Zofia Bartosiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Bartosiewicz
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1945
Radom
Posłanka IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Medal 40-lecia Polski Ludowej

Zofia Marianna Bartosiewicz (ur. 23 marca 1945 w Radomiu) – polska działaczka polityczna związana z Żyrardowem, radna miejska, posłanka na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskała wykształcenie średnie techniczne. Od 1962 pracowała w Zakładach Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie, w momencie wyboru na posła była kierownikiem wydziału tkalni. Działała w Związku Młodzieży Socjalistycznej. W wieku 18 lat została radną Miejskiej Rady Narodowej. Od 1963 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, była m.in. członkiem jej Komitetu Zakładowego oraz Komitetu Miejskiego w Żyrardowie. W wyborach w 1985 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Skierniewice z puli przeznaczonej dla PZPR. Zasiadała w Komisji Skarg i Wniosków. Była przewodniczącą Wojewódzkiego Zespołu Poselskiego, który skupiał posłów wybranych w województwie skierniewickim[1][2]. Otrzymała Medal 40-lecia Polski Ludowej[3].

Zamężna, ma syna i córkę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej..., s. 91
  2. Zofia Bartosiewicz przewodniczącą Wojewódzkiego Zespołu Poselskiego, „Życie Żyrardowa”, nr 49 z 5 grudnia 1985, s. 1
  3. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. IX kadencja (opracowanie zespół redakcji „Rzeczpospolita”), Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, Warszawa 1986, s. 121 (krótki biogram ze zdjęciem)
  • Zdzisław Zasławski, Nie potrafię być biernym obserwatorem, „Życie Żyrardowa”, nr 35 z 29 sierpnia 1985, s. 1, 3 (wywiad z kandydatką na posła)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]