Zielononóżka kuropatwiana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kura
Kogut
Pisklęta

Zielononóżka kuropatwianapolska rasa kur ogólnoużytkowych wyhodowana na przełomie XIX i XX wieku[potrzebne źródło]. W 1923 roku ustalono w Polsce wzorzec tej rasy. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku stanowiła 30% stanu pogłowia kur. Koguty ważą 2,2–2,7 kg, zaś kury 1,8–2,3 kg. Nieśność to 140–180 jaj rocznie[1].

Obecnie rasa ta występuje w stadach zachowawczych i hodowlach amatorskich. Ubarwienie kogutów zasadniczo różni się od skromnego ubarwienia kur.

Kogut ma duży, pojedynczy grzebień, policzki i zausznice są czerwone, oczy o pomarańczowej tęczowce. Pióra na piersi, brzuchu, udach oraz pokrywy skrzydeł są czarne. Sterówki oraz sierpówki ogona są metalicznie czarne z zielonkawym połyskiem. Grzywa i siodło pomarańczowe. Skok nagi, zielony, u starszych osobników szarozielony.

Dojrzałość płciową kury osiągają w wieku sześciu miesięcy. Występuje także forma albinotyczna.

Rasa nie nadaje się do chowu wielkostadnego. W stadach większych niż 50 sztuk przejawia zdolności do kanibalizmu i pterofagii. Nadaje się do chowu w małych stadach gospodarskich (do własnego użytku).

Jaja[edytuj | edytuj kod]

Jaja od zielononóżek mają zazwyczaj mniejszą zawartość cholesterolu od jaj innych ras kur.[2]

Przypisy

  1. Hodowla zielononóżek. www.hodowle.eu. [dostęp 2010-10-08].
  2. Katarzyna Cywa-Benko, Józefa Krawczyk, Stanisław Wężyk. Poziom cholesterolu w jajach rodzimych ras kur. „Przegląd Hodowlany, Zesz. Nauk. PTZ”, s. 268-270, 2000.