Zjednoczenie Przemysłu Kablowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zjednoczenie Przemysłu Kabli i Sprzętu Elektrotechnicznego „Elkam” (od 1978 Zjednoczenie Przemysłu Kablowego) – organ zarządzania branżą w PRL w latach 1958-1982, z siedzibą w Warszawie (al. Szucha 3), przekształcony w Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Kablowego (1982-1989).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zjednoczenie wyodrębniło się w 1958 z Centralnego Zarządu Przemysłu Kablowego. Obejmowało ono około 35 zakładów, zatrudniających 23 tys. pracowników w branżach[1]:

23 stycznia 1969 zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego zatwierdzono skróconą nazwa Zjednoczenia – „Unikabel”. W latach 1970-1975 w ramach zjednoczenia funkcjonował Kombinat Przemysłu Kabli „Polkabel”, skupiający 11 zakładów produkujących kable i przewody elektryczne[1]. W 1976 po reorganizacji część zakładów podporządkowano nowemu Ministerstwu Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych, część pozostawiono w strukturach Ministerstwa Przemysłu Maszynowego. Wraz z rozdzieleniem zakładów nastąpiło rozwiązanie Kombinatu Przemysłu Kablowego „Polkabel”, a w następstwie także likwidacja na kilka lat Zjednoczenia Przemysłu Kabli i Sprzętu Elektrotechnicznego[1].

Reaktywowanie Zjednoczenia Przemysłu Kablowego nastąpiło dopiero pod koniec 1978 roku. Początkowo wchodziło w jego skład 8 zakładów będących od 1976 w gestii Zjednoczenia Przemysłu Maszyn i Urządzeń Energetycznych „Megat”. W 1981 włączono do jego struktur Fabrykę Kabli Załom, Śląską Fabrykę Kabli i Fabrykę Przewodów Nawojowych w Legnicy – czasowo podporządkowanych Zjednoczeniu Przemysłu Maszyn i Aparatów Elektrycznych „Ema”[1]. Dyrektorem Zjednoczenia Przemysłu Kablowego został Władysław Więckowski (uprzednio dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Maszyn i Urządzeń Energetycznych „Megat”), zaś dyrektorem technicznym Marian Germata[1].

Po likwidacji zjednoczenia w czerwcu 1982, 11 przedsiębiorstw przemysłu kablowego utworzyło dobrowolne Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Kablowego. W jego skład wchodziło też nowo utworzone Przedsiębiorstwo Techniczno-Usługowe Przemysłu Kablowego „Technokabel” w Warszawie, od 1984 Zakład Urządzeń Elektrycznych Zeltech w Łodzi, a od 1985 Spółdzielnia Inwalidów Texsim w Miliczu. Dyrektorem Zrzeszenia był do czasu jego likwidacji w 1989 roku Edward Malinowski[1].

Jednostki organizacyjne zjednoczenia[edytuj | edytuj kod]

W 1981 w skład Zjednoczenia Przemysłu Kablowego wchodziły[1]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Jan Grobicki red.: Polski przemysł kablowy. Stowarzyszenie Producentów Kabli i Osprzętu Elektrycznego. Bydgoszcz 2007