 37.73 4 62.60 3 100.03 3
5 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat  Francja 194.36 36.54 6 61.83 4 95.99 5
6 Jana Chochłowa / Siergiej Nowicki  Rosja 193.41 37.34 5 61.68 5 94.39 6
7 Sinead Kerr / John Kerr  Wielka Brytania 186.07 35.30 8 60.13 7 90.64 7
8 Federica Faiella / Massimo Scali  Włochy 182.76 36.30 7 55.92 10 90.54 8
9 Pernelle Carron / Matthieu Jost  Francja 178.72 34.39 9 57.68 8 86.65 10
10 Anna Cappellini /Luca Lanotte  Włochy 175.70 33.30 11 56.33 9 86.07 11
11 Emily Samuelson / Evan Bates  Stany Zjednoczone 174.76 32.51 13 54.97 11 87.28 9
12 Vanessa Crone / Paul Poirier  Kanada 173.16 33.33 10 54.75 12 85.08 12
13 Aleksandra Zaretski / Roman Zaretski  Izrael 167.53 32.85 12 54.19 13 80.49 14
14 Katherine Copely / Deividas Stagniūnas  Litwa 160.00 28.46 16 49.79 14 81.75 13
15 Hanna Zadorożniuk / Serhij Werbyłło  Ukraina 154.49 30.34 15 46.94 19 77.21 15
16 Cathy Reed / Chris Reed  Japonia 151.04 27.24 18 49.58 15 74.22 16
17 Carolina Hermann / Daniel Hermann  Niemcy 147.77 26.65 20 48.89 16 72.23 18
18 Kristin Fraser / Igor Łukanin  Azerbejdżan 147.45 30.35 14 48.06 18 69.04 20
19 Zoé Blanc / Pierre-Loup Bouquet  Francja 146.08 27.16 19 48.24 17 70.68 19
20 Caitlin Mallory / Kristian Rand  Estonia 143.69 25.11 23 45.69 21 72.89 17
21 Lucie Myslivečková / Matěj Novák  Czechy 142.99 28.29 17 46.35 20 68.35 21
22 Huang Xintong / Zheng Xun  Chiny 135.85 26.11 22 43.48 23 66.26 22
23 Phillipa Towler-Green / Phillip Poole  Wielka Brytania 135.56 26.38 21 43.70 22 65.48 23
24 Joanna Budner / Jan Mościcki  Polska 124.58 23.43 24 39.25 25 61.90 24
Nie awansowali do tańca dowolnego
25 Danielle O’Brien / Gregory Merriman  Australia 59.51 19.81 27 39.70 24 NQ
26 Nikki Georgiadis / Graham Hockley  Grecja 58.61 21.51 26 37.10 26 NQ
27 Leonie Krail / Oscar Peter  Szwajcaria 56.78 22.32 25 34.46 27 NQ
28 Emese László / Máté Fejes  Węgry 53.39 18.95 29 34.44 28 NQ
29 Ina Demirewa / Juri Kurakin  Bułgaria 52.89 19.75 28 33.14 30 NQ
30 Ksenia Szmirina / Jahor Majstrow  Białoruś 51.89 17.96 30 33.93 29 NQ
WD Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder  Francja DNF

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Men - Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  2. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Men Short Program - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  3. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Men Free Skating - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  4. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ladies - Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  5. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ladies Short Program - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  6. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ladies Free Skating - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  7. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Pairs - Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  8. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Pairs Short Program - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  9. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Pairs Free Skating - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  10. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance - Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  11. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance Compulsory Dance - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  12. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance Original Dance - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  13. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance Free Dance - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]